Maakunnallinen pienoiskivääri Myllykoskella 6.8.2020

Kymenlaakson maakuntajaosto Tulokset
Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat r.y
7.8.2020

Myllykosken Ampujat r.y järjesti kesän viimeiset neljännet (4.) maakunnalliset pienoiskiväärin sarjakilpailut 6.8.2020 Myllykosken Hevosmäellä. Sää oli pilvinen eikä tuulestakaan ei ollut juuri haittaa.

Tulokset
Sarja T12 20 ls
1. Hilma Hyyrynen MyA 89.6, 94.0 183.6 p 4X

Sarja N14 hihna 30 ls makuu
1. Nanna Hyyrynen MyA 91.3, 91.7, 95.2 278.2 p 4X

Sarja N 60 ls makuu
1. Suvi Petäjäsaari MyA 99.9, 97.4, 99.8, 99.4, 96.4, 102.2 595.1 p 22X

Sarja M50 60 ls makuu
1. Ali Mauno KuusA 96.0, 98.8, 96.3, 99.4, 96.9, 99.5 586.9 p 10X

Sarja M60 60 ls makuu
1. Pertti Sinkko MyA 102.5, 100.7, 104.0, 102.0, 102.9, 105.3 617,3 p (591) 31X
2. Mikko Mattila MyA 102.5, 102.2, 100.6, 101.6, 101.5, 102.7 611,1 p 26X
3. Jouko Valtonen KuusA 98.9, 102.0, 103.1, 101.7, 100.7, 99.8 606.2 p 25X
Sarja N 3×20 ls Po Ma Py
1. Suvi Petäjäsaari MyA 89,95=184 96,93=189 90,84=174 547 p 17X

Sarja M60 3×20 ls
1. Mikko Mattila MyA 93,96=189 97,98=195 81,81=162 546 p 21X

Myllykoskella 7. elokuuta 2020

Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat
Kiväärijaoston pj.

Maakunnallinen pienoiskiväärin sarjakilpailu 9.7.2020 Myllykoskella

Kymenlaakson maakuntajaosto 
Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat r.y
10.7.2020

Myllykosken ampujat r.y järjesti kesän toiset (2.) maakunnalliset pienoiskiväärin sarjakilpailut 9.7.2020 Myllykosken Hevosmäellä. Sää oli kaunis, mutta hieman tuulinen.

Tulokset
Sarja T12 20 ls
1. Alma Laukkanen KuusA 97.4, 100.6 198,0 p 4X
2. Hilma Hyyrynen MyA 99.4, 98.4 197,8 p 3X
3. Aino Koskinen KuusA 96.9, 90.4 187,3 p 2X

Sarja N14 hihna 30 ls makuu
1. Nanna Hyyrynen MyA 88.2, 91.2, 87.0 266,4 p 2X

Sarja M16 40 ls makuu
1. Topias Zerni KuusA 92.9, 96.7, 92.5, 96.7 378,8 p 7X

Sarja N20 60 ls makuu
1. Jonna Mauno KuusA 99.7, 101.3, 102.2, 100.6, 100.7, 103.2 607,7 p 22X

Sarja N 60 ls makuu
1. Suvi Petäjäsaari MyA 98.6, 97.3, 100.1, 101.7, 99.2, 103.4 600,3 p 22X

Sarja M50 60 ls makuu
1. Ali Mauno KuusA 99.1, 97.1, 98.8, 100.0, 100.6, 97.4 593,0 p 17X

Sarja M60 60 ls makuu
1. Pertti Sinkko MyA 99.3, 101.6, 101.1, 102.5, 100.9, 99.9 605,2 p 26X

3×20 ls
Sarja N                                   Po                   Ma                  Py                    Yht.
1. Suvi Petäjäsaari MyA 86 93=179 94 93=187 88 86= 175 541 p 8X

Myllykoskella 10. heinäkuuta 2020

Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat
Kiväärijaoston pj.

Ilmakiväärin maakunnallinen sarjakilpailu 12.3.2020 Myllykoskella

Myllykosken Ampujat r.y Tulokset

Maakunnalliset ilmakiväärin sarjakilpailut 12.3.2020

Järjestäjä: Myllykosken Ampujat r.y
Aika: Klo 17:00 –
Paikka: Keltakankaan sisäampumarata

Tulokset

Sarja A11-14 20 ls
1. Heidi Hautamäki MyA 97,9 100,4 198,3 7X

Sarja N16 40 ls
1. Siiri Petäjäsaari MyA 96,1 90,2 94,3 91,9 372,5 7X

Sarja N 60 ls
1. Suvi Petäjäsaari MyA 100,4 100,5 99,5 100,3 100,5 102,6 603,8 27X

