Myllykosken Ampujille SM -mitaleita ja SE tuloksia

Myllykosken Ampujille SM -mitaleita ja SE tuloksia
Mestaruuksia ja SE tuloksia Ilma-aseiden SM-kilpailuista Myllykoskelle

Ilma-aseiden SM –kilpailut pidettiin Tampereen Pirkkahallissa 31.3.-2.4.2017.

Henkilökohtaisia suorituksia oli yhteensä 817 ja edustajia 94 seurasta. Kisoihin osallistui yhteensä 635 urheiluampujaa. Järjestelyistä vastasivat Nokian Seudun Ampujat, Pohjois-Hämeen Ampujat ja Kymppi 64.

Kouvolan ampumaseurat Myllykosken Ampujat (MyA) ja Kuusankosken Ampujat (KuusA) menestyivät mainiosti voittaen yhteensä 14 henkilökohtaista mitalia.

Ilmapistoolin ja ilmakiväärin asentokilpailujen tulokset ovat peruspisteillä, muut kilpailut osapisteillä.

Suomen Mestareita sarjoissa ovat MyA:n N16 40ls Viivi Kemppi tuloksella 409,9p, N50 –sarjassa 40ls Eila Väisänen tuloksella 398,4p, 60 ls makuulta Eila Väisänen tuloksella 620,8p SE. N20 -sarjassa 3x20ls Suvi Petäjäsaari tuloksella 584p SE, N50 -sarjassa Tiina Ylä-Outinen 571p ja Y60 -sarjassa Mikko Mattila tuloksella 579p.

Lisäksi SE tuloksen ampui Suvi Petäjäsaari 60 ls makuulta tuloksella 631,9p, mutta osallistujia oli sääntöjen mukaan liian vähän, joten mestaruutta ei jaettu, mutta uusi henkilökohtainen SE.

Naisten joukkue (Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen, Suvi Petäjäsaari) voittivat makuun joukkuekilpailun tuloksella 1870,8p, uusi SE.

Ilmapistoolin 40 ls kilpailussa KuusA:n Paavo Westman voitti Y70 –sarjassa SM:n tuloksella 359p.

Hopeamitaleita voittivat N18 –sarjassa KuusA:n Jonna Mauno 3×20 ls tuloksella 579p, Roope Pohjoisaho M20 –sarjassa tuloksella 587 sekä MyA:n N50 –sarjassa pystyasento 40 ls Tiina Ylä-Outinen 389,9p ja makuuasennossa tuloksella 618,1p sekä Y60 –sarjassa Mikko Mattila 40 ls pystyasennosta tuloksella 385,5p.

Pronssimitaleita voittivat MyA:n N20 –sarjassa Susanna Petäjäsaari 3×20 ls kilpailussa tuloksella 575p sekä Eila Väisänen N50 –sarjassa tuloksella 562p.

KuusA:n Armi Häkkinen oli N20 –sarjassa sijalla 2 ilmakiväärin peruskilpailussa tuloksella 407,8p ja voitti pronssia finaalissa tuloksella 220,8p.

Joukkueiden SM:n voittivat Y16 –sarjassa 40 ls makuun kilpailussa MyA:n Santra Mauno (413,3) ja Severi Mauno (409,8) sekä Arttu Lång (415,0p) tuloksella 1238,1p SE, hopeaa Isonkyrön 1. joukkue 1234,2p. ja kolmas oli myös Isonkyrön 2. joukkue 1224,6p.

M50 -sarjassa MyA:n Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila voittivat joukkueena pronssia niin 60 ls makuu- kuin 3×20 ls joukkuekilpailussa, molemmissa lajeissa voitot menivät Säkylään ja Saloon, KuusA:n joukkue sijoittui neljänneksi (4.)

