MyA:n mitalitilasto v.2018

Myllykosken Ampujat r.y Luettelo

MYLLYKOSKEN AMPUJIEN SUOMEN MESTARUUS- JA KAAKKOISEN ALUEEN MITALIT SEKÄ MUUT SIJOITUKSET V. 2018
SUOMEN MESTARUUSKILPAILUT
Sijoitus, henkilökohtaiset mitalit; 7x Kulta, 3x Hopea, 2x Pronssi
KULTAA, Suvi Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N20, 6.4.2018, 632,2 p DSE
KULTAA, Viivi Kemppi, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N16, 6.4.2018, 412,6 p
KULTAA, Viivi Kemppi, SM Ilmakivääri Lohja 3×2+ ls, N16, 6.4.2018, 590 p (6)
KULTAA, Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N50, 6.4.2018, 387,3 p
KULTAA, Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N50, 6.4.2018, 572 p
KULTAA, Tiina Ylä-Outinen, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N50, 6.4.2018, 618,1 p
KULTAA, Mikko Mattila, SM ilmakivääri Lohja M60, 3×20 ls, 6.4.2018, 577 p
HOPEAA, Tiina Ylä-Outinen, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N50, 6.4.2018, 385,6 p
HOPEAA, Tiina Ylä-Outinen, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N50, 6.4.2018, 565 p
HOPEAA, Mikko Mattila, SM ilmakivääri Lohja, 60 ls ma, M60, 6.4.2018, 624,4 p
PRONSSIA, Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N50, 6.4.2018, 611,1 p
PRONSSIA, Suvi Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N20, 6.4.2018, 586 p
4. Arttu Lång, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, M18, 6.4.2018, 617,5 p
4. Suvi Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N20, 6.4.2018, 397,2 p, Finaali 200,6 p
4. Susanna Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N18, 6.4.2018, 618,6 p
5. Susanna Petäjäsaari, SM Ilmakivääri 3×20 ls, N18, 6.4.2018, 574 p (5)
5. Lång Arttu, SM ilmakivääri Lohja, 3×20 ls, M16, 6.4.2018, 576 p (5)
5. Pertti Sinkko, SM ilmakivääri Lohja 60 ls ma, M50, 6.4.2018, 622,0 p
6. Santra Mauno, SM ilmakivääri Lohja 40 ls ma, N16, 6.4.2018, 406,0 p
6. Pertti Sinkko, SM ilmakivääri Lohja, 3×20 ls, M50, 6.4.2018, 568 p
7. Susanna Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N18, 6.4.2018, 396,7 p
8. Severi Mauno, SM ilmakivääri Lohja M18 60 ls ma, 6.4.2018, 589,9 p
8. Mikko Mattila, SM ilmakivääri Lohja 40 ls py, M60, 6.4.2018, 375,6 p
12. Arttu Lång, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, M18, 6.4.2018, 385,3 p
15. Hannu Yläoutinen, SM ilmakivääri Lohja 40 ls py, M50, 6.4.2018, 372,5 p
17. Severi Mauno, SM ilmakivääri Lohja M18 60 ls py, 6.4.2018, 538,6 p
19. Matti Venäläinen, SM ilmakivääri Lohja 40 ls py, M60, 6.4.2018, 359,5 p
22. Santra Mauno, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N16, 6.4.2018, 373,1 p
27. Jouni Jokinen, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls py, M, 6.4.2018, 595,6 p
39. Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N, 6.4.2018, 396,7 p

SM Joukkuemitalit, kilpailupaikka, aika, tulos ja osallistujat; 1x kulta, 3x hopea
KULTAA, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N20, 6.4.2018, 1750 p (Suvi Petäjäsaari, Viivi Kemppi, Susanna Petäjäsaari)
HOPEAA, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, Y18, 6.4.2018, 1835 p (Susanna Petäjäsaari, Ärttu Lång, Severi Mauno)
HOPEAA, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, Y50, 6.4.2018, 1864,6 p (Mikko Mattila, Pertti Sinkko, Tiina Ylä-Outinen)
HOPEAA, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, Y50, 6.4.2018, 1714 p (Mikko Mattila, Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen)
KAAKKOIS-SUOMEN ALUEMESTARUUSKILPAILUT
Henkilökohtaiset mitalit, kilpailupaikka, aika, sijoitus ja tulos
KULTAA, Viivi Kemppi, ilmakivääri N16 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 398 p
KULTAA, Suvi Petäjäsaari, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 381 p
KULTAA, Tiina Ylä-Outinen, ilmakivääri N50 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 376 p
KULTAA, Silja Petäjäsaari, ilmakivääri 10IT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 186 p
KULTAA, Ursula Finne, ilmakivääri 12HT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 193 p

HOPEAA, Arttu Lång, ilmakivääri M 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 371 p
HOPEAA, Mikko Mattila, ilmakivääri M 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 363 p

PRONSSIA, Aatu Suo, ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 297 p
PRONSSIA, Suvi Petäjäsaari, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 380 p
PRONSSIA, Eila Väisänen, ilmakivääri N50 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 371 p
4. Eila Väisänen, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 380 p (6X)
4. Matti Venäläinen, ilmakivääri M 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 359 p
4. Topi Juonoja, ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 296 p (24X)
4. Silja Petäjäsaari, ilmakivääri 12HT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 184 p
4. Jouni Jokinen, ilmakivääri M 60 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 579 p
5. Susanna Petäjäsaari, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 374 p
5. Tiina Monto, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 338 p
5. Iiris Finne, ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 296 p (17X)
5. Niki Myllylä, ilmakivääri 12HT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 180 p
5. Siiri Petäjäsaari, ilmakivääri 14VT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 259 p

Joukkuemitalit, kilpailupaikka, aika, sijoitus ja tulos
KULTAA, AM ilmakivääri 12HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 557 p (Niki Myllylä, Ursula Finne, Silja Petäjäsaari)
KULTAA, AM ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 1098 p (Eila Väisänen, Suvi Petäjäsaari, Tiina Monto)
KULTAA, AM ilmakivääri N20 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 1098 p (Susanna Petäjäsaari, Viivi Kemppi, Suvi Petäjäsaari)
KULTAA, AM ilmakivääri Y50 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 1110 p ( Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen, Mikko Mattila)
HOPEAA, AM ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 889 p ( Iiris Finne, Topi Juonoja, Aatu Suo)

50m Kivääri, makuu sarja 14T: (28 osall.)
1) Tiia Koivisto KA 288, 2) Jesse Virola KuusA 285, 3) Alexandra Rosenlew KaA 284, 4) Janita Piilola HlAS 283 8x, 5) Sulo Vaheristo MA 283 4x, 6) Lotta Kärnä HlAS 282 10x, 7) Aapeli Rinta-Koski IMAS 282 6x, 8) Joonas Oksanen KuusA 281 8x, 9) Niko Elonen KaA 281 7x, 10) Eemil Nykänen KuusA 281 7x, 11) Aatu Suo MyA 281 6x, 12) Ville Ahonen KA 279 10x, 13) Nicole Kamila RS 279 7x, 14) Iiris Finne MyA 279 6x, 15) Pinja Tapio KuusA 279 3x, 16) Aada Heikkilä P-HA 278, 17) Samuli Vainikka KuusA 276, 18) Topi Juonoja MyA 275, 19) Pauliina Karonen KA 274, 20) Ossi Härkönen YK 273 8x, 21) Emmi Ahonen KA 273 5x, 22) Henri Karlsson K-64 272,

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 14T:
1) Kauhavan Ampujat 846, 2) Kuusankosken Ampujat 845, 3) Hämeenlinnan Ampumaseura 836, 4) Myllykosken Ampujat 835, 5) Kuusankosken Ampujat 825, 6) Kankaanpään Ampumaurheilijat 804.

