Maakuntajaoston kalenteri 2021 talvi ja kesä

MAAKUNNAN SEUROJEN YHTEINEN KALENTERIKOKOUS                                                                                         1 (3)

ILMA-ASEET KEVÄT 2021

Aika                    Maanantai 30.11.2020 klo 18.10 – 19.30

Paikka                Porukkatalo, kokoushuone Voima 2.kerros, Savonkatu 23, Kouvola

Läsnä                  KAS Simo Järvi, Juha Valjus

KouMAS Ilkka Toikka

KuusA Kari Eskola, Aulikki Kylliäinen, Kari Piipponen

MyA Mikko Mattila

Poissa                HAS Ville Puhakka

InkA Petri Mäkelä

LuuA Antti Tuuva

  1. Kokouksen avaus ja puheenjohtajan valinta

Koollekutsujana toiminut KuusAn puheenjohtaja Aulikki Kylliäinen avasi kokouksen ja toivotti osallistujat tervetulleeksi Kouvolaan.

Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Aulikki Kylliäinen, hän toimii myös kokouksen sihteerinä ja laatii muistion kokouksesta.

  1. Avoimet maakunnan sarja- ja mestaruuskilpailuiden ajankohdat ja järjestäjät

– Ilma-aseiden sarjakilpailuun lasketaan kauden kolme parasta tulosta.

– Ilmakiväärikilpailut ammutaan desimaalitulkkauksella.

Ilma-asekausi 2021 kevät

(Kotirata:KAS, KouMAS, KuusA, LuuA ja MyA)

Kokouksessa todettiin, että koronavirus-tilanne on muuttunut haastavaksi, eikä ole todennäköistä, että ensi kevään ilma-asekilpailuja voitaisiin järjestää aiemmin totutulla tavalla. Päätettiin sopia kevään ilma-asekalenteri kotiratakisoina ja mikäli korona-tilanne muuttuu parempaan suuntaan, voidaan tehdä muutoksia kilpailukalenteriin tarpeen mukaan.

Kilpailutoiminnassa mennään kuitenkin terveys edellä ja noudatetaan viranomaisten antamia rajoituksia ja suosituksia.

Kotiratakisat, joissa voidaan ampua ilmakivääri, 3x20ls (2x30ls) ja makuu sekä ilmapistooli ja ilmaolympiapistooli  (=järjestävän seuran radan mahdollistamat lajit)

torstai 07.01.2021

torstai 21.01.2021

??? Kaakkois-Suomen AM ik/ip Mikkeli

torstai 04.02.2021

13.-14.02. Ilma-aseiden SM M/N20 ja M/N, Lohja (Kisakallio)

torstai 18.02.2021

sunnuntai 21.02. Aluemestaruus IOP (KuusA)

26.02.-08.03. Ilma-aseiden EM M/N20 ja M/N, Lohja (Kisakallio)                                                                            2 (3)

torstai 04.03.2021

torstai 11.03.2021

??? Kaakkois-Suomen AM ik 3×20 ls ja makuu (KuusA?)

19.-21.03. Ilma-aseiden SM ikäsarjat, Espoo

torstai 25.03. Maakunnanmestaruuskilpailu ik/ip

Ilma-asekausi 2021 syksy

Ilma-asekauden syksyn kilpailuista päätetään kevään 2021 kokouksessa.

Vuoden 2021 sisäratakausi ruutiaseilla

– Sarjakilpailuun lasketaan kauden kolme parasta tulosta.

Maakunnan ruutiasekilpailut pistoolilla 30+30 ls

lauantai KuusA:n Kulho (Tammi-helmikuu) tulee kilpailukutsu

lauantai 23.01. KouMAS tulee kilpailukutsu

lauantai 06.03. KouMAS tulee kilpailukutsu

lauantai 27.03 KouMAS tulee kilpailukutsu

lauantai KuusA, sisäratakauden avauskilpailu (Lokakuu) tulee kilpailukutsu

lauantai 13.11. KouMAS tulee kilpailukutsu

  1. Maakunnallisten ilma-asekilpailujen alkamisajat

Kilpailut alkavat klo 17.00. Mikäli järjestävällä seuralla on rata ja toimitsijat valmiina, niin kilpailun voi aloittaa klo 16.30. Kilpailuun pitää ilmoittautua klo 18.30 mennessä.

Sarjakilpailut järjestetään kaudella 2021 non-stop systeemillä.

  1. Sarja- ja maakunnan mestaruuskilpailujen osanottomaksut v. 2021

Ilma-aseiden sarjakilpailut: Y16 – Y 80 -sarjat 7 euroa, tukisarjat 3 euroa.

Maakunnan mestaruuskilpailut: aikuiset 12 euroa, nuoret 5 euroa.

Joukkueet: kaikki sarjat ja lajit 18 euroa.

Palkitaan joukkueet 1-3, jaetaan mitalit joukkueen jäsenille.

  1. Vuoden 2021 osallistumismaksut

Vuoden 2021 osallistumismaksut (palkintorahat) laskuttaa Myllykosken Ampujat.

  1. Palkintoraha 2021

Vetovastuullinen seura kerää 2 €/suoritus, pois lukien tukisarjat ja maakunnan mestaruuskilpailut.

Kerättävästä rahasta käytetään1€ nuorten stipendeihin ja urheilijoiden palkintorahana ja 1€ arpapalkintoihin.

Urheilijoiden palkintorahan käytöstä päätetään kevään kokouksen yhteydessä.                                           2 (3)

Jokainen suoritus antaa osallistujalle yhden arvan, maakuntasarjaan osallistuvien kesken arvottavilla palkinnoilla halutaan lisätä sarjakilpailuihin osallistumista.

Palkitsemisista ja arpapalkinnoista tiedottaminen on tärkeää maakuntasarjan osallistumismäärien lisäämiseksi.

  1. Palkintojen jaot

Maakunnan mestaruuskisojen järjestäjä varaa maakunnan omat mitalit ja jakaa ne heti kisoissa henkilökohtaisten sarjojen osalta. Joukkuemitalit jaetaan samalla kertaa, mitaleihin liimataan tarrat kaikissa sarjoissa, siten ei jää turhia mitaleita.

Sarjakilpailuiden mitalit ja stipendit jaetaan kauden päätyttyä.

Y -sarjoissa ei jaeta mitaleita, mitalit jaetaan vain tukisarjalaisille.

Kauden päätyttyä palkitaan sekä kiväärissä että pistoolissa vuoden paras tukisarjalainen, nuori ja aikuinen ampuja.

  1. Maakunnan vetovastuu v. 2021

Maakunnan vetovastuu vuonna 2021 on Myllykosken Ampujilla.

Tulokset lähetetään tuloskoontia varten sähköpostiosoitteeseen:

mikkoljmattila@gmail.com (tulokset mieluiten excel -muodossa).

  1. Muut asiat

– Kauden aikana saa ampua useammassa sarjassa

– Tukisarjojen lisäksi sarjat Y16-Y80

– Pyritään järjestämään maakunnan ruuti/ilma-aseleirejä

– Maakunnan kaikissa kilpailuissa kaukoputken käyttö sekä tukisarjalaisten avustaminen on sallittu.

– Maakunnan sarjakilpailuissa on osallistuttava vähintään yhteen vieraan seuran järjestämään kilpailuun   tullakseen palkituksi (mikäli vain kotiratakisoja, tästä joustetaan).

– Järjestävä seura kutsuu seurat keväällä kokoon, jolloin päätetään kesän kisojen järjestäjät sekä ajankohdat

  1. Kokouksen päätös

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 19.30

Muistion vakuudeksi

Aulikki Kylliäinen/Kuusankosken Ampujat ry

Jakelu ESA, HAS, InkA, KaHa, MyA, KAS, KouMAS, KuusA, USMS

 

KYMENLAAKSON MAAKUNNAN SEUROJEN YHTEINEN KALENTERIKOKOUS            1 (4)

RUUTIASEET KESÄ 2021

Aika                    Maanantai 27.4.2020 klo 18.00 –

Paikka                Keltakankaan ABC –huoltoaseman neuvottelutila

Läsnä                  KAS                     Juha Valjus

KouMAS           Tapani Kuisma

KuusA                Kari Eskola ja Kari Piipponen

MyA                   Mikko Mattila

InkA                    Petri Soisalo

  1. Kokouksen avaus ja puheenjohtajan valinta

Mikko Mattila avasi kokouksen ja toivotti osallistujat tervetulleeksi Keltakankaalle.

Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Mikko Mattila, hän toimii myös kokouksen sihteerinä ja laatii muistion kokouksesta.