 

Tuloksia, mukana vain voittajat sekä HAS, KAS, KouMAS, KuusA ja MyA:n edustajat

10m Ilmakivääri, makuu 60 ls N20 -sarja

1. PETÄJÄSAARI Suvi MyA 105.9, 105.3 , 104.5, 106.1, 104.5, 105.6, 631.9p SE

10m Ilmakivääri, makuu 40 ls M16

1. VAITTINEN Arttu KitA 105.1, 104.2, 104.8, 104.7, 418.8p SE, 2) SUORTTI Markus HAS 103.8, 104.1, 104.6, 105.2 417.7p, 4) LåNG Arttu MyA 104.2, 103.7, 103.4, 103.7, 415.0p, 6) MAUNO Severi MyA 101.5, 103.9, 102.1, 102.3, 409.8p

10m Ilmakivääri, makuu N50

1. VäISäNEN Eila MyA 103.6, 102.5, 104.3, 103.1, 104.4, 102.9, 620.8p SE, 2) YLä-OUTINEN Tiina MyA 101.5, 103.9, 103.6, 102.9, 102.9, 103.3, 618.1p.

10m Ilmakivääri, makuu M50

1. LAUSTE Lauri SA 104.6, 105.3, 105.9, 104.9, 105.6, 106.4, 632.7p SE, 7) KARHU Ari KuusA 100.5, 103.0, 103.1, 102.9, 104.4, 104.3, 618.2, 10) HAAVISTO Juha KuusA 102.6, 102.7, 103.6, 103.0, 103.2, 102.3, 617.4, 11) YLä-OUTINEN Hannu MyA 103.4, 102.8, 99.9, 103.4, 103.5, 103.5, 616.5p, 12) SINKKO Pertti MyA 103.4, 100.7, 104.0, 104.1, 103.4, 99.7, 615.3p.

10m Ilmakivääri, makuu Y60

1. RANNE Heikki SäSA 103.8, 105.4, 106.1, 105.2, 104.5, 104.9, 629.9 SE, 4) MATTILA Mikko MyA 104.2, 105.5, 103.9, 103.6, 104.0, 104.1, 625.3, 8) JäRVELä Jarmo KuusA 104.0, 104.3, 101.2, 102.2, 104.8, 102.7, 619.2

10m Ilmakivääri 3x20ls M (Täysin pistein, polvi, makuu, pysty)

1. KURKI Juho KaA 100, 100, 100, 99, 98, 98, 595p, 50x, 2) LEPPä Aleksi HAS 98, 99, 99, 100, 99, 99, 594p, 47x, 7) RUTONEN Juha HAS 98, 97, 100, 99 98, 97, 589p, 40x, 8) KATAJAMAA Juho KuusA 98 , 98, 99, 98, 97, 97, 587p, 40x, 9) POHJOISAHO Roope KuusA 97, 96, 100, 100, 97, 96, 586p, 41x, 10) PIIPPONEN Mika KuusA 97, 94, 100, 100, 97, 98, 586p, 40x, 12) PUHAKKA Antti HAS 99, 99, 99, 98, 97, 94 586 40x

10m Ilmakivääri 3×20 M20

1. SALO Jere-Juhani NoSA 96 , 98, 100, 100, 97, 99, 590, 38x, 2) POHJOISAHO Roope KuusA 95, 98, 100, 100, 96, 98, 587, 40x, 6) PIIPPONEN Mika KuusA 98, 100, 99, 99, 93, 92, 581p, 36x.

10m Ilmakivääri 3×20 N20

1. PETäJäSAARI Suvi MyA, 96, 98, 100, 100, 96, 94, 584p, 36x, 3) PETäJäSAARI Susanna MyA 92, 96, 99, 97, 96, 95, 575p, 27x.

10m Ilmakivääri 3×20 N18

1. KUISMA Jenna KSF 97, 96, 100, 98, 98, 99, 588, 41x, 2) MAUNO Jonna KuusA 94, 94, 99, 100, 98, 94, 579, 34x.

10m Ilmakivääri 3×20 N50

1. YLä-OUTINEN Tiina MyA 95, 96, 98, 99, 94, 89, 571, 26x, 3) VäISäNEN Eila MyA 92, 92, 97, 99, 90, 92, 562p, 23x.

10m Ilmakivääri 3×20 M50

1. LAUSTE Lauri SA 96, 99, 99, 100, 96, 96, 586p, 37x, 4) HAAVISTO Juha KuusA 92, 98, 97, 98, 94, 93, 572p, 27x, 6) YLä-OUTINEN Hannu MyA 96, 99, 98, 94, 90, 89, 566p, 27x, 7) KARHU Ari KuusA 94, 94, 98, 98, 86, 85, 555p, 17x, 8) SINKKO Pertti MyA 93, 96, 95, 98, 78, 90 550p, 18x.