50m Kivääri, makuu sarja 12T:
1) Ursula Finne MyA 194, 2) Lili Kemppi MyA 193, 3) Johannes Lähde KA 191, 4) Elias Ruusunen AsAs 189 4x, 5) Jesse Riihimäki IMAS 189 3x, 6) Helmi Pietinalho SaSA 189 3x, 7) Sanni Ylinen HSA 188, 8) Jimi Henriksson K-UAS 185 4x, 9) Tiitus Hautamäki KeAmS 185 2x, 10) Teo Hietakangas HSA 182, 11) Liina Viinamäki LappjA 179, 12) Samu Mäkinen IMAS 178 6x, 13) Oona Poikela SodA 178 6x, 14) Viivi Väliaho MA 176 1x, 15) Joona Salmela KA 176 1xX,4×10,9×9,3×8,3×7, 16) Kaius Helaste KeAmS 176 1xX,2×10,11×9,5×8,1×7, 17) Jimi Ojanperä HSA 172, 18) Jami Salmela KA 168, 19) Emil Laaksonen IMAS 163, 20) Veeti Suo MyA 158, 21) Eetu Kontinen SaSA 148, 22) Niilo Kirjalainen MA 78.

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 12T:
1) Myllykosken Ampujat 545, 2) Härmän Seudun Ampujat 542, 3) Kauhavan Ampujat 535, 4) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 530, 5) Mikkelin Ampujat 405.

MyA:n SM -mitalitilasto 2017

Myllykosken Ampujat r.y Mitali/menestysluettelo

26.9.2017

SM menestys 2017; joukkueet ja henkiläkohtaiset

Joukkueet:

N20-Joukkue

SM -kultaa Ilmakivääri 40 ls, Kankaanpää 18.-19.2.2017 (osall.4 joukkuetta)

Suvi Petäjäsaari, Susanna Petäjäsaari, Viivi Kemppi 1215,5 p, DSJE

Y50-Joukkue

SM –kultaa Ilmakivääri 40 ls, Kankaanpää 18.-19.2.2017 (osall.7 joukkuetta)

Tiina Ylä-Outinen, Eila Väisänen, Mikko Mattila 1157,9 p. DSJE

SM –hopeaa, Pienoiskivääri 3xs20 ls, tulos 1631 p. Inkoo 26.-27.8.2017.

Hannu Yläoutinen, Eila Väisänen, Mikko Mattila.

12HT Hopeaa joukkuekilpailussa talvella

Ilmakiväärin Kultahippufinaali, Savonlinna 8.-9.4.2017

Iiris Finne, Ursula Finne ja Lili Kemppi

12T Kultahipun joukkuemestarit kesällä

Pienoiskivääri 50 m, yht.tulos 576 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Lili Kemppi, Iiris Finne ja Ursula Finne. Joukkueita yhteensä 8 kpl.

Y16-Joukkue:

SM –kultaa ilmakivääri 60 ls ma 10 m, 1238,1 p, DSJE, Pirkkala31.3.-2.4.2017 (osall.3 joukk)

Arttu Lång, Santra Mauno, Severi Mauno

Y16-Joukkue:

SM -hopeaa pienoiskivääri 40 ls ma,tulos 1180,9 p. Tyrri 11.-13.8.2017 (osall.6 joukkuetta)

Vilma Huhtanen, Viivi Kemppi, Arttu Lång

N-Joukkue:

SM –kultaa ilmakivääri 60 ls ma 10 m, 1870,8 p DSJE, Pirkkala31.3.-2.4.2017

Suvi Petäjäsaari, Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen

SM 4. ilmakivääri 3×20 ls 10 m, tulos 1714 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

Suvi Petäjäsaari, Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen

M-Joukkue:

SM –kultaa vapaakivääri 300 m makuu, 1755 p, Hollola 8.-10.9.2017

Hannu Yläoutinen, Jouni Jokinen, Tero Lahti

M-joukkue:

SM -kultaa 1-trap, 100 kiekkoa, 271p JSE, Mäntsälä 9.9.2017 (osall.4 joukk.)

Juha Seppä, Juha Töyrylä, Juha Tuominen

M50 –joukkue:

SM –hopeaa, vapaakivääri 40 ls makuu, tulos 1158 p. Hollola 29.-30.7.2017 (osall.6 joukk.)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

SM -pronssi, ilmakivääri 60 ls ma 10 m, tulos 1857,1 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall.5 joukk.)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

SM pronssi, ilmakivääri 3×20 ls 10 m, tulos 1695 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall.4 joukk.)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

SM –pronssi, vapaakivääri 3×20 ls 300 m, tulos 1620 p. Hollola 29.-30.7.2017 (osall.6 joukk,)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

Henkilökohtaiset SM –mitalit ja sijoitukset

Viivi Kemppi:

Olympiapaikan hankinta ilmakiväärin Euroopan karsinnassa Bakussa nuorten olympialaisiin v. 2018, lisäksi henk.kohtaisia tuloksia joukkuetulosten lisäksi

SM -Kultaa ilmakivääri N16 sarja 40 ls, tulos 409,2 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017. (22 osall.)

SM –Kultaa, pien.kiv. 3×20 ls N16 tulos 562 p, Tyrri 11.-13.8.2017 (6 osall.)

SM 7. pienoiskiväärin 40 ls makuu N16 sarja, 398,3 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (16 osall.)

SE ilmakiväärillä N16 -sarjassa ja SE 18 –sarjassa Bakussa; SE 18 –sarjassa vahvistamatta

Tiina Ylä-Outinen:

SM –kultaa, ilmakivääri 3×20 ls 10 m, sarja N50, tulos 571 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –kultaa, pienoiskiväärin makuu N50, 603,9 DSE, 26.-27.7.2017 Inkoo

SM -hopeaa, ilmakivääri 40 ls 10 m, sarja N50, tulos 389.9 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –hopeaa, ilmakivääri 60 ls makuu 10 m, sarja N50, tulos 618,1 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –hopeaa, pienoiskivääri 3×20 ls makuu, sarja N50, tulos 540, Inkoo 26.-27.8.2017.