  1. Avoimet maakunnan sarja- ja mestaruuskilpailuiden ajankohdat sekä järjestäjät

– Ilma-aseiden ja pienoiskiväärin sarjakilpailuun lasketaan kauden kolme parasta tulosta v. 2021 ajalta.

– Ilmakivääri- ja pienoiskiväärikilpailut ammutaan desimaalitulkkauksella.

Sarjakilpailut:

50 m pistooli: Joukkuekilpailussa vain Y-sarja

30+30 pistooli voidaan myös ampua isopistoolilla, ilmoitettava ennen kilpailun alkua.

Tukisarjoissa ohjeiden / neuvojen antaminen huoltajalta on sallittu. Toiminta Kultahippusääntöjen mukaan.

Sarjakilpailujen mitalit jaetaan myöhemmin kts. kokouksen 30.11.2020 päätös

Palkintoraha 2021

Vetovastuullinen seura kerää 2 €/suoritus/Y16 -sarjat, pois lukien tukisarjat ja maakunnan mestaruuskilpailut.

Kerättävästä rahasta käytetään 1 € nuorten stipendeihin ja nuorten urheilijoiden palkintorahaan sekä 1 € arpapalkintoihin, joihin osallistuvat kaikki osallistuneet (myös nuoret).

Urheilijoiden tarkemmasta palkintorahan käytöstä päätettiin.

  • koko kerätty summa arvotaan kaikkien kesken
  • yhteensä 6 palkintoa (ostokortteja, Intersport)
  • 6 eri henkilöä voi voittaa (sama henkilö voi voittaa vain yhden kerran)
  • arvonta suoritetaan tulevan syksyn maakuntajaoston kalenterikokouksessa

Jokainen suoritus antaa osallistujalle yhden arvan, maakuntasarjaan osallistuvien kesken arvottavilla palkinnoilla halutaan lisätä sarjakilpailuihin osallistumisia.

Palkitsemisista ja arpapalkinnoista tiedottaminen on tärkeää maakuntasarjan osallistumismäärien lisäämiseksi.

Yksi osallistuminen on yksi arpa.

Palkintojen jaot                                                                                                                                 2 (4)

Maakunnan mestaruuskisojen järjestäjä varaa maakunnan omat mitalit ja jakaa ne heti kisoissa henkilökohtaisten sarjojen osalta. Joukkuemitalit jaetaan samalla kertaa, mitaleihin liimataan tarrat kaikissa sarjoissa, siten ei jää turhia mitaleita.

Joukkuemitali jaetaan vain voittajajoukkueelle (3 mitalia). Tukisarjalaisista palkitaan sijat 1-3 (3 mitalia).

Sarjakilpailuiden mitalit ja stipendit jaetaan kauden päätyttyä, kts edellä.

Y -sarjoissa ei jaeta mitaleita, mitalit jaetaan vain tukisarjalaisille.

Kauden päätyttyä nimetään kiväärissä että pistoolissa vuoden paras tukisarjalainen, nuori ja aikuinen ampuja.

LIITE 2:

Kesän 2021 maakunnan kilpailukalenteri

25 m pistoolikilpailut:

Toukokuu

To 6.5.                klo 17.30 KuusA, Ojakorpi 30+30ls

Ti 11.5                klo 17.30 KuusA, Ojakorpi Vakiopistooli

Ti 18.5.               klo 18.00 KouMAS, Tyrri 30+30ls

To 27.5.             klo 18:00 KouMAS, Vakiopistooli

Kesäkuu

To 3.6                 klo 17.30 KuusA, Ojakorpi, 30+30 ls

Ti 8.6                   klo 18.00 InkA, Inkeroinen, 30+30 ls  Huom!     Alkamisaika   klo 18.00

To 10.6               klo 18.00 KouMAS, Tyrri 30+30 ls

Ti 15.6                klo 17.30 KuusA, Ojakorpi, Vakiopistooli

Heinäkuu

To 1.7                 klo 17.30 KuusA, Ojakorpi, 30+30 ls

Ti 13.7                klo 18.00 KouMAS, Tyrri MMK 25m pistooli, myös pienoispistooli

Ti 20.7                klo 18.00 KouMAS, Tyrri MMK, Isopistooli

Ti 27.7                klo 18.00 InkA, Inkeroinen, 30+30 ls

Elokuu

To 5.8.                klo 17.30 KuusA, Ojakorpi, 30+30 ls

Ti 10.8.               klo 17.30 InkA, Inkeroinen, 30+30 ls.

Ti 17.8.               klo 17.30 KuusA, Ojakorpi, Vakiopistooli

Ti 24.8.               klo 17.30 KouMAS, Tyrri, 30+30 ls

50 m Pistoolikilpailut:                                                                                                                                                             

Toukokuu

Ke 19.5              klo 16.00 – 18.00 ilm. Non-stop, KuusA, Tyrri

Kesäkuu

Ke 9.6                 klo 16.00 – 18.00 (ilmoittautuminen) non stop, KuusA, Tyrri

Ke 23.6              klo 16.00 – 18.00 (ilmoittautuminen) non stop, KuusA, Tyrri

Heinäkuu                                                                                                                                                                  3 (4)

Ke 7.7. klo 16.00 – 18.00 (ilmoittautuminen) non stop, KuusA, Tyrri MMK

Ke 21.7 klo 16.00 – 18.00 (ilmoittautuminen) non stop, KuusA, Tyrri

Elokuu

Ke 4.8. klo 16.00 – 18.00 (ilmoittautuminen) non stop, KuusA, Tyrri

50m Kivääri:

Toukokuu

To 20.5. klo 17.30                        KuusA Tyrri

To 27.5. klo 17.30                        KuusA Tyrri

Kesäkuu

To 3.6. klo 17.30                          MyA, Hevosmäki (tämä kävisi)

To 10.6. klo 17.30                        MyA, Hevosmäki (tämä kävisi)

To 17.6. klo 17.30                        KuusA, Tyrri

Heinäkuu

To 8.7. klo 17.30                          MyA, Hevosmäki (tämä kävisi)

To 15.7. klo 17.30                        KuusA, Tyrri

To 22.7. klo 17.30                        MyA, Hevosmäki

To 29.7. klo 17.30                        KuusA, MMK, Tyrri, pienoiskiväärin makuu ja asennot

Elokuu

To 5.8. klo 17.30                          MyA, Hevosmäki

To 12.8. klo 17.30                        KuusA, Tyrri

To 19.8. klo 17.30                        MyA, Hevosmäki

Ilma-aseet syksy 2021                                                                                                                                                         

To 14.10.                                        KAS                     ip, IOP

To 14.10.                                        MyA                   ik

To 21.10.                                        KuusA                ik/ip

To 28.10.                                        KuusA                ik 3x20ls ja makuu

To 04.11.                                        MyA                   ik

To 04.11.                                        KouMAS           ip

To 11.11.                                        KAS                     ip/ik, IOP

To 18.11.                                        KuusA                ik/ip

To 25.11.                                        MyA                   ik

To 25.11.                                        KAS                     ip, IOP

To 02.12.                                        KuusA                ip/ik

To 16.12.                                        KouMAS           ip

To 16.12.                                        Maakunnan mestaruuskilpailu ik 3x20ls KAS

Avoimien sarja- ja maakunnan mestaruuskilpailujen osanottomaksut:                                   4 (4)

Henkilökohtainen sarjakilpailu.

Vapaapistooli:                             7 €

Pistooli 30 + 30 /vakiopist:      7 €

Pienoiskivääri:                                                          7 € / laji

Tukisarjat:                                     3 € / laji

Kaikki mestaruuskilpailut:

Aikuiset :                                       12 € / laji

Tukisarjat:                                       5 €

Kaikista maakunnan mestaruuskilpailuista tulee kutsu järjestävältä seuralta.

Joukkuemaksut: Kaikki sarjat / lajit 18 €

Seuramaksut maakunnan jaostolle: Seurat maksavat sarjakilpailuista 2 € /henkilö / laji alkaen Y16 -sarjoista ylöspäin. Tukisarjoilta ei kerätä maksuja maakuntajaostolle.

Maakunnan mestaruuskilpailusta ei kerätä 2 €:n maksua jaostolle.

Muut asiat

Tulokset:

Tulokset lähetetään sähköpostilla os: mikkoljmattila(at)gmail.com

Tulokset nähtävillä nettisivuilla: www.myllykoskenampujat.com

Naiset ja miehet ampuvat Y16 – Y80 -sarjoissa.

Jakelu

petri.speedy(at)gmail.com  (InkA)

tapani.kuisma(at)hotmail.com (KouMAS)

Aulikki Kylliäinen                        KuusA

Kari Piipponen                             KuusA

Kari Eskola                                     KuusA

Juha Valjus                                   KAS

Ilkka Toikka                                   KouMAS

Mikko Mattila                                                                          MyA

Lisäksi:                                            HAS (Ville Puhakka), ESA (Olli Lehtimäki), KaHa (Timo Putto), USMS (Jari Rautomäki), LuuA (Antti Tuuva)

Kukin yo henkilöistä jakaa eteenpäin seurassaan urheilijoille tämän kalenterin.

Ps. Katsokaapa ESA:n sivuilta heidän kalenteriaan, Luumäen Taavetin rata ole kaukana!

Vakuudeksi

Mikko Mattila

Myllykosken Ampujat r.y

 

SM -pienoiskivääri M ja N -sarjat Tyrrissä 31.7.-2.8.2020

50m kiväärin SM 2020 M/N 31.7. – 2.8.2020 Tyrri, Kouvola

Tulokset perjantai 31.7.2020
N makuu 60ls
1. Mira Mäkelä LappjA 101,9 100,7 103,6 104,4 103,6 102,8 617,0
2. Emmi Hyrkäs Hahlo 103,0 102,7 104,3 101,9 102,0 102,4 616,3
3. Jenna Kuisma KSF 100,6 103,9 102,2 101,0 102,2 104,3 614,2
4. Viivi Kemppi MyA 100,5 102,1 99,9 103,4 101,9 103,4 611,2
5. Sonja Siitonen Hahlo 101,8 99,5 102,1 103,6 102,8 101,4 611,2
6. Saana Peltonen KeuSA 100,9 102,7 101,2 102,1 101,0 102,6 610,5
7. Marjo Yli-Kiikka IMAS 100,7 102,7 102,5 101,0 98,4 104,3 609,6
8. Essi Heiskanen PiekSA 102,3 102,6 102,0 97,8 102,0 102,9 609,6
9. Pauliina Frilander PiekSA 102,1 102,6 102,1 100,2 102,2 100,3 609,5
10. Inka Havukainen KitA 102,1 103,3 100,5 103,1 100,0 100,4 609,4
11. Elli Männistö PuKu 101,0 102,6 101,9 101,4 102,1 100,1 609,1
12. Julia Rannikko SaSA 101,3 102,0 100,3 102,9 101,7 99,4 607,6
13. Hanna-Kaija Nieminen LeA 103,4 98,8 100,9 102,6 100,2 101,4 607,3
14. Jonna Mauno KuusA 101,2 102,1 100,7 101,3 99,8 101,7 606,8
15. Marianne Palo IMAS 102,0 101,0 99,7 101,5 101,2 101,3 606,7
16. Pinja Tapio KuusA 99,0 101,7 101,6 100,0 102,9 101,1 606,3
17. Tiina Ylä-Outinen KuusA 101,3 100,4 103,0 99,3 99,3 101,9 605,2
18. Satu Korhola MA 98,9 101,1 101,0 101,6 98,8 100,7 602,1
19. Henna Viljanen KSF 101,1 101,2 100,4 101,7 97,2 99,9 601,5
20. Indre Zliobaite RS 99,0 99,4 99,8 102,0 97,8 100,7 598,7
21. Elina Bisi MA 101,8 99,2 99,7 95,7 97,8 101,6 595,8
22. Tuulevi Suomus VihA 95,6 98,6 100,1 98,9 100,0 100,0 593,2
23. Maarit Nurmi KaA 100,2 98,2 98,9 96,7 98,1 99,3 591,4
24. Laura Määttänen KontU 100,0 99,6 95,7 100,9 98,1 96,4 590,7
25. Santra Mauno KuusA 99,6 94,8 98,9 99,6 95,8 101,8 590,5
26. Sonja Nenonen Hahlo 101,0 99,7 96,4 97,9 99,2 95,7 589,9
27. Riina Karhu IMAS 97,7 98,5 98,4 98,4 99,0 96,0 588,0
28. Essi Laitinen TSA 95,7 95,2 99,4 99,5 97,3 95,3 582,4
29. Anu Viherä HlAS 85,4 82,9 93,6 89,3 86,8 83,4 521,4

Tulokset lauantai 18.2020
N 3x40ls peruskilpailu
1. Viivi Kemppi MyA 97 96 95 95 99 95 99 99 95 94 95 99 1158 – 50x
2. Emmi Hyrkäs Hahlo 97 97 98 95 99 99 97 95 94 95 95 95 1156 – 42x
3. Jenna Kuisma KSF 93 96 94 97 96 10096 98 97 95 91 98 1151 – 46x
4. Marianne Palo IMAS 98 96 97 97 98 97 98 93 95 93 92 96 1150 – 37x
5. Pauliina Frilander PiekSA 97 95 96 93 96 98 97 97 95 93 96 95 1148 – 42x
6. Mira Mäkelä LappjA 92 94 93 93 98 99 99 99 91 89 95 95 1137 – 37x
7. Inka Havukainen KitA 89 92 93 92 96 99 96 98 92 94 97 98 1136 – 36x
8. Henna Viljanen KSF 94 91 94 94 98 96 95 10090 95 93 95 1135 – 37x
9. Marjo Yli-Kiikka IMAS 95 97 92 93 95 95 99 99 94 92 91 92 1134 – 36x
10. Aino Nenonen Hahlo 87 91 96 98 97 97 97 99 94 94 92 90 1132 – 37x
11. Elli Männistö PuKu 96 93 98 95 95 98 94 95 90 89 96 92 1131 – 30x
12. Essi Heiskanen PiekSA 94 94 93 91 97 96 97 95 91 95 97 91 1131 – 30x
13. Satu Korhola MA 96 93 88 92 97 94 97 93 93 91 95 94 1123 – 25x
50m kiväärin SM 2020 M/N 31.7. – 2.8.2020 Tyrri, Kouvola
14. Sonja Siitonen Hahlo 92 92 90 94 95 10097 96 87 90 91 97 1121 – 24x
15. Tuulevi Suomus VihA 93 96 92 89 90 96 96 92 97 90 93 91 1115 – 25x
16. Essi Laitinen TSA 91 93 91 88 96 94 94 92 89 90 91 90 1099 – 21x
17. Jonna Mauno KuusA 90 90 90 90 97 97 97 94 88 88 88 86 1095 – 19x
18. Riina Karhu IMAS 87 87 92 84 97 96 95 10090 89 91 81 1089 – 27x
19. Laura MäättänenKontU 87 86 90 88 96 92 92 93 90 89 90 89 1082 – 13x
20. Maarit Nurmi KaA 84 77 90 90 95 93 97 98 88 88 85 91 1076 – 27x
21. Santra Mauno KuusA 89 85 87 92 98 97 96 98 82 81 83 81 1069 – 24x
22. Tiina Yläoutinen KuusA 85 88 88 84 95 96 96 95 76 86 84 83 1056 – 23x

N 3x40ls finaali
1. Viivi Kemppi MyA 447,7
48,1 51,4 48,0 9,7 10,6 10,2 10,4 9,7
49,7 50,7 50,2
50,2 48,8
2. Marianne Palo IMAS 447,1
49,4 52,0 49,3 9,6 10,6 8,6 9,6 10,7
48,9 50,5 48,7
50,1 49,1
3. Emmi Hyrkäs Hahlo 436,4 SO
51,1 52,2 50,0 10,4 9,7 8,5 9,2
49,0 51,1 47,5
49,1 48,6
4. Henna Viljanen KSF 426,7
49,4 49,3 50,5 9,3 9,1 8,9
48,1 51,9 48,9
50,6 50,7
5. Inka Havukainen KitA 417,1
51,3 52,3 46,8 10,6 10,0
49,6 47,9 48,1
50,5 50,0
6. Pauliina Frilander PiekSA 403,0
47,3 20,1 38,9 9,9
48,0 51,0 43,3
49,0 49,7
7. Jenna Kuisma KSF 393,6
50,6 51,2 48,0
51,6 50,3 43,7
50,0 48,2
8. Mira Mäkelä LappjA 388,7
45,2 52,3 47,5
48,8 50,2 46,6
48,8 49,3