10m Ilmakivääri 3×20 Y60

1. MATTILA Mikko MyA 96, 96, 100, 100, 92, 95, 579p, 36x, 9) JäRVELä Jarmo KuusA 92,92, 98, 100, 86, 93, 561p, 25x.

10m Ilmakivääri 3×20 Y70

1. LINDFORS Pekka SMY 88, 90, 98, 98, 79, 86, 539p, 17x, 3) HEINO Mauri KAS 96, 93, 97, 99, 75, 73, 533p, 22x.

10m Ilmakivääri M20 Finaali

1. FRIMAN Cristian ESF 247,7p, 2) LåNGSTRöM Sebastian KSF 244,8p, 5. POHJOISAHO Roope KuusA 180,4p.

10m Ilmakivääri M20 Peruskilpailu 60 ls osapistein

1. FRIMAN Cristian ESF 104.9, 103.8, 102.0, 102.7, 99.7, 104.3, 617.4, 42x, 6) POHJOISAHO Roope KuusA 102.8, 101.9, 97.8, 99.9, 99.2, 101.8, 603.4p, 28x, 9) PIIPPONEN Mika KuusA 99.2, 100.6, 100.0, 102.7, 99.5, 95.3, 597.3p, 31x, 11) NIRONEN Rasmus MyA 98.3, 97.6, 97.8, 99.1, 95.8, 101.2, 589.8p,16x

10m Ilmakivääri N20Finaali

1. PALO Marianne IMAS 243,1p, 3) HäKKINEN Armi KuusA IK 220,8p

10m Ilmakivääri N20 Peruskilpailu

1. PALO Marianne IMAS 102.9, 102.9, 101.4, 101.8, 409.0p, 27x, 2) HäKKINEN Armi KuusA 102.0, 101.8, 102.8, 101.2, 407.8p, 24x, 10) PETäJäSAARI Suvi MyA 98.6, 102.3, 96.9, 99.2, 397.0p, 15x.

10m Ilmakivääri N18

1. KUISMA Jenna KSF 100.9, 102.3, 103.6, 99.2, 406.0p, 23x, 3) SIITONEN Sonja Hahlo 100.9, 101.2, 100.4, 101.2, 403.7p, 19x, 5) MAUNO Jonna KuusA 96.5, 99.7, 100.8, 100.4, 397.4p, 17x, 6) PETäJäSAARI Susanna MyA, 98.7, 99.8, 99.3, 99.4, 397.2p, 17x.

10m Ilmakivääri M16 40 ls

1. SUORTTI Markus HAS 100.5, 99.5, 103.0, 98.9, 401.9p, 23x, 11) LåNG Arttu MyA 96.5, 94.5, 95.4, 98.9, 385.3p, 11x, 21) RISSANEN Eetu HAS 96.6, 91.0, 90.6, 87.7, 365.9p, 8x.

10m Ilmakivääri N16

1. KEMPPI Viivi MyA 102.3, 101.6, 103.1, 102.2, 409.2p, 26x, 5) VALKONEN Nea HAS 100.2, 100.4, 98.7, 100.3, 399.6p, 17x, 22) MAUNO Santra MyA 86.6, 92.1, 91.2, 83.2, 353.1p, 5x.

10m Ilmakivääri N50

1. VäISäNEN Eila MyA 98.6, 99.3, 101.1, 99.4, 398.4, 18x, 2) YLä-OUTINEN Tiina MyA 96.7, 97.0, 99.2, 97.0, 389.9p,11x.

10m Ilmakivääri M50

1. LAUSTE Lauri SA 102.0, 101.8, 100.3, 101.5, 405.6p, 22x, 16) YLä-OUTINEN Hannu MyA 88.8, 99.8, 96.5, 95.6, 380.7p. 11x, 19) HAAVISTO Juha KuusA 93.9, 95.5, 91.4, 98.2, 379.0p, 13x, 20) KARHU Ari KuusA 92.1, 98.4, 89.3, 96.4, 376.2p, 10x.