Sarja N60 40 ls
1. Eila Väisänen MyA 101,8 101,1 99,5 98,1 400,5 18X

Sarja M60 40 ls
1. Matti Venäläinen MyA 85,9 87,2 97,4 91,8 362,3 9X

Myllykoskella 8. heinäkuuta 2020

Vakuudeksi

Mikko Mattila

Maakunnallinen pienoiskiväärin sarjakilpailu 4.6.2020 Hevosmäellä

Kymenlaakson maakuntajaosto                                                  Tulokset
Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat r.y                                                                   5.6.2020

Myllykosken ampujat r.y järjesti kesän ensimmäiset (1.) maakunnalliset pienoiskiväärin sarjakilpailut 4.6.2020 Myllykosken Hevosmäellä. Pieni sade oli koko kisan ajan päällä, mutta se ei häirinnyt ampumasuorituksia, koska tuulikin rauhoittui. Tosin oli hieman pimeää pilvien vuoksi. Osallistujia olisi voinut olla jonkin verran enemmänkin samoilla järjestelyillä.
Käytössä oli ensimmäistä kertaa hankitut Inband –sähköiset taululaitteet, jotka toimivat hyvin.
Sovitun mukaisesti tulokset kirjattiin seuraavasti, asennoissa polvi-, makuu- ja pystyasennot koko pistein ja makuuasento desimaalipistein.

Tulokset
60 ls makuu
Sarja M                                      Sarjat                                                                Yht.
1. Mika Piipponen KuusA 104,1 101,0 102,7 103,7 103,3 102,3 617,1 p

Sarja M60                       Sarjat                                                                  Yht.
1. Mikko Mattila MyA 100,7 99,6, 102,6 101,0 103,8 102,5 610,2 p
2. Olli Lehtimäki E-SA 101,1 100,2 98,5 100,6 100,9 96,4 597,7 p
3. Jouko Valtonen KuusA 98,7 95,4 100,8 99,4 102,2 101,1 597,6 p

3×20 ls
Sarja M                                      Po                   Ma                    Py                   Yht.
1. Mika Piipponen KuusA 97 96=193 99 96 =195 94 95 =189 577 p

Sarja M60                        Po                  Ma                  Py                  Yht.
1. Mikko Mattila MyA 94 97=191 95 94=189 83 71=154 534 p
2. Jouko Valtonen KuusA 88 91=179 93 91=184 88 81=169 532 p

Myllykoskella 5.kesäkuuta 2020

Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat
Kiväärijaoston pj.

SML PM Ilmahirvi ja -luodikko 14.3.2020 Myllykoskella

SML:n Pm Kilpailut Myllykoskella 14.3.2020

HIRVI 10 m

Sarja N50 ALKU LOPPU YHT
1. EILA VÄISÄNEN MYA 63 55 118

Sarja M
1.  JARI PELTOLA MYA 89 92 181
2.  TEEMU NISKANEN AEM 76 88 164

Sarja M50
1.  MAURI TAKALA AEM 77 89 166

Sarja M60
1.  AHTI HOVI TKE 80 78 158
2.  TAPIO SALONEN KUUSAAN RM 70 83 153
3.  AIMO TAIPALE MUUROLAN METS 76 68 144
4.  VEIJO PAKKANEN VIROLAHDEN MS 65 72 137
5.  ESA AURALA MYA 68 67 135
6.  MATTI VENÄLÄINEN MYA 50 45 95

Sarja M70
1.  AHTI KIMMO MIEHIKKÄLÄ POHJ 82 82 164
2.  SEPPO VASARA ESA 79 83 162
3.  OSSI HEIKKILÄ MS-SPORT 84 75 159
4.  ANTERO PUHAKKA MYA 71 77 148
5.  OLLI NYMAN VILLIKKALA EM 58 67 125
6.  PAULI KÄHÖNEN MYA 64 55 119

Sarja M80
1.  AILO ESKOLA JAALAN MS 77 66 143

LUODIKKO 10 m

Sarja N50 ALKU LOPPU YHT
1.  EILA VÄISÄNEN MYA 90 92 182

Sarja M
1.  JARI PELTOLA MYA 96 89 185
2.  TEEMU NISKANEN AEM 84 86 170

Sarja M50
1.  MAURI TAKALA AEM 83 91 174

Sarja M60
1.  AHTI HOVI TKE 87 93 180
2.  ESA AURALA MYA 86 86 172
3.  VEIJO PAKKANEN VIROLAHDEN MS 71 81 152
4.  TAPIO SALONEN KUUSAAN RM 73 73 146
5.  MATTI VENÄLÄINEN MYA 75 57 132
6.  AIMO TAIPALE MUUROLAN METS 56 66 122