Eila Väisänen:

SM –kultaa, ilmakivääri 40 ls, 10 m N50, 398,4 p DSE, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM – kultaa, ilmakivääri 60 ls makuu 10 m N50, 620,8 p DSE, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –hopeaa, pienoiskivääri 60 ls makuu 50 m, tulos 597,9 p. Inkoo 26.-27.8.2017.

SM –kultaa, pienoiskivääri 3×20 ls N50, 546 p, Inkoo 26.7.2017

SM –pronssia, ilmakivääri 3×20 ls 10 m, sarja N50, tulos 562 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

Suvi Petäjäsaari:

SM –kultaa, ilmakivääri 3×20 ls 10 m N20, 584 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (3 osall.)

SM –kultaa, ilmakivääri 60 ls makuu 10 m N20, 631,9 p DSE, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (1 osall.)

SM 9. pienoiskivääri 60 ls makuu N20, tulos 591.1 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (17 osall.)

SM 11. Ilmakivääri, N20 –sarja 40 ls, tulos 397,0 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (13 osall.)

Lili Kemppi:

12HT Suomen Kultahippumestari, ilmakivääri 10 m, tulos 197 p, Savonlinna 8.-9.4.2017 (osall.)

12HT Hopeaa. Suomen Kultahippumestaruuskilpailu, pienoiskivääri 50 m, tulos 195 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Mikko Mattila:

SM –kultaa, ilmakivääri 3×20 ls 10 m Y60 -sarja, 579 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall. 13)

SM –hopeaa, ilmakivääri, Y60, tulos, 385,5 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall.25)

SM –hopeaa, vapaakivääri 40 ls, makuu 300m, sarja Y60, tulos 392 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –pronssi, vapaakivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y60, tulos 548 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –pronssi, pienoiskivääri 3×20 ls, sarja Y60, 544 p, Inkoo 26.7.2017

SM 4. Ilmakivääri 60 ls makuu, Y60, tulos 625.3 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 6. Vapaakivääri 40 ls makuu, 300m, sarja Y60, tulos 384 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 10. Vakiokivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y60, tulos 529p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 10. Pienoiskivääri 60 ls makuu, sarja Y60, tulos 603.8, Inkoo 26.-27.8.2017.

Juha Töyrylä:

SM –kultaa, 1.-trap, M –sarja, 93 kiekkoa SE, Mäntsälä 9.9.2017 (17 osall.)

Tuominen Juha:

SM –kultaa, 1.-trap, M50 –sarja, 93 kiekkoa SE, Mäntsälä 9.9.2017 (10 osall.)

Santra Mauno:

SM Hopeaa, pienoiskivääri 40 ls makuu, N16 –sarja, 400,6 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (16 osall.)

SM 4. Ilmakiväärin 40 ls makuu, N16 –sarja, tulos 413,3 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (8 osall.)

6. Kultahippufinaali, ilmakivääri 30 ls, VT14 -sarja. Savonlinna 8.-9.4.2017

15. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 14T, tulos 280 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Hannu Yläoutinen:

SM –hopeaa, vapaakivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y50, tulos 565p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –hopeaa, vakiokivääri 40 ls ma, 300m, sarja Y50, tulos 392p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –pronssi, vakiokivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y50, tulos 560p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 6. Ilmakivääri 3×20 ls 10 m, M50 sarja, tulos 566p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017.

SM 6. vapaakivääri 40 ls makuu 300m, tulos 382 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 6. Pienoiskivääri 60 ls makuu 50 m, tulos 607,3 p. Inkoo 26.-27.8.2017.

SM 8. Pienoiskivääri 3×20 ls 50 m, tulos 541 p, Inkoo 26.-27.8.2017.

SM 11. Ilmakivääri 60 ls makuu 10 m, sarja M50, tulos 616,4 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 16. Ilmakivääri, M50 –sarja 40 ls, tulos 380,7 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

Susanna Petäjäsaari:

SM –pronssi, ilmakivääri 3×20 ls, N20 –sarja, tulos 575p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (3 osall.)

SM 5. Pienoiskivääri 60 ls makuu, N18 sarja, tulos 598.5, Tyrri 11.-13.8.2017. (6 osall.)

SM 6. Ilmakivääri, N18 –sarja 40 ls, tulos 397,2 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (14 osall)

SM 10. Pienoiskivääri 60 ls makuu, N20 sarja, tulos 591.1, Tyrri 11.-13.8.2017. (17 osall.)

Muut SM sijoitukset 4 -.

Juha Seppä:

SM 4. 1.-trap, M50 –sarja, 85 kiekkoa, Mäntsälä 9.9.2017

Vilma Huhtanen

SM 4. Pienoiskivääri 40 ls makuu, 399,6 p N16, Tyrri 11.-13.8.2017. (16 osall.)

SM 7. Kultahippufinaali, ilmakivääri 30 ls, VT14 –sarja, tulos 281 p. Savonlinna 8.-9.4.2017.

Arttu Lång:

SM 4. Pienoiskivääri 3×20 ls, M16, tulos 539 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (10 osall.)

SM 11. Ilmakivääri, M16 –sarja 40 ls, tulos 385,3 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017. (Osall. 25)

SM 17. Pienoiskivääri 40 ls makuu, 383,0 p M16, Tyrri 11.-13.8.2017. (22 osall.)

Topi Juonoja:

SM 4. Kultahippufinaali, ilmakivääri 10 m, 14HT tulos 299 p, Savonlinna 8.-9.4.2017

SM 8. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 14T, tulos 283 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Ursula Finne

SM 4. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 12T, tulos 191 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Iiris Finne

SM 6. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 12T, tulos 190 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Pertti Sinkko:

SM 5. Vapaakivääri 40 ls makuu 300m, Sarja M50, tulos 384 p. Hollola 8.-10.9.2017

SM 8. Ilmakivääri 3×20 ls, sarja M50, tulos 550 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 8. Vapaakivääri 3×20 ls, 300m, sarja M50, tulos 507p. Hollola 8.-10.9.2017

SM 12. Ilmakivääri 60 ls makuu 10 m, sarja M50, tulos 615,3 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 15. Pienoiskivääri 3×20 ls, sarja M50, tulos 510 p, Inkoo 26.-27.8.2017

SM 19. Pienoiskivääri 60 ls makuu 50 m,sarja M50, tulos 591,1 p. Inkoo 26.-27.8.2017

Severi Mauno

SM 6. Ilmakivääri 40 ls makuu, sarja M16, tulos 409,8 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (6 osall.)

SM 14. Pienoiskivääri 40 ls makuu, 387,1 p M16, Tyrri 11.-13.8.2017. (22 osall.)

Rasmus Nironen:

SM 11. Ilmakivääri, M20 60 ls, tulos 589,8 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (15 osall.)

Finne Rasmus

SM 30. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 14T, tulos 265 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Esitys parhaaksi tyttöampujaksi Kaakkois-Suomen Alueella:

Viivi Kemppi MyA

Olympiapaikan hankkiminen nuorten olympialaisiin v. 2018 Bakussa pidetyssä Euroopan karsinnassa, SE:n haltija sekä Suomen mestaruudet vuoden aikana.

SE –tuloksia v. 2017

Joukkueet yhteensä viisi (5) kpl

Henkilökohtaisia yhteensä seitsemän (7) kpl

Yhteensä joukkuemitaleita

SM –kultaa 8 kpl, seitsemän (7) eri joukkuetta

SM –hopeaa 4 kpl, kolme (3) eri joukkuetta

SM –pronssia 3 kpl, yksi (1) joukkue

Yhteensä henkilökohtaisia mitaleita

SM –kultaa 12 kpl, kahdeksan (8) eri henkilöä

SM –hopeaa 7 kpl, viisi (5) eri henkilöä

SM –pronssia 4 kpl, neljä (4) eri henkilöä

Myllykosken Ampujille SM -mitaleita ja SE tuloksia

Mestaruuksia ja SE tuloksia Ilma-aseiden SM-kilpailuista Myllykoskelle

Ilma-aseiden SM –kilpailut pidettiin Tampereen Pirkkahallissa 31.3.-2.4.2017.

Henkilökohtaisia suorituksia oli yhteensä 817 ja edustajia 94 seurasta. Kisoihin osallistui yhteensä 635 urheiluampujaa. Järjestelyistä vastasivat Nokian Seudun Ampujat, Pohjois-Hämeen Ampujat ja Kymppi 64.

Kouvolan ampumaseurat Myllykosken Ampujat (MyA) ja Kuusankosken Ampujat (KuusA) menestyivät mainiosti voittaen yhteensä 14 henkilökohtaista mitalia.

Ilmapistoolin ja ilmakiväärin asentokilpailujen tulokset ovat peruspisteillä, muut kilpailut osapisteillä.

Suomen Mestareita sarjoissa ovat MyA:n N16 40ls Viivi Kemppi tuloksella 409,9p, N50 –sarjassa 40ls Eila Väisänen tuloksella 398,4p, 60 ls makuulta Eila Väisänen tuloksella 620,8p SE. N20 -sarjassa 3x20ls Suvi Petäjäsaari tuloksella 584p SE, N50 -sarjassa Tiina Ylä-Outinen 571p ja Y60 -sarjassa Mikko Mattila tuloksella 579p.

Lisäksi SE tuloksen ampui Suvi Petäjäsaari 60 ls makuulta tuloksella 631,9p, mutta osallistujia oli sääntöjen mukaan liian vähän, joten mestaruutta ei jaettu, mutta uusi henkilökohtainen SE.

Naisten joukkue (Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen, Suvi Petäjäsaari) voittivat makuun joukkuekilpailun tuloksella 1870,8p, uusi SE.

Ilmapistoolin 40 ls kilpailussa KuusA:n Paavo Westman voitti Y70 –sarjassa SM:n tuloksella 359p.

Hopeamitaleita voittivat N18 –sarjassa KuusA:n Jonna Mauno 3×20 ls tuloksella 579p, Roope Pohjoisaho M20 –sarjassa tuloksella 587 sekä MyA:n N50 –sarjassa pystyasento 40 ls Tiina Ylä-Outinen 389,9p ja makuuasennossa tuloksella 618,1p sekä Y60 –sarjassa Mikko Mattila 40 ls pystyasennosta tuloksella 385,5p.

Pronssimitaleita voittivat MyA:n N20 –sarjassa Susanna Petäjäsaari 3×20 ls kilpailussa tuloksella 575p sekä Eila Väisänen N50 –sarjassa tuloksella 562p.

KuusA:n Armi Häkkinen oli N20 –sarjassa sijalla 2 ilmakiväärin peruskilpailussa tuloksella 407,8p ja voitti pronssia finaalissa tuloksella 220,8p.

Joukkueiden SM:n voittivat Y16 –sarjassa 40 ls makuun kilpailussa MyA:n Santra Mauno (413,3) ja Severi Mauno (409,8) sekä Arttu Lång (415,0p) tuloksella 1238,1p SE, hopeaa Isonkyrön 1. joukkue 1234,2p. ja kolmas oli myös Isonkyrön 2. joukkue 1224,6p.

M50 -sarjassa MyA:n Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila voittivat joukkueena pronssia niin 60 ls makuu- kuin 3×20 ls joukkuekilpailussa, molemmissa lajeissa voitot menivät Säkylään ja Saloon, KuusA:n joukkue sijoittui neljänneksi (4.)

 

Tuloksia, mukana vain voittajat sekä HAS, KAS, KouMAS, KuusA ja MyA:n edustajat

10m Ilmakivääri, makuu 60 ls N20 -sarja

1. PETÄJÄSAARI Suvi MyA 105.9, 105.3 , 104.5, 106.1, 104.5, 105.6, 631.9p SE

10m Ilmakivääri, makuu 40 ls M16

1. VAITTINEN Arttu KitA 105.1, 104.2, 104.8, 104.7, 418.8p SE, 2) SUORTTI Markus HAS 103.8, 104.1, 104.6, 105.2 417.7p, 4) LåNG Arttu MyA 104.2, 103.7, 103.4, 103.7, 415.0p, 6) MAUNO Severi MyA 101.5, 103.9, 102.1, 102.3, 409.8p

10m Ilmakivääri, makuu N50

1. VäISäNEN Eila MyA 103.6, 102.5, 104.3, 103.1, 104.4, 102.9, 620.8p SE, 2) YLä-OUTINEN Tiina MyA 101.5, 103.9, 103.6, 102.9, 102.9, 103.3, 618.1p.

10m Ilmakivääri, makuu M50

1. LAUSTE Lauri SA 104.6, 105.3, 105.9, 104.9, 105.6, 106.4, 632.7p SE, 7) KARHU Ari KuusA 100.5, 103.0, 103.1, 102.9, 104.4, 104.3, 618.2, 10) HAAVISTO Juha KuusA 102.6, 102.7, 103.6, 103.0, 103.2, 102.3, 617.4, 11) YLä-OUTINEN Hannu MyA 103.4, 102.8, 99.9, 103.4, 103.5, 103.5, 616.5p, 12) SINKKO Pertti MyA 103.4, 100.7, 104.0, 104.1, 103.4, 99.7, 615.3p.

10m Ilmakivääri, makuu Y60

1. RANNE Heikki SäSA 103.8, 105.4, 106.1, 105.2, 104.5, 104.9, 629.9 SE, 4) MATTILA Mikko MyA 104.2, 105.5, 103.9, 103.6, 104.0, 104.1, 625.3, 8)  JäRVELä Jarmo KuusA 104.0, 104.3, 101.2, 102.2, 104.8, 102.7, 619.2

10m Ilmakivääri 3x20ls M (Täysin pistein, polvi, makuu, pysty)

1. KURKI Juho KaA 100, 100, 100, 99, 98, 98, 595p, 50x, 2) LEPPä Aleksi HAS 98, 99, 99, 100, 99, 99, 594p, 47x, 7) RUTONEN Juha HAS 98, 97, 100, 99 98, 97, 589p, 40x, 8) KATAJAMAA Juho KuusA 98 , 98, 99, 98, 97, 97, 587p, 40x, 9) POHJOISAHO Roope KuusA 97, 96, 100, 100, 97, 96, 586p, 41x, 10) PIIPPONEN Mika KuusA 97, 94, 100, 100, 97, 98, 586p, 40x, 12) PUHAKKA Antti HAS 99, 99, 99, 98, 97, 94 586 40x

10m Ilmakivääri 3×20 M20

1. SALO Jere-Juhani NoSA 96 , 98, 100, 100, 97, 99, 590, 38x, 2) POHJOISAHO Roope KuusA 95, 98, 100, 100, 96, 98, 587, 40x, 6) PIIPPONEN Mika KuusA 98, 100, 99, 99, 93, 92, 581p, 36x.

10m Ilmakivääri 3×20 N20

1. PETäJäSAARI Suvi MyA, 96, 98, 100, 100, 96, 94, 584p, 36x, 3) PETäJäSAARI Susanna MyA 92, 96, 99, 97, 96, 95, 575p, 27x.

10m Ilmakivääri 3×20 N18

1. KUISMA Jenna KSF 97, 96, 100, 98, 98, 99, 588, 41x, 2) MAUNO Jonna KuusA 94, 94, 99, 100, 98, 94, 579, 34x.

10m Ilmakivääri 3×20 N50

1. YLä-OUTINEN Tiina MyA 95, 96, 98, 99, 94, 89, 571, 26x, 3) VäISäNEN Eila MyA 92, 92, 97, 99, 90, 92, 562p, 23x.

10m Ilmakivääri 3×20 M50

1. LAUSTE Lauri SA 96, 99, 99, 100, 96, 96, 586p, 37x, 4) HAAVISTO Juha KuusA 92, 98, 97, 98, 94, 93, 572p, 27x, 6) YLä-OUTINEN Hannu MyA 96, 99, 98, 94, 90, 89, 566p, 27x, 7) KARHU Ari KuusA 94, 94, 98, 98, 86, 85, 555p, 17x, 8) SINKKO Pertti MyA 93, 96, 95, 98, 78, 90 550p, 18x.

10m Ilmakivääri 3×20 Y60

1. MATTILA Mikko MyA 96, 96, 100, 100, 92, 95, 579p, 36x, 9) JäRVELä Jarmo KuusA 92,92, 98, 100, 86, 93, 561p, 25x.

10m Ilmakivääri 3×20 Y70

1. LINDFORS Pekka SMY 88, 90, 98, 98, 79, 86, 539p, 17x, 3) HEINO Mauri KAS 96, 93, 97, 99, 75, 73, 533p, 22x.

10m Ilmakivääri M20 Finaali

1. FRIMAN Cristian ESF 247,7p, 2) LåNGSTRöM Sebastian KSF 244,8p, 5. POHJOISAHO Roope KuusA 180,4p.

10m Ilmakivääri M20 Peruskilpailu 60 ls osapistein

1. FRIMAN Cristian ESF 104.9, 103.8, 102.0, 102.7, 99.7, 104.3, 617.4, 42x, 6) POHJOISAHO Roope KuusA 102.8, 101.9, 97.8, 99.9, 99.2, 101.8, 603.4p, 28x, 9) PIIPPONEN Mika KuusA 99.2, 100.6, 100.0, 102.7, 99.5, 95.3, 597.3p, 31x, 11) NIRONEN Rasmus MyA 98.3, 97.6, 97.8, 99.1, 95.8, 101.2, 589.8p,16x

10m Ilmakivääri N20Finaali

1. PALO Marianne IMAS 243,1p, 3) HäKKINEN Armi KuusA IK 220,8p

10m Ilmakivääri N20 Peruskilpailu

1. PALO Marianne IMAS 102.9, 102.9, 101.4, 101.8, 409.0p, 27x, 2) HäKKINEN Armi KuusA 102.0, 101.8, 102.8, 101.2, 407.8p, 24x, 10) PETäJäSAARI Suvi MyA 98.6, 102.3, 96.9, 99.2, 397.0p, 15x.

10m Ilmakivääri N18

1. KUISMA Jenna KSF 100.9, 102.3, 103.6, 99.2, 406.0p, 23x, 3) SIITONEN Sonja Hahlo 100.9, 101.2, 100.4, 101.2, 403.7p, 19x, 5) MAUNO Jonna KuusA 96.5, 99.7, 100.8, 100.4, 397.4p, 17x, 6) PETäJäSAARI Susanna MyA, 98.7, 99.8, 99.3, 99.4, 397.2p, 17x.

10m Ilmakivääri M16 40 ls

1. SUORTTI Markus HAS 100.5, 99.5, 103.0, 98.9, 401.9p, 23x, 11) LåNG Arttu MyA 96.5, 94.5, 95.4, 98.9, 385.3p, 11x, 21) RISSANEN Eetu HAS 96.6, 91.0, 90.6, 87.7, 365.9p, 8x.

10m Ilmakivääri N16

1. KEMPPI Viivi MyA 102.3, 101.6, 103.1, 102.2, 409.2p, 26x, 5) VALKONEN Nea HAS 100.2, 100.4, 98.7, 100.3, 399.6p, 17x, 22) MAUNO Santra MyA 86.6, 92.1, 91.2, 83.2, 353.1p, 5x.

10m Ilmakivääri N50

1. VäISäNEN Eila MyA 98.6, 99.3, 101.1, 99.4, 398.4, 18x, 2) YLä-OUTINEN Tiina MyA 96.7, 97.0, 99.2, 97.0, 389.9p,11x.

10m Ilmakivääri M50

1. LAUSTE Lauri SA 102.0, 101.8, 100.3, 101.5, 405.6p, 22x, 16) YLä-OUTINEN Hannu MyA 88.8, 99.8, 96.5, 95.6, 380.7p. 11x, 19) HAAVISTO Juha KuusA 93.9, 95.5, 91.4, 98.2, 379.0p, 13x, 20) KARHU Ari KuusA 92.1, 98.4, 89.3, 96.4, 376.2p, 10x.

10m Ilmakivääri Y60 (Osall. 24)

1. HAKLIN Markku SaSA, 95.6, 100.7, 92.1, 97.4, 385.8p, 11x, 2) MATTILA Mikko MyA 95.5, 92.2, 101.6, 96.2, 385.5p, 13x.

10m Ilmakivääri M Finaali

1. KURKI Juho  KaA 245.9p, 16x, 6) RUTONEN Juha HAS 160.8p, 8x, 7) LEPPä Aleksi HAS 139.2p, 3x.

10m Ilmakivääri M peruskilpailu (Osall. 48)

1. KURKI Juho KaA 103, 103,8, 102,7, 103,7, 103,9, 104,7, 621.8p, 48x, 7) LEPPä Aleksi HAS 101,9, 102,9, 100, 102,8, 103,5, 103,1, 614.2p, 36x, 8) RUTONEN Juha HAS 101,2, 102,8, 102,1, 102,5, 104, 101, 613.6p, 38x, 9) POHJOISAHO Roope KuusA 102,5, 102,6, 103, 100,3, 103,5, 101,4, 613.3p, 36x, 15) PIIPPONEN Mika KuusA 102,8, 103, 100,3, 100,7, 101,2, 98,5, 606.5p, 31x, 16) KATAJAMAA Juho KuusA 99,8 , 99,4, 100,4, 100,7, 102,9, 103,2, 606.4p, 28x, 17) PUHAKKA Antti HAS 100, 101, 100,6, 101,1, 100,3 102,4, 605.4p, 34x, 27) SUORTTI Markus HAS 100,4, 102,8, 97,6. 98,8. 100,3, 97,7, 597.6p, 24x

10m Ilmakivääri N Finaali

1. HYRKäS Emmi Hahlo 242,6p, FSE, 4) HäKKINEN Armi KuusA 200,8p

10m Ilmakivääri N peruskilpailu

1. VILJANEN Henna KSF 105,2, 104,6, 102, 102,6, 414.4p, 33x, 8) HäKKINEN Armi KuusA 103,2, 103,4, 100,1, 103,5, 410.2p, 27x, 27) SIITONEN Sonja Hahlo 98, 101,1, 101,7, 100,7, 401.5p, 18x, 39) VALKONEN Nea HAS 99,7, 99,4, 101,8, 95,2, 396.1p, 12x, 46) VäISäNEN Eila MyA 99,9, 95,4, 98,7, 97, 391.0p, 12x.

10m Ilmapistooli N50

1. VIITASAARI Paula PAS 93, 90, 92, 87, 362p, 4x, 5) MäKELä Heli KuusA 85, 89, 89, 86, 349p, 4x, 10) MäKELä Jaani KuusA 81, 78, 84, 83, 326p, 2x

10m Ilmapistooli M50

1. KASI Heikki IMAS 95, 91, 95, 93, 374p, 7x, 4) VALJUS Juha KAS 92, 90, 95, 94, 371p, 5x, 27) KOSKIVIRTA Markku KAS 91, 89, 89, 84, 353p, 0x

10m Ilmapistooli Y60

1. ANNALA Torsti PorkkA 92 , 92, 86, 95, 365p, 6x, 8) RYTKöLä Markku KuusA 89, 93, 89, 90, 361p, 4x, 18) HELLSTEN Matti KAS 92, 90, 89, 84, 355p, 2x

10m Ilmapistooli Y70

1. WESTMAN Paavo KuusA 86, 88, 90, 95, 359p, 3x 14) SEPPä Hannu KAS 83, 84, 84, 89, 340p, 6x

10m Ilmapistooli Y75

1. MäKINEN Seppo TSA 89, 94, 88, 92, 363p, 6x, 12) KIRI Rauno KAS 81, 84, 81, 79, 325p, 4x

10m Ilmapistooli M peruskilpailu

1) TURUNEN Karri NAS 97, 95, 98, 98, 96, 93, 577p, 15x, 64) TULOKAS Timo KAS 81, 90, 94, 86. 87, 88, 526p, 8x

10m Ilmapistooli N Finaali

1)Reetta Hynninen PAS 233,7p., 3) Kirsti Kaaro KAS 204,7p

10m Ilmapistooli N peruskilpailu

1. KARRI Ritva KokMAS 91, 97, 92, 94, 374p 10x, 6) KAARO Kirsti KAS 90, 92, 92, 92, 366p, 7x 18) BAUMGARTNER Kristina KAS 86, 90, 88, 93, 357p., 2x, 38) TURU Kati KAS 82, 92, 90, 76, 340p, 3x

Joukkueet:

10m Ilmakivääri, makuu N -sarja

1. MyA 1870,8p. JSE

Eila Väisänen 620,8

Tiina Ylä-Outinen 618,1

Suvi Petäjäsaari 631,9

10m Ilmakivääri, makuu Y16 -sarja

1. MyA 1238,1 JSE

Arttu Lång 415,0

Santra Mauno 413,3

Severi Mauno 409,8

2. IMAS 1 1234,2p.

Eemeli Rinta-Koski 417,0

Ville Ketolainen 412,9

Uki Torkko 404,3

3. IMAS 2 1224,6p.

Iiris Karppi 415,0

Sonja Häkki 404,6

Hilkka Rinta-Koski 405,0

10m Ilmakivääri, makuu Y50 -sarja

1. SäSA 1883,7p. JSE

Heikki Ranne 629,9

Matti Viljakainen 629,4

Jorma Röppänen 624,4

2. SaSA 1873p.

Markku Haklin 627,6

Veikko Laine 622,7

Ilkka Ratamo 622,7

3. MyA 1857,1p

Pertti Sinkko 615,3

Hannu Ylä-Outinen 616,5

Mikko Mattila 625,3

4. KuusA 1854,8p.

Juha Haavisto 617,4

Ari Karhu 618,2

Jarmo Järvelä 619,2

10m Ilmakivääri, makuu Y20 -sarja

1. KaA 1894,4 JSE Y20 ja Y

Riku Koskela 635,9

Jimi Lång 630,2

Lauri Vähä-Savo 628,3

2. KuusA 1874,9p.

Roope Pohjoisaho 622,7

Mika Piipponen 626,9

Jonna Mauno 625,3

3. IMAS 1852,3

10m Ilmakivääri, 3×20 N -sarja

1. KSF 1762p.

Petra Liljeberg 584

Jenna Kuisma 591

Aina Kivi 587

2. PiekSA 1759

Essi Heiskanen 587

Tea Sikanen 582

Pauliina Frilander-Soini 590

3. HlAS 1750p.

Saana Tattari 586

Katariina Laine 594

Meri-Tuulia Leppänen 570

4. MyA 1714

Eila Väisänen 562

Tiina Ylä-Outinen 571

Suvi Petäjäsaari 581

10m Ilmakivääri, 3×20 Y20 -sarja

1. ESF 1764p. JSE

Luukas Koota 582

Cristian Friman 596

Björn Friman 586

2. KaA 1752p.

Riku Koskela 588

Lauri Vähä-Savo 583

Jimi Lång 581

3. KuusA 1747p.

Mika Piipponen 581

Roope Pohjoisaho 587

Jonna Mauno 579

10m Ilmakivääri, 3×20 Y50 -sarja

1. SaSA 1703p.

Markku Haklin 565

Kari Nevala 566

Ilkka Ratamo 572

2. SäSA 1695 (88*)

Jorma Röppänen 550

Heikki Ranne 564

Matti Viljakainen 581

3. MyA 1695 (81*)

Pertti Sinkko 550

Hannu Ylä-Outinen 566

Mikko Mattila 579

4. KuusA 1688p.

Juha Haavisto 572

Ari Karhu 555

Jarmo Järvelä 561

 

SVA Mestaruuskilpailut ilmakivääri 3×20 ls Kuusankoski 301.12016

Suomen Veteraaniampujien mestaruuskilpailut Kuusankoskella 30.1.2016

10m kivääri 3x20ls sarja Y45:

1) Tero Hovila SaSA 588, 2) Ilkka Ratamo SaSA 584, 3) Hannu Yläoutinen KuusA 571, 4) Vesa Pöntiö TSA 568, 5) Ari Karhu KuusA 568, 6) Juha Haavisto KuusA 564, 7) Arto Tiihonen TSA 562.

10m kivääri 3x20ls joukkue, sarja Y45:

1) Salon Seudun Ampujat 1736, 2) Kuusankosken Ampujat 1 1702, 3) Kuusankosken Ampujat 1685.

10m kivääri 3x20ls sarja N45:

1) Tiina Ylä-Outinen KuusA 562 SVA E.

10m kivääri 3x20ls sarja N55:

1) Eeva Kyrölahti SaSA 567, 2) Eila Väisänen MyA 566.

10m kivääri 3x20ls sarja Y55:

1) Mikko Mattila MyA 579, 2) Esko Ranta PAS 572, 3) Jarmo Järvelä KuusA 567, 4) Veikko Laine SaSA 564, 5) Kari Nevala SaSA 564, 6) Kalervo Partanen NAMe 562, 7) Jouko Valtonen KuusA 555, 8) Jorma Kuivanen ESA 553.

10m kivääri 3x20ls sarja Y65:

1) Ismo Kärmeniemi ESA 570, 2) Olli Lehtimäki ESA 546, 3) Touko Koivisto MU 541.

10m kivääri 3x20ls joukkue, sarja Y65:

1) Etelä-Saimaan Ampujat 1683, 2) Salon Seudun Ampujat 1524.

10m kivääri 3x20ls sarja Y70:

1) Pekka Valtonen ESA 567 SVA E, 2) Mauri Heino KAS 554, 3) Sakari Ahola KuusA 544, 4) Martti Syrjäoja ESA 542, 5) Raimo Novari SaSA 537, 6) Jorma Koski SaSA 515.

10m kivääri 3x20ls sarja Y75:

1) Paavo Pyykkönen SMY 553, 2) Jussi Ruohonen LAS 518, 3) Tauno Lindström LAS 499.

10m kivääri 3x20ls sarja Y80:

1) Olli Silanto SaSA 472 SVA E.

 

SM ilmakivääri 10 naisten joukkue Ylihärmä 15.3.2015

10m ilmakivääri, Naisten joukkue SM 14.-15.2.2015 Ylihärmässä

1) Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura 1 1167

2) Kyrkslätt Skytteförening 1166

3) Sodankylän Ampujat 1158

4) Savonlinnan Metsästys- ja Ampumaseura 1155

5) Hämeenlinnan Ampumaseura 1 1152

6) Myllykosken Ampujat 1146 (Eila Väisänen 383, Susanna Petäjäsaari 371 ja Suvi Petäjäsaari 387)

7) Kuusankosken Ampujat 2. 1139/51x

8) Punkalaitumen Kunto 1139/44x

9) Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura 2. 1122

10) Kauhajoen Ampujat 1114

11) Kuusankosken Ampujat 1. 1113

12) Hämeenlinnan Ampumaseura 2 1097

13) Härmän Seudun Ampujat 1087

14) Salon Seudun Ampujat 1085

SM 300 m ikäsarjat 14.-15.9.2014 Lahti

SM –kilpailut 300 m 14.-15.9.2014 Lahti Hälvälä

300m Kivääri 30 ls, makuu, sarja Y60

1. Mikko Mattila MyA 98 96 98 =292 17x

2. Markku Haklin SaSA 99 97 96 =292 14x

3. Kalle Leskinen KontU 97 99 96 =292 11x

4. Veikko Laine SaSA 99 96 96 =291 11x

5. Juhani Ojala VäVi 97 97 97 =291 8x

6. Torsti Hellman Rihla 97 98 95 =290 11x

7. Jorma Röppänen SäSA 98 96 96 =290 7x

8. Jukka Salila KSA 97 96 97 =290 5x

9. Ismo Kärmeniemi ESA 97 97 96 =290 4x

10. Tapio Lehto P-HA 96 96 97 =289 8x

Osall. 25

300m Kivääri 30 ls, makuu, sarja Y70

1. Raimo Novari TSA 95 95 95 =285

2. Markku Puhakainen MA 94 94 96 =284 6x

3. Kauko Kaartinen RS 96 92 96 =284 6x

9. Pauli Kähönen MyA 95 84 91 =270

300m kivääri, 3×20 ls, sarja Y60

1. Markku Haklin SaSA 99 97 196 80 93 173 94 94 188 557

2. Kalle Leskinen KontU 97 99 196 78 89 167 98 95 193 =556

3. Mikko Mattila MyA 98 96 194 90 82 172 92 96 188 =554

4. Veikko Laine SaSA 99 96 195 82 84 166 95 94 189 =550 14x

5. Jorma Röppänen SäSA 98 96 194 82 86 168 93 95 188 =550 11x

6. Ismo Kärmeniemi ESA 97 97 194 85 79 164 95 94 189 =547

Osall. 17

300m kivääri, 3×20 ls, sarja Y70

1. Tapani Nousiainen KarttA 88 91 179 86 83 169 93 88 181 529

2. Kauko Kaartinen RS 96 92 188 85 82 167 81 88 169 =524

3. Markku Puhakainen MA 94 94 188 71 68 139 94 89 183 =510

7. Pauli Kähönen MyA 95 84 179 69 69 138 88 80 168 =485

Osall. 8.

 

SM Nuoret pienioiskivääri 50 m 1.8.2014 Mikkeli

Nuorten SM –kilpailut pienoiskivääri 50 m Mikkeli 1.8.2014

50m Kivääri 40 ls, makuu, sarja N16

1. Susanna Peräaho HaaAs 96 95 97 98 =386

2. Jenna Kuisma PAS 95 98 96 96 =385

3. Laura Norolampi IMAS 94 97 96 96 =383 13x

4. Armi Häkkinen PAS 94 96 96 97 =383 10x

5. Henna Viljanen PAS 96 93 96 97 =382

6. Laura Sipola SodA 97 94 96 93 =380

11. Suvi Petäjäsaari MyA 92 93 97 91 =373

Osall. 20

50m Kivääri 60 ls, makuu, sarja N24

1. Petra Liljeberg KSF 98 98 97 94 99 97 =583 26x

2. Gisela Miettinen KAMS 95 97 100 97 97 97 =583 23x

3. Pia Vänninen MA 93 97 100 96 96 96 =578

4. Roosa Leinonen MyA 94 93 96 97 95 98 =573

5. Nita Törmänen SodA 95 96 95 93 95 97 =571

Osall. 8

50m Kivääri 3×20 ls, sarja N16

1. Marianne Palo IMAS 89 91 180 99 97 196 92 91 183 =559

2. Henna Viljanen PAS 91 86 177 100 95 195 93 93 186 =558

3. Armi Häkkinen PAS 94 94 188 97 97 194 85 90 175 =557

7. Suvi Petäjäsaari MyA 91 82 173 96 94 190 78 87 165 =528

Osall. 9

SM ikäsarjat pienoiskivääri Salo 26.-27.7.2014

SM Pienoiskivääri 26.-27.7.2014 Salo Halikko

50 ls makuu, sarja N50

1. NYGåRD Minna KokMAS 100.4 101.3 95.6 98.7 99.6 99.6 = 595.2 SE 16x

2. VÄISÄNEN Eila MyA 97.5 99.1 97.5 98.8 99.6 99.2 =591.7 20x

3. PARKKO Minna KuusA 94.2 91.4 97.8 96.2 95.5 97.8 =572.9 10x

60 ls makuu, sarja Y60

1. KÄRMENIEMI Ismo ESA 103.1 103.3 104.4 101.3 102.7 102.8 =617.6 SE 30x

2. WESTERLUND Ralf RS 102.2 101.1 101.5 102.2 102.3 100.3 =609.6 23x

3. OJALA Juhani VäVi 101.6 100.3 99.0 100.4 105.1 102.6 =609.0 27x

4. ENGBLOM Jarmo TSA 101.6 100.9 102.7 102.5 100.5 100.1 =608.3 22x

5. AHOKAS Seppo SaSA 101.0 99.6 100.2 103.5 103.0 100.8 =608.1 28x

6. MATTILA Mikko MyA 101.3 102.5 98.9 102.5 100.5 102.2 =607.9 22x

7. RANNE Heikki SäSA 98.1 101.2 102.5 101.7 102.9 101.3 =607.7 23x

8. RöPPäNEN Jorma SäSA 101.0 100.8 101.8 101.6 101.2 101.3 =607.7 24x

9. FORSTEN Jouko SäSA 101.4 100.8 102.0 100.4 100.1 101.2 =605.9 23x

10. HELLMAN Torsti Rihla 100.9 102.3 98.8 99.8 103.1 100.6 =605.5 24x

Osall. 29.

3×20 ls, sarja N50

1. VäISäNEN Eila MyA 86 87 94 97 89 81 =534 9x

2. NYGåRD Minna KokMAS 83 93 92 95 77 90 =530 9x

3. COLLIN Sirkka-Liisa Rihla 83 85 97 95 83 76 =519 6x

4. PARKKO Minna KuusA 77 78 93 93 70 71 =482 4x

3×20 ls, sarja Y60

1. LESKINEN Kalle KontU 91 98 96 95 82 86 =548 15x

2. MATTILA Mikko MyA 93 91 86 98 86 90 =544 18x

3. RINNOLA Matti V-SA 91 95 93 95 87 82 =543 9x

4 KÄRMENIEMI Ismo ESA 91 88 100 96 80 87 =542 16x

5. VALTONEN Pekka ESA 88 91 94 93 88 86 =540 13x

6. HAKLIN Markku SaSA 92 87 93 98 83 87 =540 7x

Osall. 19.

Ilmakivääri SM Vierumäki 14.-16.3.2014

Ilmakivääri SM Vierumäki 14-16.3.2014

10m Ilmakivääri 40 ls, sarja N16

1. Marianne Palo IMAS 391

2. Jenna Kuisma PAS 389

3. Armi Häkkinen PAS 386

4. Laura Sipola SodA 385

5. Henna Viljanen PAS 379 17x

6. Essi Laitinen TSA 379 12x

7. Niina Saarinen SMAS 378

8. Emmi Pekkanen KuusA 377

9. Suvi Petäjäsaari MyA 374 11x

10. Emma Takku PuKu 374 11x

11. Janika Miettinen KuusA 373

29. Susanna Petäjäsaari MyA 338

Osall. 30.

10m Ilmakivääri 40 ls, sarja N50

1. Sirkka Savukari KAS 372

2. Eila Väisänen MyA 369

3. Minna Nygård KokMAS 359

4. Tiina Ylä-Outinen KuusA 352

5. Eeva Kyrönlahti SaSA 348

6. Minna Parkko KuusA 343

10m Ilmakivääri 40 ls, sarja Y50

1. Ilkka Ratamo SaSA 378

2. Jari Lehtinen KSA 376 14x

3. Arto Rinne HyMAS 376 12x

4. Eila Väisänen MyA 375

5. Matti Viljakainen SäSA 374

Osall. 34

 

10m Ilmakivääri 40 ls, sarja Y60

1. Mikko Mattila MyA 371 13x

2. Jorma Röppänen SäSA 371 12x

3. Reijo Huotari SoA 369 13x

4. Markku Haklin SaSA 369 11x

5. Kurt Thune PAS 369 7x

Osall. 34.

10m Ilmakivääri 40 ls, sarja Y70

1. Sergei Tretjakov PAS 359 11x

2. Kauko Kaartinen RS 359 6x

3. Mikko Puhakka JA 350

4. Mauri Heino KAS 349

12. Pauli Kähönen MyA 326

Osall. 13

 

Ilmakivääri 3×20 ls SM Mikkeli 29.3.2014

Ilmakivääri 3×20 ls SM –kilpailut Mikkelissä 29.3.2014

10m Kivääri 3×20 ls sarja N16

 

1.

Henna Viljanen

PAS

99

100

97

99

97

96

588

2.

Armi Häkkinen

PAS

99

98

97

96

97

94

581

3.

Jenna Kuisma

PAS

100

99

96

93

94

98

580

4.

Suvi Petäjäsaari

MyA

98

96

90

89

91

95

559

5.

Ella Sysmäläinen

MA

99

98

90

85

92

89

553

 

10m Kivääri 3×20 ls sarja Y60

 

1.

Heikki Ranne

SäSA

100

100

100

94

96

94

584

2.

Kurt Thune

PAS

100

100

95

94

95

95

579

3.

Ismo Kärmeniemi

ESA

100

100

98

98

86

96

578

4.

Jorma Röppänen

SäSA

100

100

96

98

88

93

575

5.

Mikko Mattila

MyA

99

100

92

97

89

92

569

6.

Kalle Leskinen

KontU

96

98

95

95

91

90

565

7.

Kalervo Partanen

NAME-88

99

97

98

93

89

86

562

8.

Pekka Valtonen

ESA

94

95

93

97

79

96

554

9.

Hannu Majalahti

KaA

99

97

94

90

85

86

551

10.

Martti Syrjäoja

ESA

93

95

93

93

91

85

550

11.

Sakari Ahola

KuusA

95

97

84

98

83

86

543