10m Ilmakivääri Y60 (Osall. 24)

1. HAKLIN Markku SaSA, 95.6, 100.7, 92.1, 97.4, 385.8p, 11x, 2) MATTILA Mikko MyA 95.5, 92.2, 101.6, 96.2, 385.5p, 13x.

10m Ilmakivääri M Finaali

1. KURKI Juho  KaA 245.9p, 16x, 6) RUTONEN Juha HAS 160.8p, 8x, 7) LEPPä Aleksi HAS 139.2p, 3x.

10m Ilmakivääri M peruskilpailu (Osall. 48)

1. KURKI Juho KaA 103, 103,8, 102,7, 103,7, 103,9, 104,7, 621.8p, 48x, 7) LEPPä Aleksi HAS 101,9, 102,9, 100, 102,8, 103,5, 103,1, 614.2p, 36x, 8) RUTONEN Juha HAS 101,2, 102,8, 102,1, 102,5, 104, 101, 613.6p, 38x, 9) POHJOISAHO Roope KuusA 102,5, 102,6, 103, 100,3, 103,5, 101,4, 613.3p, 36x, 15) PIIPPONEN Mika KuusA 102,8, 103, 100,3, 100,7, 101,2, 98,5, 606.5p, 31x, 16) KATAJAMAA Juho KuusA 99,8 , 99,4, 100,4, 100,7, 102,9, 103,2, 606.4p, 28x, 17) PUHAKKA Antti HAS 100, 101, 100,6, 101,1, 100,3 102,4, 605.4p, 34x, 27) SUORTTI Markus HAS 100,4, 102,8, 97,6. 98,8. 100,3, 97,7, 597.6p, 24x

10m Ilmakivääri N Finaali

1. HYRKäS Emmi Hahlo 242,6p, FSE, 4) HäKKINEN Armi KuusA 200,8p

10m Ilmakivääri N peruskilpailu

1. VILJANEN Henna KSF 105,2, 104,6, 102, 102,6, 414.4p, 33x, 8) HäKKINEN Armi KuusA 103,2, 103,4, 100,1, 103,5, 410.2p, 27x, 27) SIITONEN Sonja Hahlo 98, 101,1, 101,7, 100,7, 401.5p, 18x, 39) VALKONEN Nea HAS 99,7, 99,4, 101,8, 95,2, 396.1p, 12x, 46) VäISäNEN Eila MyA 99,9, 95,4, 98,7, 97, 391.0p, 12x.

10m Ilmapistooli N50

1. VIITASAARI Paula PAS 93, 90, 92, 87, 362p, 4x, 5) MäKELä Heli KuusA 85, 89, 89, 86, 349p, 4x, 10) MäKELä Jaani KuusA 81, 78, 84, 83, 326p, 2x

10m Ilmapistooli M50

1. KASI Heikki IMAS 95, 91, 95, 93, 374p, 7x, 4) VALJUS Juha KAS 92, 90, 95, 94, 371p, 5x, 27) KOSKIVIRTA Markku KAS 91, 89, 89, 84, 353p, 0x

10m Ilmapistooli Y60

1. ANNALA Torsti PorkkA 92 , 92, 86, 95, 365p, 6x, 8) RYTKöLä Markku KuusA 89, 93, 89, 90, 361p, 4x, 18) HELLSTEN Matti KAS 92, 90, 89, 84, 355p, 2x

10m Ilmapistooli Y70

1. WESTMAN Paavo KuusA 86, 88, 90, 95, 359p, 3x 14) SEPPä Hannu KAS 83, 84, 84, 89, 340p, 6x

10m Ilmapistooli Y75

1. MäKINEN Seppo TSA 89, 94, 88, 92, 363p, 6x, 12) KIRI Rauno KAS 81, 84, 81, 79, 325p, 4x

10m Ilmapistooli M peruskilpailu

1) TURUNEN Karri NAS 97, 95, 98, 98, 96, 93, 577p, 15x, 64) TULOKAS Timo KAS 81, 90, 94, 86. 87, 88, 526p, 8x