Sarja M70
1.  AHTI KIMMO MIEHIKKÄLÄ POHJ 84 93 177
2.  OSSI HEIKKILÄ MS-SPORT 70 77 147
3.  SEPPO VASARA ESA 71 73 144
4.  PAULI KÄHÖNEN MYA 71 69 140
5.  ANTERO PUHAKKA MYA 59 66 125
6.  OLLI NYMAN VILLIKKALA EM 51 48 99

Sarja M70
1.  AILO ESKOLA JAALAN MS 82 50 132

Joukkue Tulokset

HIRVI
1. MYA 220 Pist
LUODIKKO
1. MYA 272 Pist

Maakunnallinen ilmahirvi 11.3.2020 Myllykoski

Maakunnalliset ilmahirvikilpailut Keltakangas 11.3.2020

Laji 10ls + 10ls
Sarja Nimi Seura                       10ls 10ls   Yht

M 1 Jari Peltola MyA                 89   92  =181 p

M50 1 Mauri Takala KuusA  88   87  =175

M60 1 Esa Aurala MyA           89   84  =173

SM -ikäsarjat pienoiskivääri Tyrri 17.-18.8.2019 MyA:n osallistumiset

50m kiväärin ikäsarjojen SM 2019 Tyrri – Kouvola 17. – 18.8.2019 Tulokset

M50, 3x20ls 1. Tero HOVILA SaSA 96 94 94 96 88 91 559 – 18x 2. Ilkka RATAMO SaSA 93 96 97 99 91 82 558 – 16x 3. Lauri LAUSTE SA 92 92 97 98 89 87 555 – 13x 4. Kari PENNANEN KouMAS 90 95 99 97 90 81 552 – 17x 5. Lasse VOUTILAINEN RS 95 89 98 96 83 86 547 – 14x 6. Kimmo RYTKÖNEN KAMS 93 90 94 95 86 85 543 – 9x 7. Hannu YLÄOUTINEN KuusA 94 93 92 95 81 85 540 – 7x 8. Mikko TAUSSI OMAS 88 91 97 94 83 85 538 – 14x 9. Jari LEHTINEN KSA 90 80 96 98 89 85 538 – 11x 10. Seppo LAAKSO LeA 93 93 94 94 78 78 530 – 10x 11 Arto SILLANPÄÄ LeA 92 86 96 97 73 83 527 – 12x 12 Juha HAAVISTO KuusA 88 91 93 96 77 78 523 – 10x 13. Pertti SINKKO MyA 94 94 95 92 67 66 508 – 10x 14. Heikki PÄÄKKÖNEN KAMS 71 55 89 78 68 65 426 – 3x

N50, 3x20ls 1. Tiina YLÄ-OUTINEN MyA 87 89 94 94 82 78 524 – 11x 2. Eeva KYRÖNLAHTI SaSA 88 82 92 95 85 82 524 – 6x 3. Minna NYGÅRD KokMAS 83 84 98 93 77 82 517 – 8x

N60, 3x20ls 1. Eila VÄISÄNEN MyA 90 91 94 93 91 86 545 – 13x

M60, 3x20ls 1. Esko RANTA PAS 94 92 92 94 83 90 545 – 11x 2. Jukka SALONEN KSA 93 94 96 97 81 83 544 – 22x 3. Mikko MATTILA MyA 94 93 98 98 81 79 543 – 16x 4. Tapio KAJAN KAMS 94 93 96 92 82 85 542 – 7x 5. Markku HAKLIN SaSA 92 89 97 96 84 80 538 – 13x 6. Ilmo KINNUNEN RS 89 90 93 94 85 84 535 – 8x 7. Harri BJÖRKBACKA LehA 89 94 93 99 78 80 533 – 10x 8. Ismo KÄRMENIEMI ESA 92 84 95 95 84 83 533 – 9x 9. Jarmo JÄRVELÄ KuusA 89 88 98 93 85 79 532 – 9x 10. Markku NIEMI AlavA 91 91 98 93 73 86 532 – 7X 11. Jorma RÖPPÄNEN SäSA 88 87 97 95 78 77 522 – 11x 12. Jari LAHDENVESI RS 91 91 91 95 73 80 521 – 7x 13. Matti VILJAKAINEN SäSA 83 85 92 94 83 82 519 – 7x 14. Jukka SALILA KSA 83 89 94 94 80 77 517 – 8x 15. Hannu MAJALAHTI KaA 85 88 98 91 73 78 513 – 13x 16. Kalle LESKINEN KontU 90 94 94 92 66 75 511 – 4x 17. Tapio LEHTO P-HA 88 84 93 93 78 72 508 – 4x 18. Ulf FRIBERG RS 86 86 91 91 79 74 507 – 4x

Y75, 2x30ls 1. Paavo PYYKKÖNEN SMY 93 89 90 98 96 93 559 – 14x 2. Kauko KAARTINEN RS 88 93 87 97 95 92 552 – 11x 3. Markku PUHAKAINEN MA 92 87 89 92 91 97 548 – 13x 4. Sergei TRETJAKOV PAS 95 90 90 91 93 89 548 – 12x 5. Mauri HEINO KAS 88 91 90 95 91 88 543 – 4x 6. Kaj AHLERS OSU 84 88 85 92 90 94 533 – 10x 7. Tauno LINDSTRÖM LAS 85 82 84 91 92 95 529 – 5x 8. Pekka LINDFORS SMY 79 81 88 90 89 91 518 – 8x 9. Raimo NOVARI SaSA 80 74 77 88 87 86 492 – 3x 10. Tauno TÖRNUDD P-HA 82 80 86 75 88 74 485 – 3x 11. Martti PERTTILÄ OSU 78 75 62 86 86 85 472 – 3x

Joukkuetulokset Y50, 3x20ls
1. Salon Seudun Ampujat (SaSA) 1655-47x Tero HOVILA 559-18x Ilkka RATAMO 558-16x Markku HAKLIN 538-13x 2. Myllykosken Ampujat (MyA) 1612- 40x VÄISÄNEN Eila 545-13x Mikko MATTILA 543-16x Tiina YLÄ-OUTINEN 524-11x 3. Raseborgs Skyttar (RS) 1603- 29x Lasse VOUTILAINEN 547-14x Ilmo KINNUNEN 535- 8x Jari LAHDENVESI 521- 7x 4. Keski-Suomen Ampujat (KSA) 1599- 41x Jukka SALONEN 544-22x Jari LEHTINEN 538-11x Jukka SALILA 517- 8x 5. Kuusankosken Ampujat (KuusA) 1595- 26x Hannu YLÄOUTINEN 540- 7x Jarmo JÄRVELÄ 532- 9x Juha HAAVISTO 523-10x 6. Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura (KAMS) 1511- 19x Kimmo RYTKÖNEN 543- 9x Tapio KAJAN 542- 7x Heikki PÄÄKKÖNEN 426- 3x

M50, makuu 60ls 1. Lauri LAUSTE SA 101.0 105.0 103.7 103.7 100.8 101.8 616.0 2. Mika TIKKANEN LA 100.6 102.5 101.9 101.4 103.4 101.4 611.2 3. Tero LAHTI MyA 100.7 101.5 100.1 100.9 101.2 102.4 606.8 4. Kari PENNANEN KouMAS 100.1 101.1 101.1 100.8 101.4 101.7 606.2 5. Tero HOVILA SaSA 100.0 98.1 103.4 100.3 100.0 99.8 601.6 6. Jari LEHTINEN KSA 99.6 101.6 99.6 98.9 99.0 101.8 600.5 7. Lasse VOUTILAINEN RS 100.1 101.0 98.6 97.8 101.4 99.9 598.8 8. Mikko TAUSSI OMAS 100.3 99.3 99.5 100.3 101.1 95.8 596.3 9. Ilkka RATAMO SaSA 99.7 99.3 99.2 97.6 99.7 100.2 595.7 10. Arto SILLANPÄÄ LeA 100.9 99.0 99.9 97.6 97.4 99.8 594.6 11. Erkki KALLIO RS 97.7 97.1 100.5 101.0 97.9 98.1 592.3 12. Hannu YLÄOUTINEN KuusA 97.6 101.2 96.5 99.7 99.1 98.4 592.5 13. Vesa NISSINEN RS 100.8 100.1 96.3 94.9 101.0 98.7 591.8 14. Jukka JOKINEN LeA 98.5 96.6 98.5 99.0 101.1 97.0 590.7 15. Pertti SINKKO MyA 96.9 97.9 98.6 101.5 98.5 96.4 589.8 16. Juha HAAVISTO KuusA 97.4 98.7 95.2 95.2 99.7 98.0 584.2 17. Jukka NIEMINEN LeA 95.9 98.4 97.4 93.4 97.4 99.3 581.8 18. Kimmo RYTKÖNEN KAMS 95.0 95.2 95.1 98.5 99.0 97.9 580.7 19. Seppo LAAKSO LeA 97.3 98.1 97.4 94.1 95.0 96.9 578.8 20. Heikki PÄÄKKÖNEN KAMS 86.8 90.6 87.3 93.5 92.2 89.3 539.7

N50, makuu 60ls 1. Hanna-Kaija NIEMINEN LeA 98.4 99.5 98.1 98.9 98.3 98.1 591.3 2. Tiina YLÄ-OUTINEN MyA 93.5 99.5 96.2 99.3 97.2 99.9 585.6 3. Minna NYGÅRD KokMAS 92.4 98.2 97.8 99.5 97.3 99.4 584.6 4. Eeva KYRÖNLAHTI SaSA 96.2 99.4 88.8 91.4 87.9 95.4 559.1

N60, makuu 60ls 1. Eila VÄISÄNEN MyA 101.5 95.7 93.7 97.4 99.8 99.7 587.8

M60, makuu 60ls 1. Mikko MATTILA MyA 102.1 101.4 102.3 99.9 102.2 100.0 607.9 2. Tapio KAJAN KAMS 98.7 102.6 97.8 100.2 101.2 100.8 601.3 3. Markku HAKLIN SaSA 100.0 99.7 99.9 101.2 99.5 100.6 600.9 4. Kalle LESKINEN KontU 98.2 99.9 103.1 98.5 100.5 100.3 600.5 5. Jukka SALONEN KSA 101.0 102.8 101.8 98.1 99.2 96.7 599.6 6. Ismo KÄRMENIEMI ESA 100.4 100.0 99.3 97.0 100.0 100.4 597.1 7. Jarmo JÄRVELÄ KuusA 100.0 95.4 99.4 100.1 97.8 100.4 593.1 8. Veijo SIVULA KSA 101.6 99.6 100.8 96.6 98.7 95.8 593.1 9. Jukka SALILA KSA 99.6 95.3 102.8 96.6 98.9 99.2 592.4 10. Harri BJÖRKBACKA LehA 99.7 97.6 97.8 99.2 98.7 98.6 591.6 11. Kari HELIN Rihla 101.9 98.7 100.0 93.7 99.1 98.2 591.6 12. Hannu MAJALAHTI KaA 99.2 98.3 97.6 100.2 94.5 98.3 588.1 13. Jorma RÖPPÄNEN SäSA 101.1 101.1 94.8 95.8 97.0 98.0 587.8 14. Markku NIEMI AlavA 96.5 98.3 99.5 97.5 99.9 95.1 586.8 15. Matti VILJAKAINEN SäSA 98.3 100.4 94.5 99.3 95.8 98.4 586.7 16. Esko RANTA PAS 97.6 97.1 100.8 94.6 99.1 96.3 585.5 17. Jari LAHDENVESI RS 93.5 99.4 95.2 98.1 97.8 97.4 581.4 18. Aimo PIISPANEN PihtA 98.7 98.2 98.5 95.7 96.4 93.9 581.4 19. Jouko VALTONEN KuusA 92.0 93.6 97.7 99.7 98.5 97.9 579.4 20. Jorma KUIVANEN ESA 98.0 96.3 98.7 96.1 96.9 93.3 579.3 21. Ilmo KINNUNEN RS 96.1 99.1 95.8 92.4 98.3 96.8 578.5 22. Pekka HULKKONEN ESA 94.7 91.9 99.6 95.8 98.1 97.8 577.9 23. Kalervo PARTANEN NAMe88 93.4 95.4 94.5 94.1 100.1 92.9 570.4 24. Ulf FRIBERG RS 96.5 97.5 93.7 97.1 93.2 91.8 569.8

Y70, makuu 60ls 1. Ralf WESTERLUND RS 100.9 99.3 97.6 99.5 103.6 103.3 604.2 2. Torsti HELLMAN Rihla 99.6 101.1 99.1 100.0 99.6 99.6 599.0 3. Jarmo ENGBLOM TSA 101.1 100.0 99.4 95.3 100.5 102.0 598.3 4. Sakari AHOLA KuusA 98.1 94.8 99.1 98.0 96.3 96.7 583.0 5. Esko TÖRÖLÄ PAS 94.9 98.0 98.4 97.6 96.8 96.2 581.9 6. Tapio LEHTO P-HA 96.5 97.3 98.0 99.2 95.7 94.5 581.2 7. Hannu SIIPOLA SUMA 95.5 94.2 94.8 98.4 95.5 101.7 580.1 8. Jouko FORSTÉN SäSA 98.4 99.3 96.3 95.8 94.0 95.7 579.5 9. Göran LABBAS MyA 99.4 95.0 98.6 96.8 92.9 94.2 576.9 10. Pekka VALTONEN ESA 93.4 99.9 99.1 91.2 97.9 94.0 575.5 11. Mikko HIEKKANEN KSA 95.2 96.4 95.0 94.8 96.0 95.0 572.4 12. Martti SYRJÄOJA ESA 94.3 94.4 91.6 90.4 98.4 97.9 567.0

Joukkuetulokset Y50, makuu, 60ls

1. Myllykosken Ampujat (MyA) 1804.5 Mikko MATTILA 607.9 Tero LAHTI 606.8 Pertti SINKKO 589.8 2. Salon Seudun Ampujat (SaSA) 1798.2 Tero HOVILA 601.6 Markku HAKLIN 600.9 Ilkka RATAMO 595.7 3. Keski-Suomen Ampujat (KSA) 1793.2 Jari LEHTINEN 600.5 Jukka SALONEN 599.6 Veijo SIVULA 593.1 4. Raseborgs Skyttar 1 (RS1) 1782.9 Lasse VOUTILAINEN 598.8 Erkki KALLIO 592.3 Vesa NISSINEN 591.2 5. Lempäälän Ampujat (LeA) 1776.6 Arto SILLANPÄÄ 594.6 Hanna-Kaija NIEMINEN 591.3 Jukka JOKINEN 590.7 6. Raseborgs Skyttar 2 (RS2) 1773.5 Ralf WESTERLUND 604.2 Kauko KAARTINEN 590.8 Ilmo KINNUNEN 578.5 7. Kuusankosken Ampujat (KuusA) 1765.0 Jarmo JÄRVELÄ 593.1 Hannu YLÄOUTINEN 592.5 Jouko VALTONEN 579.4 8. Poliisien Ampumaseura (PAS) 1758.9 Sergei TRETJAKOV 591.5 Esko RANTA 585.5 Esko TÖRÖLÄ 581.9 9. Säkylän Seudun Ampujat (SäSA) 1754.0 Jorma RÖPPÄNEN 587.8 Matti VILJAKAINEN 586.7 Jouko FORSTÉN 579.5 10. Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura (KAMS) 1721.7 Tapio KAJAN 601.3 Kimmo RYTKÖNEN 580.7 Heikki PÄÄKKÖNEN 539.7

300 m:n vapaakiväärin 60 ls makuun SM -kilpailu Lahdessa 28.-30.6.2019

SM300, 2019, Sarjat M. N ja M20 Hollola, Hälvälä 28. – 30.06.2019
300m Kivääri 60 ls, makuu, sarja M
1. Juho Autio OMAS 100 98 99 100 99 99 595 2. Juha Rutonen HAS 98 99 100 99 99 98 593 3. Antti Puhakka HAS 100 100 98 99 98 97 592 4. Björn Friman ESF 99 96 97 99 99 99 589 5. Aleksi Leppä HAS 99 96 99 98 97 98 587 6. Mikko Mattila MyA 96 98 98 98 98 98 586 28x 7. Juha Rinta-Keturi SäSA 97 99 99 96 98 97 586 21x 8. Lasse Voutilainen RS 97 99 96 97 99 97 585 9. Matti Viljakainen SäSA 97 94 96 94 99 99 579 18x 10. Ville Leskelä IMAS 95 96 99 99 96 94 579 17x 11. Pertti Sinkko MyA 97 98 95 96 96 95 577 12. Jere-Juhani Salo NoSA 98 96 97 93 96 96 576 17x 13. Jukka Jokinen LeA 92 96 93 96 100 99 576 12x 14. Hannu Teitto KuusA 94 94 100 99 94 94 575 17x 15. Kalle Leskinen KontU 96 98 96 95 94 96 575 14x 16. Juha Korpi IMAS 92 98 96 94 98 96 574 17. Seppo Laakso LeA 93 97 97 92 98 94 571 16x 18. Henri Haapsaari PAS 94 96 97 96 92 96 571 15x 19. Jouko Forstén SäSA 96 95 95 94 92 94 566 20. Arto Sillanpää LeA 93 95 94 91 91 93 557 21. Jukka Nieminen LeA 92 93 89 89 96 97 556 22. Juha Haavisto KuusA 94 94 89 91 88 98 554 23. Jan Liljeberg KSF 83 92 97 94 92 94 552 24. Bo Liljeberg KSF 95 89 91 93 86 91 545 25. Ilkka Virkkunen SäSA 94 76 6 176 DNF 26. Tero Lahti MyA 89 66 155 DNF 27. Kari Pennanen KouMAS 0 D

Ilma-aseiden Aluemestaruuskilpailut Kotkan Mussalossa 10.2.2019

Kaakkois-Suomen Ilma-aseiden Aluemestaruuskilpailu Ilmakivääri 10.02.19 Paikka: Mussalo, Kotka Järjestäjä: Myllykosken Ampujat
Seura Sarja Sarja 1 Sarja 2 Sarja 3 Sarja 4 Sarja 5 Sarja 6 Tulos Juha Haavisto KuusA M50 97,3 99,8 99,3 96,6 393,0 Pentti Meri MA M50 95,6 94,6 97,3 95,7 383,2 Simo Kuoppamäki KuusA M50 92,6 94,9 94,9 94,2 376,6 Pekka Hulkkonen ESA M50 90,4 92,1 95,2 85,3 363,0
Pekka Valtonen ESA Y70 97,8 94,4 98,2 95,8 386,2 Martti Syrjäoja ESA Y70 84,0 90,4 93,8 89,1 357,3 Sakari Ahola KuusA Y70 86,3 87,9 83,1 80,2 337,5
Sirkka Savukari ESA N50 100,1 97,9 94,0 93,0 385,0
Eila Väisänen MyA N60 96,7 97,7 96,0 96,1 386,5
Ismo Kärmeniemi ESA M60 96,3 91,2 90,5 96,2 374,2 Jarmo Järvelä KuusA M60 91,7 96,2 93,6 91,7 373,2 Jorma Kuivanen ESA M60 92,5 91,4 91,2 87 362,1 Jouko Valtonen KuusA M60 90,8 91,5 88,6 88,3 359,2 Matti Venäläinen MyA M60 86,7 89,9 80,5 86,7 343,8
Mika Piipponen KuusA M 100,7 103,2 102,9 101,2 100,0 99,4 607,4 Jouni Jokinen MyA M 97,9 101,1 101,1 99,3 99,7 95,7 594,8 Petri Tupakka ESA M 90,9 95,1 98,6 96,0 93,0 96,0 569,6
Viivi Kemppi MyA N18 103,5 102,9 102,6 103,0 103,1 103,3 618,4 Essi Heiskanen PiekSa N18 102,2 104,2 103,8 101,5 101,7 103,1 616,5 Salla Torniainen KuusA N18 98,5 98,3 96,1 95,9 98,9 99,9 587,6
Arttu Lång MyA M18 100,8 99,0 100,1 98,2 94,8 98,8 591,7
Yhteenveto
Sivu 2
Kaakkois-Suomen Ilma-aseiden Aluemestaruuskilpailu Ilmakivääri 10.02.19 Mussalo, Kotka Seura Sarja Sarja 1 Sarja 2 Sarja 3 Sarja 4 Sarja 5 Sarja 6 Tulos
Jonna Mauno KuusA N20 101,3 99,7 104,1 99,3 101,8 98,8 605,0 Susanna Petäjäsaari MyA N20 100,4 98,7 99,4 100,5 100,7 97,7 597,4
Pyry Leppälä KuusA M20 94,7 93,2 95,8 87,6 91,0 95,0 557,3
Tea Sikanen PiekSa N 99,7 101,2 101,2 98,9 102,1 104,0 607,1 Suvi Petäjäsaari MyA N 99,9 97,8 100,0 100,2 98,3 102,6 598,8
Emmi Lähteenmäki Hahlo N16 98,2 100,1 100,6 103,6 402,5 Pinja Tapio KuusA N16 102,3 99,8 100,4 99,6 402,1 Aino Nenonen Hahlo N16 100,9 99,7 101,0 98,8 400,4 Sonja Myllys Hahlo N16 95,8 99,8 95,9 92,4 383,9
Lauri Tylli KuusA M16 98,7 94,1 101,4 98,6 392,8 Eemil Nykänen KuusA M16 100,5 97,3 94,5 97,5 389,8 Samuli Vainikka KuusA M16 95,6 97,6 96,1 89,8 379,1 Eetu Rissanen HAS M16 95,3 93,5 91,7 94,6 375,1 Joonatan Rantala KuusA M16 94,3 93,2 90,8 81,6 359,9 Kaapo Jäppinen KuusA M16 90,0 90,7 86,2 89,8 356,7
Yhteenveto
Sivu 3
Kaakkois-Suomen Ilma-aseiden Aluemestaruuskilpailu Ilmakivääri 10.02.19 Mussalo, Kotka
Sarja Y50 Seura Sarja Tulos Sarja Y20 Seura Sarja Tulos Myllys Sonja Hahlo N16 383,9 Haavisto Juha KuusA M50 393,0 Nenonen Aino Hahlo N16 400,4 Kuoppamäki Simo KuusA M50 376,6 Lähteenmäki Emmi Hahlo N16 402,5 Järvelä Jarmo KuusA M60 373,2 Yhteensä Yhteensä
Kärmeniemi Ismo ESA M60 374,2 Valtonen Pekka ESA M60 386,2 Syrjäoja Martti ESA Y70 357,3 Yhteensä Sarja Y20 Seura Sarja Tulos Kemppi Viivi MyA N18 618,4 Lång Arttu MyA M18 591,7 Petäjäsaari Susanna MyA N20 598,8 Yhteensä Sarja Y16 Seura Sarja Tulos Tapio Pinja KuusA 1 N16 402,1 Nykänen Eemil KuusA 1 M16 389,8 Vainikka Samuli KuusA 1 M16 379,1 Yhteensä
Rantanen Joonatan KuusA 2 M16 359,9 Jäppinen Kaapo KuusA 2 M16 356,7 Tylli Lauri KuusA 2 M16 392,8 Yhteensä Sarja Y Seura Sarja Tulos Piipponen Mika KuusA M 607,4 Torniainen Salla KuusA N18 587,6 Mauno Jonna KuusA N20 605,0 Yhteensä

MyA:n nuoret pienoiskiväärin SM -kilpailuissa Mikkelissä 10.-11.8.2019

Mikkeli 10.-11.8.2019
50m Kiväärin nuorten SM-kilpailu
50m Kivääri 40 ls, makuu sarja M16:
1) Lauri Syrjä AsAs 391, 2) Henrik Karlsson K-UAS 387, 3) Eemil Nykänen KuusA 384 15x, 4) Lauri Tylli KuusA 384 14x, 5) Aapeli Rinta-Koski IMAS 382, 6) Niko Elonen KaA 381, 7) Topi Juonoja MyA 379, 8) Samuli Vainikka KuusA 375 10x, 9) Antti Turunen K-UAS 375 9x, 10) Eetu Rissanen HAS 369, 11) Joonas Oksanen MyA 368, 12) Kaapo Jäppinen KuusA 365, 13) Elias Ruusunen AsAs 364.
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja M18:
1) Mikko Helenius NoSA 583, 2) Luukas Koota ESF 581, 3) Ville Ketolainen IMAS 579, 4) Aleksi Kasi IMAS 577, 5) Rasmus Ritari K-UAS 572, 6) Miiko Mäkinen PAS 571, 7) Arttu Lång MyA 570, 8) Eemeli Rinta-Koski IMAS 568, 9) Aatu Suo MyA 566, 10) Arttu Vaittinen KitA 565, 11) Jeremi Juottonen PAS 561, 12) Severi Mauno MyA 553, 13) Aleksi Tamminen NoSA 552, 14) Roni Airo K-UAS 551, 15) Roope Hyytiäinen K-UAS 547, 16) Tuomas Tapper KSF 543.
50m Kivääri 40 ls, makuu sarja N16:
1) Santra Mauno MyA 383, 2) Aada Heikkilä P-HA 382 15x, 3) Tuulevi Suomus VihA 382 14x, 4) Tiia Koivisto KA 381, 5) Hilkka Rinta-Koski IMAS 380, 6) Sonja Myllys Hahlo 377 9x, 7) Lotta Kärnä NoSA 377 9x, 8) Pinja Tapio KuusA 377 8x, 9) Sanni Ylinen HSA 375, 10) Alexandra Rosenlew KaA 373, 11) Neea Vuorela NoSA 370, 12) Aino Nenonen Hahlo 369, 13) Helena Dreyer-Perkiömäki IMAS 368, 14) Katja Olkkonen MA 353.
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja N18:
1) Essi Heiskanen PiekSA 611,9 2) Viivi Kemppi MyA 611,4 3) Elli Männistä PuKu 602,9 4) Johanna Uusitalo LA 597,0 5) Salla Torniainen KuusA 595,2 6) Laura Norolampi IMAS 595,2 7) Aurora Räsänen PAS 586,5 8) Johanna Hakanperä SäSA 571,7
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja N20:
1) Jonna Mauno KuusA 611,1 2) Jenna Kuisma KSF 602,6 3) Susanna Petäjäsaari MyA 596,8 4) Sonja Siitonen Hahlo 594,6 8)
50m Kivääri makuu joukkue, sarja Y16:
1) Kuusankosken Ampujat 1136, 2) Myllykosken Ampujat 1130 , 3) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1130
50m Kivääri makuu joukkue, sarja Y18:
1) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1724, 2) Myllykosken Ampujat 1715, 3) Keski-Uusimaan Ampumaseura 1670
50m Kivääri 3×40 ls sarja M18:
1) Luukas Koota ESF 1121, 2) Aleksi Kasi IMAS 1117, 3) Ville Ketolainen IMAS 1107, 4) Rasmus Ritari K-UAS 1103, 5) Mikko Helenius NoSA 1096, 6) Arttu Lång MyA 1080, 7) Antti Turunen K-UAS 1076, 8) Roni Airo K-
50m Kivääri 3×40 ls sarja N18:
1) Viivi Kemppi MyA 1148 SE, 2) Elli Männistö PuKu 1140, 3) Essi Heiskanen PiekSA 1135, 4) Johanna Uusitalo LA 1104, 5) Laura Norolampi IMAS 1082, 6) Johanna Hakanperä SäSA 1010.
50m Kivääri 3×20 ls sarja M16:
1) Lauri Syrjä AsAs 571, 2) Lauri Tylli KuusA 555, 3) Niko Elonen KaA 551, 4) Henrik Karlsson K-UAS 547, 5) Samuli Vainikka KuusA 539, 6) Eetu Rissanen HAS 528, 7) Aatu Suo MyA 503, 8) Elias Ruusunen AsAs 455.