Maakunnan talven 2021 kilpailukalenteri

Kymenlaakson ampujien maakuntajaosto PÖYTÄKIRJA
KuusA/AKy2.12.2020
MAAKUNNAN SEUROJEN YHTEINEN SYYSKALENTERIKOKOUS
Aika Maanantaina 30.11.2020 klo 18.10 – 19.30
Paikka Porukkatalo, kokoushuone Voima 2.kerros, Savonkatu 23, Kouvola
Läsnä KAS Juha Valjus, Simo Järvi
KouMAS Ilkka Toikka
KuusA Kari Eskola, Aulikki Kylliäinen, Kari Piipponen
MyA Mikko Mattila
Poissa HAS Ville Puhakka
InkA Petri Mäkelä
LuuA Antti Tuuva

  1. Kokouksen avaus ja puheenjohtajan valinta
    Koollekutsujana toiminut KuusAn puheenjohtaja Aulikki Kylliäinen avasi kokouksen
    ja toivotti osallistujat tervetulleeksi Kouvolaan.
    Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Aulikki Kylliäinen, hän toimii myös kokouksen
    sihteerinä ja laatii muistion kokouksesta.
  2. Avoimet maakunnan sarja- ja mestaruuskilpailuiden ajankohdat ja
    järjestäjät

    Ilma-asekausi 2021 kevät (Kotirata:KAS, KouMAS, KuusA, LuuA ja MyA)
    Kokouksessa todettiin, että koronavirus-tilanne on muuttunut haastavaksi, eikä ole
    todennäköistä, että ensi kevään ilma-asekilpailuja voitaisiin järjestää aiemmin totutulla
    tavalla. Päätettiin sopia kevään ilma-asekalenteri kotiratakisoina ja mikäli tilanne muuttuu
    parempaan suuntaan voidaan tehdä muutoksia kilpailukalenteriin tarpeen mukaan.
    Kilpailutoiminnassa mennään kuitenkin terveys edellä ja noudatetaan viranomaisten
    antamia rajoituksia ja suosituksia.
    Kotiratakisat, joissa voidaan ampua ilmakivääri, 3x20ls (2x30ls) ja makuu sekä
    ilmapistooli ja ilmaolympiapistooli (järjestävä seuran radan mahdollistamat lajit)
  3. Ilma-asekausi talvi – kevät 2021 ohjelma
    torstai 07.01.2021
    torstai 21.01.2021
    ??? Kaakkois-Suomen AM ik/ip Mikkeli
    torstai 04.02.2021
    13.-14.02. Ilma-aseiden SM M/N20 ja M/N, Lohja (Kisakallio)
    torstai 18.02.2021
    sunnuntai 21.02. Aluemestaruus IOP (KuusA)
    26.02.-08.03.Ilma-aseiden EM M/N20 ja M/N, Lohja (Kisakallio)
    torstai 04.03.2021
    torstai 11.03.2021
    ??? Kaakkois-Suomen AM ik 3×20 ls ja makuu (KuusA?)
    19.-21.03. Ilma-aseiden SM ikäsarjat, Espoo
    torstai 25.03. Maakunnanmestaruuskilpailu ik/ip
    Ilma-asekausi 2021 syksy
    Ilma-asekauden syksyn kilpailuista päätetään kevään 2021 kokouksessa.
     Ilma-aseiden sarjakilpailuun lasketaan kauden kolme parasta tulosta.
     Ilmakiväärikilpailut ammutaan desimaalitulkkauksella.
    Vuoden 2021 sisäratakausi ruutiaseilla
    Maakunnan ruutiasekilpailut pistoolilla 30+30 ls
    lauantai KuusA:n Kulho (Tammi-helmikuu) tulee kilpailukutsu
    lauantai 23.01.KouMAS tulee kilpailukutsu
    lauantai 06.03.KouMAS tulee kilpailukutsu
    lauantai 27.03 KouMAS tulee kilpailukutsu
    lauantai KuusA, sisäratakauden avauskilpailu (Lokakuu) tulee kilpailukutsu
    lauantai 13.11. KouMAS tulee kilpailukutsu
     Sarjakilpailuun lasketaan kauden kolme parasta tulosta.
  4. Maakunnallisten ilma-asekilpailujen alkamisajat
    Kilpailut alkavat klo 17.00. Mikäli järjestävällä seuralla on rata ja toimitsijat valmiina, niin
    kilpailun voi aloittaa klo 16.30. Kilpailuun pitää ilmoittautua klo 18.30 mennessä.
    Sarjakilpailut järjestetään kaudella 2021 non-stop systeemillä.
  5. Sarja- ja maakunnan mestaruuskilpailujen osanottomaksut v. 2021
    Ilma-aseiden sarjakilpailut: Y16 – Y 80 -sarjat 7 euroa, tukisarjat 3 euroa.
    Maakunnan mestaruuskilpailut: aikuiset 12 euroa, nuoret 5 euroa.
    Joukkueet: kaikki sarjat ja lajit 18 euroa.
    Palkitaan joukkueet 1-3, jaetaan mitalit joukkueen jäsenille.
  6. Vuoden 2021 osallistumismaksut
    Vuoden 2021 osallistumismaksut laskuttaa Myllykosken Ampujat
  7. Palkintoraha
    Vetovastuullinen seura kerää 2 €/suoritus, pois lukien tukisarjat ja maakunnan
    mestaruuskilpailut. Kerättävästä rahasta käytetään1€ palkintorahana ja nuorten
    stipendeihin ja 1€ arpapalkintoihin.
    Sovittiin, että KuusA kerää vuodelta 2020 palkinto/arparahaa 2€/suoritus.
    Palkintorahan käytöstä päätetään kevään kokouksen yhteydessä.
    Jokainen suoritus antaa osallistujalle yhden arvan, maakuntasarjaan osallistuvien kesken
    arvottavilla palkinnoilla halutaan lisätä sarjakilpailuihin osallistumista.
    Palkitsemisista ja arpapalkinnoista on tärkeää tiedottaa.
  8. Palkintojen jaot
    Maakunnan mestaruuskisojen järjestäjä varaa maakunnan omat mitalit ja jakaa ne heti
    kisoissa henkilökohtaisten sarjojen osalta. Joukkuemitalit jaetaan samalla kertaa,
    mitaleihin liimataan tarrat kaikissa sarjoissa, siten ei jää turhia mitaleita.
    Sarjakilpailuiden mitalit ja stipendit jaetaan kauden päätyttyä.
    Y -sarjoissa ei jaeta mitaleita, mitalit jaetaan vain tukisarjalaisille.
    Kauden päätyttyä palkitaan sekä kiväärissä että pistoolissa vuoden paras tukisarjalainen,
    nuori ja aikuinen ampuja.
  9. Maakunnan vetovastuu v. 2021
    Maakunnan vetovastuu vuonna 2021 on Myllykosken Ampujilla.
    Tulokset lähetetään tuloskoontia varten sähköpostiosoitteeseen:
    mikkoljmattila@gmail.com (tulokset mieluiten excel -muodossa).
  10. Muut asiat
    − Kauden aikana saa ampua useammassa sarjassa
    − Tukisarjojen lisäksi sarjat Y16-Y80
    − Pyritään järjestämään maakunnan ruuti/ilma-aseleirejä
    − Maakunnan kaikissa kilpailuissa kaukoputken käyttö sekä tukisarjalaisten
    avustaminen on sallittu
    − Maakunnan sarjakilpailuissa on osallistuttava vähintään yhteen vieraan seuran
    järjestämään kilpailuun tullakseen palkituksi (mikäli vain kotiratakisoja, tästä
    joustetaan).
    − Järjestävä seura kutsuu seurat keväällä kokoon, jolloin päätetään kesän kisojen
    järjestäjät sekä ajankohdat
  11. Kokouksen päätös
    Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 19.30
    Muistion vakuudeksi
    Aulikki Kylliäinen/Kuusankosken Ampujat ry
    Jakelu
    InkA, MyA, HAS, ESA, KaHa, USMS, KAS, KouMAS, KuusA

EM -etänäyttökilpailujen tulokset ilmakiväärillä 9. ja 10.1.2021 kotiradoilla

Kootut tulokset 9.1.2021
10 m Kivääri M
1 ) Aleksi Leppä HAS 628,1, 2 ) Juho Kurki KaA 623,2, 3 ) Sebastian Långström KSF 621, 4 ) Riku Koskela SA 620,4, 5 ) Joni Stenström RS 618,9, 6 ) Cristian Friman ESF 614,8, 7 ) Juho Autio OMAS 613,9, 8 ) Juha Rutonen HAS 613, 9 ) Mika Piipponen KuusA 607,5, 10 ) Markku Niemi ÄSA 585,2, 11 ) Jukka Kytönen ÄSA 569,4, 12 ) Kimmo Paananen ÄSA 559,5, 13 ) Heikki Mäkinen VirtA 553,4
 
10 m Kivääri, M20
1 ) Aleksi Kasi IMAS 616,1, 2 ) Lauri Syrjä AsAs 615,8, 3 ) Luukas Koota ESF 611,6, 4 ) Niko Antila HSA 609,6, 5 ) Roni Airo K-UAS 599,8, 6 ) Mikko Helenius NoSA 594,8, 7 ) Tiitus Hautamäki KeAms 592,9, 8 ) Samuli Vainikka KuusA 591,2, 9 ) Kaapo Jäppinen KuusA 586,7, 10 ) Vertti Jauhiainen ESA 585,6
 
10 m Kivääri, N
1 ) Saana Peltonen KeuSA 623,6, 2 ) Emmi Hyrkäs Hahlo 622,3, 3 ) Marianne Palo IMAS 619,6, 4 ) Mira Mäkelä LappjA 617,8, 5 ) Inka Havukainen Hahlo 616,9, 6 ) Henna Viljanen KSF 615,9, 7 ) Pauliina Frilander PiekSA 615,4, 8 ) Sonja Siitonen Hahlo 614,7, 9 ) Jenna Kuisma KSF 614,1, 10 ) Maarit Nurmi KaA 608,5, 11 ) Mia Seppälä HlAS 606,5, 12 ) Jenni  Niskala PAS 591,2, 13 ) Ella Väisänen MyA 590,5, 14 ) Tiina Ylä-Outinen KuusA 580,8, 15 ) Sari Paananen ÄSA 554,4
 
10 m Kivääri, N50
1) Sari Nivala YK 406,1 2) Minna Nygård KokMAS 377,9

10 m Kivääri, N20
1 ) Viivi Kemppi MyA 625,3, 2 ) Elli Männistö PuKU 616,9, 3 ) Sonja Myllys Hahlo 615,8, 4 ) Essi Heiskanen PiekSA 615, 5 ) Tuulevi Suomus VihA 614,4, 6 ) Neea Vuorela NoSA 611, 7 ) Aino Nenonen Hahlo 609, 8 ) Ekaterina Tuomi PAS 607,7, 9 ) Pinja Tapio KuusA 606,1, 10 ) Johanna Uusitalo LA 601,1, 11 ) Alexandra Rosenlew ESF 599,3, 12 ) Sanni Ylinen HSA 596
 
10 m Kivääri, N16
1) Sonja Nenonen Hahlo 387,2, 2) Pihla Pulliainen KokMAS 369,2
 
10 m Kivääri, R5
1) Sari Posio TSA 633,5
Kootut tulokset su 10.1.
Miesten 10m ilmakivääri:
1) Aleksi Leppä HAS 627,4, 2) Sebastian Långström KSF 626,9, 3) Juho Kurki KaA 623,3, 4) Joni Stenström RS 621,4, 5) Cristian Friman ESF 617,8, 6) Riku Koskela SA 614,7, 7) Juho Autio OMAS 614,4, 8) Juha Rutonen HAS 610,9, 9) Mika Piipponen KuusA 605,9.

M20 10m ilmakivääri:
1) Luukas Koota ESF 616,5, 2) Niko Antila HSA 616,2, 3) Aleksi Kasi IMAS 613,9, 4) Lauri Syrjä AsAs 612,5, 5) Roni Airo K-UAS 605, 6 Niko Elonen KaA 599,5, 7) Tiitus Hautamäki KeAms 597,4, 8) Samuli Vainikka KuusA 595,9, 9) Kaapo Jäppinen KuusA 591,6, 10) Mikko Helenius NoSA 588,1, 11) Vertti Jauhiainen ESA 587.

Naisten 10m ilmakivääri:
1) Marianne Palo IMAS 626,1, 2) Emmi Hyrkäs Hahlo 624,7, 3) Jenna Kuisma KSF 620,6, 4) Saana Peltonen KeuSA 619, 5) Pauliina Frilander PiekSA 617,5, 6) Inka Havukainen Hahlo 614,5, 7) Henna Viljanen KSF 613,1, 8) Mira Mäkelä LappjA 612,4, 9) Sonja Siitonen Hahlo 612,1, 10) Mia Seppälä HlAS 609, 11) Maarit Nurmi KaA 606,2, 12) Ella Väisänen MyA 603,9, 13) Jenni Niskala PAS 592,4, 14) Tiina Ylä-Outinen KuusA 570,6.

N50 10m ilmakivääri:
1) Sari Nivala YK 402,9, 2) Minna Nygård KokMAS 389,8.

N20 10m ilmakivääri:
1) Viivi Kemppi MyA 622,3, 2) Essi Heiskanen PiekSA 617,9, 3) Sonja Maria Myllys Hahlo 617,2, 4) Alexandra Rosenlew ESF 616,4, 5) Tuulevi Suomus VihA 615,7, 6) Elli Männistö PuKU 615,1, 7) Aino Nenonen Hahlo 610,1, 8) Neea Vuorela NoSA 605,5, 9) Ekaterina Tuomi PAS 604,9, 10) Johanna Eveliina Uusitalo LA 602,5, 11) Pinja Tapio KuusA 601,9, 12) Sanni Ylinen HSA 589,6, 13) Santra Mauno KuusA 578.

N16 10m ilmakivääri:
1) Sonja Nenonen Hahlo 387,2, 2) Pihla Pulliainen KokMAS 369,2.

R5 10m ilmakivääri:
1) Sari Posio TSA 633,2.

Maakunnallinen pienoiskiväärin sarjakilpailu 9.7.2020 Myllykoskella

Kymenlaakson maakuntajaosto 
Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat r.y
10.7.2020

Myllykosken ampujat r.y järjesti kesän toiset (2.) maakunnalliset pienoiskiväärin sarjakilpailut 9.7.2020 Myllykosken Hevosmäellä. Sää oli kaunis, mutta hieman tuulinen.

Tulokset
Sarja T12 20 ls
1. Alma Laukkanen KuusA 97.4, 100.6 198,0 p 4X
2. Hilma Hyyrynen MyA 99.4, 98.4 197,8 p 3X
3. Aino Koskinen KuusA 96.9, 90.4 187,3 p 2X

Sarja N14 hihna 30 ls makuu
1. Nanna Hyyrynen MyA 88.2, 91.2, 87.0 266,4 p 2X

Sarja M16 40 ls makuu
1. Topias Zerni KuusA 92.9, 96.7, 92.5, 96.7 378,8 p 7X

Sarja N20 60 ls makuu
1. Jonna Mauno KuusA 99.7, 101.3, 102.2, 100.6, 100.7, 103.2 607,7 p 22X

Sarja N 60 ls makuu
1. Suvi Petäjäsaari MyA 98.6, 97.3, 100.1, 101.7, 99.2, 103.4 600,3 p 22X

Sarja M50 60 ls makuu
1. Ali Mauno KuusA 99.1, 97.1, 98.8, 100.0, 100.6, 97.4 593,0 p 17X

Sarja M60 60 ls makuu
1. Pertti Sinkko MyA 99.3, 101.6, 101.1, 102.5, 100.9, 99.9 605,2 p 26X

3×20 ls
Sarja N                                   Po                   Ma                  Py                    Yht.
1. Suvi Petäjäsaari MyA 86 93=179 94 93=187 88 86= 175 541 p 8X

Myllykoskella 10. heinäkuuta 2020

Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat
Kiväärijaoston pj.

Myllykosken Ampujat ilma-aseiden SM -kilpailuissa Tampereella 5.-7.4.2019

Ilmakiväärin ja -pistoolin SM-kilpailut 5.-7.4.2019, Tampere
10m Ilmakivääri N20 finaali 1 KUISMA Jenna KSF 51,2 52,1 21,2 20,9 20,8 20,7 20,8 21,6 20,5 249,8 2 PUKKILA Jonna HSA 49,5 49,0 20,4 20,4 20,2 19,2 20,9 20,8 19,9 240,3 3 SIITONEN Sonja Hahlo 48,5 50,4 20,3 19,6 19,7 19,4 21,1 20,1 219,1 4 PITKÄKANGAS Eve LehA 49,8 49,3 19,6 20,0 21,2 19,3 19,3 198,5 5 SEPPÄLÄ Mia HlAS 50,5 48,3 19,0 19,6 20,0 17,0 174,4 6 KORPELA Salla TSA 48,9 49,3 19,3 19,5 18,1 155,1 7 LAUTTAMUS Senni IMAS 48,8 46,8 19,9 19,9 135,4 8 PETÄJÄSAARI Susanna MyA 46,6 46,0 19,4 112,0
10m Ilmakivääri N20 peruskilpailu 1 KUISMA Jenna KSF 104,3 103,4 102,0 104,7 105,2 104,3 623,9 47x 2 SIITONEN Sonja Hahlo 100,7 103,0 101,9 100,3 103,5 103,0 612,4 39x 3 SEPPÄLÄ Mia HlAS 101,4 103,3 102,1 103,2 99,8 102,6 612,4 36x 4 PUKKILA Jonna HSA 100,2 101,9 100,4 101,0 102,1 102,7 608,3 27x 5 KORPELA Salla TSA 99,7 101,3 100,7 104,1 102,1 99,3 607,2 30x 6 PITKÄKANGAS Eve LehA 97,9 97,9 104,1 101,6 100,1 101,3 602,9 33x 7 PETÄJÄSAARI Susanna MyA 100,7 99,9 102,3 100,8 100,0 98,7 602,4 28x 8 LAUTTAMUS Senni IMAS 97,5 102,7 98,0 99,7 100,6 99,2 597,7 27x 9 NURMI Maarit MeSA 100,3 99,1 99,7 100,9 99,3 98,2 597,5 24x
10m Ilmakivääri M18 1 KASI Aleksi IMAS 102,4 101,2 103,8 98,3 104,0 98,3 608,0 30x 2 LAITINEN Riku HaaAS 101,9 102,3 100,8 100,6 100,6 100,9 607,1 33x 3 HELENIUS Mikko NoSA 101,8 101,4 99,4 102,9 100,6 99,2 605,3 32x 4 KOOTA Luukas ESF 100,7 101,8 101,9 100,5 100,0 99,9 604,8 30x 5 HEINONEN Aleksi LappjA 100,6 100,4 101,5 100,0 97,7 101,5 601,7 26x 6 AIRO Roni K-UAS 100,2 98,8 98,0 100,0 102,8 99,5 599,3 30x 7 SALMINEN Pietari TSA 99,8 96,9 102,6 98,5 98,4 101,4 597,6 26x 8 TAPPER Tuomas KSF 98,0 95,6 101,4 102,0 98,7 99,4 595,1 26x 9 RITARI Rasmus K-UAS 98,3 100,1 101,5 97,9 101,0 96,3 595,1 26x 10 KETOLAINEN Ville IMAS 98,6 98,0 96,1 102,1 99,6 99,1 593,5 25x 11 OLLI Tuomas LappjA 96,9 98,7 96,6 98,4 98,9 99,1 588,6 24x 12 VÄLIMÄKI Aleksi KaA 98,3 100,5 96,7 96,6 96,0 99,6 587,7 20x 13 HALKOLA Niko IU 100,6 99,8 93,1 99,5 97,3 97,3 587,6 16x 14 ISHANOV Yaroslav HlAS 99,6 97,0 96,7 98,9 95,5 99,3 587,0 22x 15 TAMMINEN Aleksi NoSA 99,9 98,2 95,9 98,3 97,5 96,4 586,2 22x 16 RINTA-KOSKI Eemeli IMAS 98,4 97,8 96,3 94,7 97,0 100,0 584,2 22x 17 LÅNG Arttu MyA 94,7 100,6 97,4 98,2 94,8 97,0 582,7 19x . Osall. 21.
10m Ilmakivääri N18 1 KEMPPI Viivi MyA 103,9 104,8 102,4 104,1 103,3 103,0 621,5 48x DSE 2 MÄNNISTÖ Elli PuKu 103,2 104,7 102,5 101,0 101,3 103,3 616,0 40x 3 HEISKANEN Essi PiekSA 102,3 102,0 102,7 104,0 102,8 101,0 614,8 37x. Osall. 15
10m Ilmakivääri M50 1 KORTELAINEN Kari PAS 100,6 103,5 99,1 99,1 402,3 20x 2 HOVILA Tero SaSA 98,6 98,9 101,6 97,8 396,9 16x 3 RATAMO Ilkka SaSA 98,7 101,2 96,9 99,6 396,4 18x 4 HAAVISTO Juha KuusA 97,3 101,1 96,7 100,2 395,3 14x 5 LAUSTE Lauri SA 97,2 96,3 97,5 103,3 394,3 13x 6 RINNE Arto HyMAS 97,3 98,7 94,6 99,3 389,9 12x 7 LEHTINEN Jari KSA 96,8 94,6 98,5 97,5 387,4 13x 8 TAUSSI Mikko OMAS 95,9 97,4 98,9 94,5 386,7 16x 9 KUOPPAMÄKI Simo KuusA 97,4 95,8 94,3 97,1 384,6 12x 10 MÄKELÄ Marko LappjA 95,3 92,2 99,3 96,7 383,5 11x 11 VALKAMA Vesa P-HA 93,1 96,5 95,0 95,2 379,8 9x 12 SILLANPÄÄ Arto LeA 89,4 95,5 99,5 94,5 378,9 7x 13 RYTKÖNEN Kimmo KAMS 92,7 95,8 92,7 94,5 375,7 7x 14 LAAKSO Seppo LeA 90,3 91,9 95,6 95,5 373,3 7x 15 SINKKO Pertti MyA 93,1 91,0 91,2 93,4 368,7 4x 16 PÄÄKKÖNEN Heikki KAMS 87,9 86,0 85,8 91,7 351,4 3x
10m Ilmakivääri N50 1 NIVALA Sari YK 100,1 102,7 101,3 102,4 406,5 21x DSE 2 KYRÖNLAHTI Eeva SaSA 99,0 98,8 99,4 95,7 392,9 11x 3 YLÄ-OUTINEN Tiina MyA 100,5 98,7 95,5 94,0 388,7 14x 4 SAVUKARI Sirkka ESA 94,4 96,2 99,9 95,4 385,9 11x 5 SOUKOLA Krista PAS 92,7 94,2 95,6 99,5 382,0 7x 6 TAJAKKA Lea JA 82,4 92,3 90,5 94,2 359,4 6x
10m Ilmakivääri M60 1 LUHTAJÄRVI Martti SäSA 97,1 96,4 99,6 100,0 393,1 12x 2 VILJAKAINEN Matti SäSA 97,3 98,0 98,5 99,3 393,1 11x 3 UUTTU Reino SaSA 98,3 97,2 98,7 97,3 391,5 15x 1 8 MATTILA Mikko MyA 96,0 91,7 89,8 95,0 372,5 7x 19 HELIN Kari Rihla 87,7 95,4 92,7 96,1 371,9 7x 20 RANTA-YLITALO Markku AlavA 90,1 95,6 91,5 93,3 370,5 10x 21 BJÖRKBACKA Harri LehA 90,3 91,5 93,8 91,0 366,6 6x 22 FRIBERG Ulf RS 87,6 94,0 93,8 89,2 364,6 6x 23 STRÖMBÄCK Gustaf SkB 89,5 86,8 96,6 91,5 364,4 7x 24 NEVALA Kari LA 88,4 91,0 91,5 92,4 363,3 5x 25 PARTANEN Kalervo NAME-88 83,6 93,3 86,6 91,4 354,9 3x 26 KETOLA Mikko KA 82,3 89,2 90,0 87,6 349,1 8x 27 LESKINEN Kalle KontU 92,0 79,5 89,9 85,1 346,5 5x 28 VENÄLÄINEN Matti MyA 85,9 85,9 85,9 85,1 342,8 1x
10m Ilmakivääri N60 1 VÄISÄNEN Eila MyA 100,2 94,9 96,3 98,4 389,8 11x 2 COLLIN Sirkka-Liisa Rihla 93,6 95,7 92,6 95,4 377,3 11x
Ilmakivääri 40 ls makuu
1 ROSENLEW Alexandra KaA 105,5 105,1 104,5 104,2 419,3 DSE 2 LÄHTEENMÄKI Emmi Hahlo 104,2 105,2 103,9 102,5 415,8 3 TAPIO Pinja KuusA 102,7 103,0 103,1 105,3 414,1 7 MAUNO Santra MyA 104,2 100,7 102,4 101,8 409,1. Osall. 16. N20 1 MAUNO Jonna KuusA 104,4 104,1 106,0 104,5 105,8 105,2 630,0 2 PETÄJÄSAARI Susanna MyA 103,8 105,0 104,0 103,5 105,2 103,9 625,4 3 PERÄAHO Susanna HaaAs 103,5 104,8 104,8 103,7 104,5 103,8 625,1 4 LAUTTAMUS Senni IMAS 103,2 100,8 102,7 101,9 103,1 101,7 613,4
Naiset 60 ls makuu
1 YLI-KIIKKA Marjo IMAS 105,5 105,5 105,2 106,1 105,7 106,9 634,9 DSE 2 HYRKÄS Emmi Hahlo 104,3 105,8 105,3 105,5 105,7 105,9 632,5 3 SIKANEN Tea PiekSA 106,3 104,0 104,4 104,3 105,8 105,1 629,9 6 PETÄJÄSAARI Suvi MyA 104,5 103,2 104,3 105,2 105,4 105,5 628,1. Osall. 14.
N50 1 NIVALA Sari YK 104,5 103,7 104,9 103,2 103,0 104,2 623,5 DSE 2 KYRÖNLAHTI Eeva SaSA 103,8 103,1 103,6 101,6 101,9 103,2 617,2 3 NIEMINEN Hanna-Kaija LeA 104,3 103,4 102,4 102,3 102,9 101,3 616,6 4 YLÄ-OUTINEN Tiina MyA 104,1 101,4 100,1 102,0 100,1 100,8 608,5
N60 1 VÄISÄNEN Eila MyA 104,6 104,0 103,1 102,7 103,3 104,1 621,8 DSE 2 COLLIN Sirkka-Liisa Rihla 100,0 100,6 101,2 101,4 98,4 101,1 602,7
M18 60 ls makuu 1 HELENIUS Mikko NoSA 104,6 103,6 105,5 104,7 103,9 104,0 626,3 2 RINTA-KOSKI Eemeli IMAS 103,7 104,2 103,5 104,1 103,6 105,2 624,3 3 KETOLAINEN Ville IMAS 106,1 102,6 104,1 102,5 104,0 102,2 621,5 4 MAUNO Severi MyA 102,8 103,4 103,7 101,8 103,8 103,0 618,5 5 LÅNG Arttu MyA 102,8 102,4 104,6 103,4 102,1 102,7 618,0 . Osall. 8.
M50 1 LAUSTE Lauri SA 105,6 105,4 105,7 104,2 104,9 105,5 631,3 2 KORTELAINEN Kari PAS 105,1 104,2 105,3 104,8 104,0 105,8 629,2 3 HOVILA Tero SaSA 105,0 106,0 104,0 104,3 104,3 105,0 628,6 4 TAUSSI Mikko OMAS 104,9 105,6 104,4 103,2 104,7 104,3 627,1 5 SINKKO Pertti MyA 104,4 104,3 103,2 104,8 104,1 104,0 624,8. Osall. 15.
M60 1 KAJAN Tapio KAMS 104,4 104,5 104,0 105,5 104,8 105,6 628,8 2 VILJAKAINEN Matti SäSA 104,4 104,4 104,7 104,8 105,4 104,6 628,3 3 HAKLIN Markku SaSA 102,0 102,7 103,6 105,2 103,9 105,6 623,0 6 MATTILA Mikko MyA 102,7 104,2 103,3 102,2 104,3 103,0 619,7. Osall..16.

10m Ilmakivääri joukkue, makuu 60ls Y20 1 Myllykosken Ampujat PETÄJÄSAARI Susanna MAUNO Severi, LÅNG Arttu (309,4 310,8 312,3 308,7 311,1 309,6 =1861,9 
10m Ilmakivääri joukkue, makuu 60ls Y50
2. Myllykosken Ampujat SINKKO Pertti, VÄISÄNEN Eila, MATTILA Mikko (311,7 312,5 309,6 309,7 311,7 311,1 1866,3

10m Ilmakivääri asentokilpailu 3x20ls
N18 1 HEISKANEN Essi PiekSA 99 99 100 100 98 96 592 41x 2 KEMPPI Viivi MyA 94 97 100 100 98 97 586 38x 3 MÄNNISTÖ Elli PuKu 97 98 99 98 96 97 585 37x 4 HAKANPERÄ Johanna SäSA 96 97 98 97 91 94 573 29x 5 TORNIAINEN Salla KuusA 97 97 94 99 91 88 566 24x
N 1 HYRKÄS Emmi Hahlo 98 100 100 99 100 99 596 51x 2 FRILANDER Pauliina PiekSA 98 100 99 100 99 98 594 44x 3 HAVUKAINEN Inka KitA 99 97 100 100 97 97 590 47x 10 PETÄJÄSAARI Suvi MyA 97 93 98 100 95 95 578 32x 11 MÄÄTTÄNEN Laura KontU 95 95 97 100 91 94 572 28x 12 SIIRILÄ Tiina KhjA 93 93 100 100 89 94 569 28x 13 KONTINEN Tiina SaSA 91 91 95 94 89 87 547 13x 14 MAUNO Jonna KuusA 92 57 149 5x DNF
N50 1 KYRÖNLAHTI Eeva SaSA 93 96 98 98 91 94 570 24x 2 YLÄ-OUTINEN Tiina MyA 92 99 99 96 91 87 564 23x

TULOKSET 10m Ilmakivääri asentokilpailu 3x20lsN60 1. COLLIN Sirkka-Liisa Rihla 94 96 97 97 93 96 573 25x SE 2 VÄISÄNEN Eila MyA 92 97 100 99 92 91 571 28x
M18 1 HELENIUS Mikko NoSA 94 96 100 100 97 93 580 32x 2 KETOLAINEN Ville IMAS 97 93 99 100 96 93 578 39x 3 LAITINEN Riku HaaAs 95 97 99 98 93 96 578 32x 4 LÅNG Arttu MyA 98 99 97 100 92 91 577 34x 5 SALMINEN Pietari TSA 96 94 99 99 90 94 572 27
M50 1 KORTELAINEN Kari PAS 95 99 100 98 98 97 587 43x 2 HOVILA Tero SaSA 100 99 100 100 94 94 587 40x 3 LAUSTE Lauri SA 99 99 100 100 94 92 584 37x 8 SINKKO Pertti MyA 97 98 99 100 78 82 554 26x 9 KUOPPAMÄKI Simo KuusA 93 89 99 96 89 84 550 17x 10 PÄÄKKÖNEN Heikki KAMS 85 79 95 95 69 79 502 16x
M60 1 VILJAKAINEN Matti SäSA 100 99 99 100 93 87 578 32x 2 KAJAN Tapio KAMS 97 98 99 99 90 94 577 33x 3 LUHTAJÄRVI Martti SäSA 93 92 99 98 94 96 572 27x 9. MATTILA Mikko MyA 97 92 99 99 84 92 563 23x. Osall. 15.
10m Ilmakivääri joukkue, 3x20ls Y50
2 Myllykosken Ampujat VÄISÄNEN Eila, MATTILA Mikko, SINKKO Pertti (288 287 296 298 273 275 1717 87x

Nuorten SM -pienoiskivääri Mikkeli 2019

Mikkeli 10.-11.8.2019
50m Kiväärin nuorten SM-kilpailu
50m Kivääri 40 ls, makuu sarja M16:
1) Lauri Syrjä AsAs 391, 2) Henrik Karlsson K-UAS 387, 3) Eemil Nykänen KuusA 384 15x, 4) Lauri Tylli KuusA 384 14x, 5) Aapeli Rinta-Koski IMAS 382, 6) Niko Elonen KaA 381, 7) Topi Juonoja MyA 379, 8) Samuli Vainikka KuusA 375 10x, 9) Antti Turunen K-UAS 375 9x, 10) Eetu Rissanen HAS 369, 11) Joonas Oksanen MyA 368, 12) Kaapo Jäppinen KuusA 365, 13) Elias Ruusunen AsAs 364.
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja M18:
1) Mikko Helenius NoSA 583, 2) Luukas Koota ESF 581, 3) Ville Ketolainen IMAS 579, 4) Aleksi Kasi IMAS 577, 5) Rasmus Ritari K-UAS 572, 6) Miiko Mäkinen PAS 571, 7) Arttu Lång MyA 570, 8) Eemeli Rinta-Koski IMAS 568, 9) Aatu Suo MyA 566, 10) Arttu Vaittinen KitA 565, 11) Jeremi Juottonen PAS 561, 12) Severi Mauno MyA 553, 13) Aleksi Tamminen NoSA 552, 14) Roni Airo K-UAS 551, 15) Roope Hyytiäinen K-UAS 547, 16) Tuomas Tapper KSF 543.
50m Kivääri 40 ls, makuu sarja N16:
1) Santra Mauno MyA 383, 2) Aada Heikkilä P-HA 382 15x, 3) Tuulevi Suomus VihA 382 14x, 4) Tiia Koivisto KA 381, 5) Hilkka Rinta-Koski IMAS 380, 6) Sonja Myllys Hahlo 377 9x, 7) Lotta Kärnä NoSA 377 9x, 8) Pinja Tapio KuusA 377 8x, 9) Sanni Ylinen HSA 375, 10) Alexandra Rosenlew KaA 373, 11) Neea Vuorela NoSA 370, 12) Aino Nenonen Hahlo 369, 13) Helena Dreyer-Perkiömäki IMAS 368, 14) Katja Olkkonen MA 353.
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja N18:
1) Essi Heiskanen PiekSA 611,9 2) Viivi Kemppi MyA 611,4 3) Elli Männistä PuKu 602,9 4) Johanna Uusitalo LA 597,0 5) Salla Torniainen KuusA 595,2 6) Laura Norolampi IMAS 595,2 7) Aurora Räsänen PAS 586,5 8) Johanna Hakanperä SäSA 571,7
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja N20:
1) Jonna Mauno KuusA 611,1 2) Jenna Kuisma KSF 602,6 3) Susanna Petäjäsaari MyA 596,8 4) Sonja Siitonen Hahlo 594,6 8)
50m Kivääri makuu joukkue, sarja Y16:
1) Kuusankosken Ampujat 1136, 2) Myllykosken Ampujat 1130 , 3) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1130
50m Kivääri makuu joukkue, sarja Y18:
1) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1724, 2) Myllykosken Ampujat 1715, 3) Keski-Uusimaan Ampumaseura 1670
50m Kivääri 3×40 ls sarja M18:
1) Luukas Koota ESF 1121, 2) Aleksi Kasi IMAS 1117, 3) Ville Ketolainen IMAS 1107, 4) Rasmus Ritari K-UAS 1103, 5) Mikko Helenius NoSA 1096, 6) Arttu Lång MyA 1080, 7) Antti Turunen K-UAS 1076, 8) Roni Airo K-
50m Kivääri 3×40 ls sarja N18:
1) Viivi Kemppi MyA 1148 SE, 2) Elli Männistö PuKu 1140, 3) Essi Heiskanen PiekSA 1135, 4) Johanna Uusitalo LA 1104, 5) Laura Norolampi IMAS 1082, 6) Johanna Hakanperä SäSA 1010.
50m Kivääri 3×20 ls sarja M16:
1) Lauri Syrjä AsAs 571, 2) Lauri Tylli KuusA 555, 3) Niko Elonen KaA 551, 4) Henrik Karlsson K-UAS 547, 5) Samuli Vainikka KuusA 539, 6) Eetu Rissanen HAS 528, 7) Aatu Suo MyA 503, 8) Elias Ruusunen AsAs 455.

SML:n 2. katsastus Myllykoskella 15.2.2020

SML:n 2. Katsastus Myllykoski 15.2.2020

HIRVI

Sarja A ALKU LOPPU YHT
1 KARI-MATTI REIJOLA ESA 90 96 186
2 JARI PELTOLA MYA 91 94 185
3 VILLE RUOPPA ESA 92 86 178
4 TIMO PYLSY ESA 89 83 172
5 MAURI TAKALA AEM 87 84 171
6 JUSSI SUOKNUUTI ESA 86 81 167
7 HARRI JORONEN ESA 81 76 157
8 TEEMU NISKANEN AEM 79 75 154

Sarja B
1 ESA AURALA MYA 80 81 161
2 SANNA VIHOLAINEN MYA 80 80 160
3 AHTI HOVI TKE 83 72 155
4 ARI HÄMÄLÄINEN TKE 76 59 135 18
5 VEIJO PAKKANEN VIROLAHDEN MS 61 74 135 17
6 TAPIO SALONEN KUUSAAN RM 54 81 135 16
7 AIMO TAIPALE MUUROLAN METS 63 54 117
8 MATTI VENÄLÄINEN MYA 62 62

Sarja C
1 AHTI KIMMO MIEHIKKÄLÄ POHJ 88 81 169
2 ANTERO PUHAKKA MYA 79 81 160
3 OSSI HEIKKILÄ MS-SPORT 66 83 149
4 AILO ESKOLA JAALAN MS 80 67 147
5 PAULI KÄHÖNEN MYA 68 58 126
6 JOUKO UOSUKAINEN SALO-ÄETSAARI 64 58 122
7 OLLI NYMAN VILLIKKALA EM 53 55 108
8 TAISTO NIKKU RAJAN ERÄ 62 62

LUODIKKO

Sarja A ALKU LOPPU YHT
1 JARI PELTOLA MYA 98 92 190
2 KARI-MATTI REIJOLA ESA 89 89 178
3 TIMO PYLSY ESA 80 93 173
4 VILLE RUOPPA ESA 87 81 168
5 MAURI TAKALA AEM 75 91 166
6 TEEMU NISKANEN AEM 79 77 156
7 HARRI JORONEN ESA 75 75
8 JUSSI SUOKNUUTI ESA 64 64

Sarja B
1 AHTI HOVI TKE 73 89 162
2 SANNA VIHOLAINEN MYA 75 82 157
3 VEIJO PAKKANEN VIROLAHDEN MS 79 75 154
4 TAPIO SALONEN KUUSAAN RM 75 78 153
5 ESA AURALA MYA 83 65 148
6 ARI HÄMÄLÄINEN TKE 60 80 140
7 MATTI VENÄLÄINEN MYA 42 42
8 AIMO TAIPALE MUUROLAN METS 29 29

Sarja C
1 AHTI KIMMO MIEHIKKÄLÄ POHJ 90 72 162
2 OSSI HEIKKILÄ MS-SPORT 65 65 130
3 ANTERO PUHAKKA MYA 65 61 126
4 AILO ESKOLA JAALAN MS 60 60 120
5 JOUKO UOSUKAINEN SALO-ÄETSAARI 37 64 101
6 OLLI NYMAN VILLIKKALA EM 50 47 97
7 TAISTO NIKKU RAJAN ERÄ 48 48

Maakunnallinen ilmakiväärin sarjakilpailu 30.1.2020 Myllykoskella

Myllykosken Ampujat r.y Tulokset

Maakunnalliset ilmakiväärin sarjakilpailut 30.1.2020

Järjestäjä: Myllykosken Ampujat r.y
Aika: Klo 17:00 –
Paikka: Keltakankaan sisäampumarata

Tulokset

Sarja A11-14 20 ls
1. Heidi Hautamäki MyA 99,2 102,1 = 201,3 9X
2. Niko Peltola MyA 97,9 99,6 = 197,5 5X

Sarja N16 40 ls
1. Pinja Tapio KuusA 101,2 103,3 101,8 103,3 = 409,6 22X

Sarja Y60 40 ls
1. Eila Väisänen MyA 99,0 100,9 99,1 99,8 99,8 = 398,8 15X
2. Matti Venäläinen MyA 84,3 84,9 93,6 82,9 = 345,7 3X

Sarja Y 60 ls
1. Jouni Jokinen MyA 100,0 99,9 98,3 100,2 99,5 101,3 = 599,4 25X

Myllykoskella 8. helmikuuta 2020

Vakuudeksi

Mikko Mattila

Maakunnalliset pienoiskiväärin sarjakilpailut Hevosmäellä 8.8.2019

Myllykosken Ampujat r.y Tulokset

Maakunnalliset pienoiskiväärin sarjakilpailut 8.8.2019

Järjestäjä: Myllykosken Ampujat r.y
Aika: Klo 17:00 –
Paikka: Hevosmäen ampumarata

Tulokset

3×20 ls asennot

Sarja M50 3×20 ls Po Ma Py
1. Pertti Sinkko MyA 189 182 161 532 X=13

Sarja M60 3×20 ls Po Ma Py
1. Mikko Mattila MyA 192 197 171 560 X=19

Sarja Y75 2×30 ls Po Ma
1. Mauri Heino KAS 270 285 555 X=11

20/40 ls makuu

Sarja T12 20 ls makuu
1. Jasmin Oksanen MyA 44 54 98 X=0

Sarja M16
1. Joonas Oksanen MyA 98 97 93 98 389 X=14
2. Pinja Tapio KuusA 95 94 97 94 382 X=15
3. Topi Juonoja MyA 95 94 94 94 377 X=7

60 ls makuu

Sarja M 50 ls makuu Pertti Sinkko MyA 92 90 96 89 91 86 544 X=14
1.

Sarja M60 ls makuu Jouko Valtonen KuusA 98 95 98 97 99 98 585 X=38
1. Mikko Mattila MyA 99 98 97 97 96 97 584 X=30
2.

Myllykoskella 11.8.2019

Vakuudeksi

Mikko Mattila
Myllykosken Ampujat puh.johtaja