10m Ilmapistooli N Finaali

1)Reetta Hynninen PAS 233,7p., 3) Kirsti Kaaro KAS 204,7p

10m Ilmapistooli N peruskilpailu

1. KARRI Ritva KokMAS 91, 97, 92, 94, 374p 10x, 6) KAARO Kirsti KAS 90, 92, 92, 92, 366p, 7x 18) BAUMGARTNER Kristina KAS 86, 90, 88, 93, 357p., 2x, 38) TURU Kati KAS 82, 92, 90, 76, 340p, 3xJoukkueet:

10m Ilmakivääri, makuu N -sarja

1. MyA 1870,8p. JSE

Eila Väisänen 620,8

Tiina Ylä-Outinen 618,1

Suvi Petäjäsaari 631,9

10m Ilmakivääri, makuu Y16 -sarja

1. MyA 1238,1 JSE

Arttu Lång 415,0

Santra Mauno 413,3

Severi Mauno 409,8

2. IMAS 1 1234,2p.

Eemeli Rinta-Koski 417,0

Ville Ketolainen 412,9

Uki Torkko 404,3

3. IMAS 2 1224,6p.

Iiris Karppi 415,0

Sonja Häkki 404,6

Hilkka Rinta-Koski 405,0

10m Ilmakivääri, makuu Y50 -sarja

1. SäSA 1883,7p. JSE

Heikki Ranne 629,9

Matti Viljakainen 629,4

Jorma Röppänen 624,4

2. SaSA 1873p.

Markku Haklin 627,6

Veikko Laine 622,7

Ilkka Ratamo 622,7

3. MyA 1857,1p

Pertti Sinkko 615,3

Hannu Ylä-Outinen 616,5

Mikko Mattila 625,3

4. KuusA 1854,8p.

Juha Haavisto 617,4

Ari Karhu 618,2

Jarmo Järvelä 619,2

10m Ilmakivääri, makuu Y20 -sarja

1. KaA 1894,4 JSE Y20 ja Y

Riku Koskela 635,9

Jimi Lång 630,2

Lauri Vähä-Savo 628,3

2. KuusA 1874,9p.

Roope Pohjoisaho 622,7

Mika Piipponen 626,9

Jonna Mauno 625,3

3. IMAS 1852,3

10m Ilmakivääri, 3×20 N -sarja

1. KSF 1762p.

Petra Liljeberg 584

Jenna Kuisma 591

Aina Kivi 587

2. PiekSA 1759

Essi Heiskanen 587

Tea Sikanen 582

Pauliina Frilander-Soini 590

3. HlAS 1750p.

Saana Tattari 586

Katariina Laine 594

Meri-Tuulia Leppänen 570

4. MyA 1714

Eila Väisänen 562

Tiina Ylä-Outinen 571

Suvi Petäjäsaari 581

10m Ilmakivääri, 3×20 Y20 -sarja

1. ESF 1764p. JSE

Luukas Koota 582

Cristian Friman 596

Björn Friman 586

2. KaA 1752p.

Riku Koskela 588

Lauri Vähä-Savo 583

Jimi Lång 581

3. KuusA 1747p.

Mika Piipponen 581

Roope Pohjoisaho 587

Jonna Mauno 579

10m Ilmakivääri, 3×20 Y50 -sarja

1. SaSA 1703p.

Markku Haklin 565

Kari Nevala 566

Ilkka Ratamo 572

2. SäSA 1695 (88*)

Jorma Röppänen 550

Heikki Ranne 564

Matti Viljakainen 581

3. MyA 1695 (81*)

Pertti Sinkko 550

Hannu Ylä-Outinen 566

Mikko Mattila 579

4. KuusA 1688p.

Juha Haavisto 572

Ari Karhu 555

Jarmo Järvelä 561

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *