SM -ikäsarjat pienoiskivääri Tyrri 17.-18.8.2019 MyA:n osallistumiset

50m kiväärin ikäsarjojen SM 2019 Tyrri – Kouvola 17. – 18.8.2019 Tulokset

M50, 3x20ls 1. Tero HOVILA SaSA 96 94 94 96 88 91 559 – 18x 2. Ilkka RATAMO SaSA 93 96 97 99 91 82 558 – 16x 3. Lauri LAUSTE SA 92 92 97 98 89 87 555 – 13x 4. Kari PENNANEN KouMAS 90 95 99 97 90 81 552 – 17x 5. Lasse VOUTILAINEN RS 95 89 98 96 83 86 547 – 14x 6. Kimmo RYTKÖNEN KAMS 93 90 94 95 86 85 543 – 9x 7. Hannu YLÄOUTINEN KuusA 94 93 92 95 81 85 540 – 7x 8. Mikko TAUSSI OMAS 88 91 97 94 83 85 538 – 14x 9. Jari LEHTINEN KSA 90 80 96 98 89 85 538 – 11x 10. Seppo LAAKSO LeA 93 93 94 94 78 78 530 – 10x 11 Arto SILLANPÄÄ LeA 92 86 96 97 73 83 527 – 12x 12 Juha HAAVISTO KuusA 88 91 93 96 77 78 523 – 10x 13. Pertti SINKKO MyA 94 94 95 92 67 66 508 – 10x 14. Heikki PÄÄKKÖNEN KAMS 71 55 89 78 68 65 426 – 3x

N50, 3x20ls 1. Tiina YLÄ-OUTINEN MyA 87 89 94 94 82 78 524 – 11x 2. Eeva KYRÖNLAHTI SaSA 88 82 92 95 85 82 524 – 6x 3. Minna NYGÅRD KokMAS 83 84 98 93 77 82 517 – 8x

N60, 3x20ls 1. Eila VÄISÄNEN MyA 90 91 94 93 91 86 545 – 13x

M60, 3x20ls 1. Esko RANTA PAS 94 92 92 94 83 90 545 – 11x 2. Jukka SALONEN KSA 93 94 96 97 81 83 544 – 22x 3. Mikko MATTILA MyA 94 93 98 98 81 79 543 – 16x 4. Tapio KAJAN KAMS 94 93 96 92 82 85 542 – 7x 5. Markku HAKLIN SaSA 92 89 97 96 84 80 538 – 13x 6. Ilmo KINNUNEN RS 89 90 93 94 85 84 535 – 8x 7. Harri BJÖRKBACKA LehA 89 94 93 99 78 80 533 – 10x 8. Ismo KÄRMENIEMI ESA 92 84 95 95 84 83 533 – 9x 9. Jarmo JÄRVELÄ KuusA 89 88 98 93 85 79 532 – 9x 10. Markku NIEMI AlavA 91 91 98 93 73 86 532 – 7X 11. Jorma RÖPPÄNEN SäSA 88 87 97 95 78 77 522 – 11x 12. Jari LAHDENVESI RS 91 91 91 95 73 80 521 – 7x 13. Matti VILJAKAINEN SäSA 83 85 92 94 83 82 519 – 7x 14. Jukka SALILA KSA 83 89 94 94 80 77 517 – 8x 15. Hannu MAJALAHTI KaA 85 88 98 91 73 78 513 – 13x 16. Kalle LESKINEN KontU 90 94 94 92 66 75 511 – 4x 17. Tapio LEHTO P-HA 88 84 93 93 78 72 508 – 4x 18. Ulf FRIBERG RS 86 86 91 91 79 74 507 – 4x

Y75, 2x30ls 1. Paavo PYYKKÖNEN SMY 93 89 90 98 96 93 559 – 14x 2. Kauko KAARTINEN RS 88 93 87 97 95 92 552 – 11x 3. Markku PUHAKAINEN MA 92 87 89 92 91 97 548 – 13x 4. Sergei TRETJAKOV PAS 95 90 90 91 93 89 548 – 12x 5. Mauri HEINO KAS 88 91 90 95 91 88 543 – 4x 6. Kaj AHLERS OSU 84 88 85 92 90 94 533 – 10x 7. Tauno LINDSTRÖM LAS 85 82 84 91 92 95 529 – 5x 8. Pekka LINDFORS SMY 79 81 88 90 89 91 518 – 8x 9. Raimo NOVARI SaSA 80 74 77 88 87 86 492 – 3x 10. Tauno TÖRNUDD P-HA 82 80 86 75 88 74 485 – 3x 11. Martti PERTTILÄ OSU 78 75 62 86 86 85 472 – 3x

Joukkuetulokset Y50, 3x20ls
1. Salon Seudun Ampujat (SaSA) 1655-47x Tero HOVILA 559-18x Ilkka RATAMO 558-16x Markku HAKLIN 538-13x 2. Myllykosken Ampujat (MyA) 1612- 40x VÄISÄNEN Eila 545-13x Mikko MATTILA 543-16x Tiina YLÄ-OUTINEN 524-11x 3. Raseborgs Skyttar (RS) 1603- 29x Lasse VOUTILAINEN 547-14x Ilmo KINNUNEN 535- 8x Jari LAHDENVESI 521- 7x 4. Keski-Suomen Ampujat (KSA) 1599- 41x Jukka SALONEN 544-22x Jari LEHTINEN 538-11x Jukka SALILA 517- 8x 5. Kuusankosken Ampujat (KuusA) 1595- 26x Hannu YLÄOUTINEN 540- 7x Jarmo JÄRVELÄ 532- 9x Juha HAAVISTO 523-10x 6. Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura (KAMS) 1511- 19x Kimmo RYTKÖNEN 543- 9x Tapio KAJAN 542- 7x Heikki PÄÄKKÖNEN 426- 3x

M50, makuu 60ls 1. Lauri LAUSTE SA 101.0 105.0 103.7 103.7 100.8 101.8 616.0 2. Mika TIKKANEN LA 100.6 102.5 101.9 101.4 103.4 101.4 611.2 3. Tero LAHTI MyA 100.7 101.5 100.1 100.9 101.2 102.4 606.8 4. Kari PENNANEN KouMAS 100.1 101.1 101.1 100.8 101.4 101.7 606.2 5. Tero HOVILA SaSA 100.0 98.1 103.4 100.3 100.0 99.8 601.6 6. Jari LEHTINEN KSA 99.6 101.6 99.6 98.9 99.0 101.8 600.5 7. Lasse VOUTILAINEN RS 100.1 101.0 98.6 97.8 101.4 99.9 598.8 8. Mikko TAUSSI OMAS 100.3 99.3 99.5 100.3 101.1 95.8 596.3 9. Ilkka RATAMO SaSA 99.7 99.3 99.2 97.6 99.7 100.2 595.7 10. Arto SILLANPÄÄ LeA 100.9 99.0 99.9 97.6 97.4 99.8 594.6 11. Erkki KALLIO RS 97.7 97.1 100.5 101.0 97.9 98.1 592.3 12. Hannu YLÄOUTINEN KuusA 97.6 101.2 96.5 99.7 99.1 98.4 592.5 13. Vesa NISSINEN RS 100.8 100.1 96.3 94.9 101.0 98.7 591.8 14. Jukka JOKINEN LeA 98.5 96.6 98.5 99.0 101.1 97.0 590.7 15. Pertti SINKKO MyA 96.9 97.9 98.6 101.5 98.5 96.4 589.8 16. Juha HAAVISTO KuusA 97.4 98.7 95.2 95.2 99.7 98.0 584.2 17. Jukka NIEMINEN LeA 95.9 98.4 97.4 93.4 97.4 99.3 581.8 18. Kimmo RYTKÖNEN KAMS 95.0 95.2 95.1 98.5 99.0 97.9 580.7 19. Seppo LAAKSO LeA 97.3 98.1 97.4 94.1 95.0 96.9 578.8 20. Heikki PÄÄKKÖNEN KAMS 86.8 90.6 87.3 93.5 92.2 89.3 539.7

N50, makuu 60ls 1. Hanna-Kaija NIEMINEN LeA 98.4 99.5 98.1 98.9 98.3 98.1 591.3 2. Tiina YLÄ-OUTINEN MyA 93.5 99.5 96.2 99.3 97.2 99.9 585.6 3. Minna NYGÅRD KokMAS 92.4 98.2 97.8 99.5 97.3 99.4 584.6 4. Eeva KYRÖNLAHTI SaSA 96.2 99.4 88.8 91.4 87.9 95.4 559.1

N60, makuu 60ls 1. Eila VÄISÄNEN MyA 101.5 95.7 93.7 97.4 99.8 99.7 587.8

M60, makuu 60ls 1. Mikko MATTILA MyA 102.1 101.4 102.3 99.9 102.2 100.0 607.9 2. Tapio KAJAN KAMS 98.7 102.6 97.8 100.2 101.2 100.8 601.3 3. Markku HAKLIN SaSA 100.0 99.7 99.9 101.2 99.5 100.6 600.9 4. Kalle LESKINEN KontU 98.2 99.9 103.1 98.5 100.5 100.3 600.5 5. Jukka SALONEN KSA 101.0 102.8 101.8 98.1 99.2 96.7 599.6 6. Ismo KÄRMENIEMI ESA 100.4 100.0 99.3 97.0 100.0 100.4 597.1 7. Jarmo JÄRVELÄ KuusA 100.0 95.4 99.4 100.1 97.8 100.4 593.1 8. Veijo SIVULA KSA 101.6 99.6 100.8 96.6 98.7 95.8 593.1 9. Jukka SALILA KSA 99.6 95.3 102.8 96.6 98.9 99.2 592.4 10. Harri BJÖRKBACKA LehA 99.7 97.6 97.8 99.2 98.7 98.6 591.6 11. Kari HELIN Rihla 101.9 98.7 100.0 93.7 99.1 98.2 591.6 12. Hannu MAJALAHTI KaA 99.2 98.3 97.6 100.2 94.5 98.3 588.1 13. Jorma RÖPPÄNEN SäSA 101.1 101.1 94.8 95.8 97.0 98.0 587.8 14. Markku NIEMI AlavA 96.5 98.3 99.5 97.5 99.9 95.1 586.8 15. Matti VILJAKAINEN SäSA 98.3 100.4 94.5 99.3 95.8 98.4 586.7 16. Esko RANTA PAS 97.6 97.1 100.8 94.6 99.1 96.3 585.5 17. Jari LAHDENVESI RS 93.5 99.4 95.2 98.1 97.8 97.4 581.4 18. Aimo PIISPANEN PihtA 98.7 98.2 98.5 95.7 96.4 93.9 581.4 19. Jouko VALTONEN KuusA 92.0 93.6 97.7 99.7 98.5 97.9 579.4 20. Jorma KUIVANEN ESA 98.0 96.3 98.7 96.1 96.9 93.3 579.3 21. Ilmo KINNUNEN RS 96.1 99.1 95.8 92.4 98.3 96.8 578.5 22. Pekka HULKKONEN ESA 94.7 91.9 99.6 95.8 98.1 97.8 577.9 23. Kalervo PARTANEN NAMe88 93.4 95.4 94.5 94.1 100.1 92.9 570.4 24. Ulf FRIBERG RS 96.5 97.5 93.7 97.1 93.2 91.8 569.8

Y70, makuu 60ls 1. Ralf WESTERLUND RS 100.9 99.3 97.6 99.5 103.6 103.3 604.2 2. Torsti HELLMAN Rihla 99.6 101.1 99.1 100.0 99.6 99.6 599.0 3. Jarmo ENGBLOM TSA 101.1 100.0 99.4 95.3 100.5 102.0 598.3 4. Sakari AHOLA KuusA 98.1 94.8 99.1 98.0 96.3 96.7 583.0 5. Esko TÖRÖLÄ PAS 94.9 98.0 98.4 97.6 96.8 96.2 581.9 6. Tapio LEHTO P-HA 96.5 97.3 98.0 99.2 95.7 94.5 581.2 7. Hannu SIIPOLA SUMA 95.5 94.2 94.8 98.4 95.5 101.7 580.1 8. Jouko FORSTÉN SäSA 98.4 99.3 96.3 95.8 94.0 95.7 579.5 9. Göran LABBAS MyA 99.4 95.0 98.6 96.8 92.9 94.2 576.9 10. Pekka VALTONEN ESA 93.4 99.9 99.1 91.2 97.9 94.0 575.5 11. Mikko HIEKKANEN KSA 95.2 96.4 95.0 94.8 96.0 95.0 572.4 12. Martti SYRJÄOJA ESA 94.3 94.4 91.6 90.4 98.4 97.9 567.0

Joukkuetulokset Y50, makuu, 60ls

1. Myllykosken Ampujat (MyA) 1804.5 Mikko MATTILA 607.9 Tero LAHTI 606.8 Pertti SINKKO 589.8 2. Salon Seudun Ampujat (SaSA) 1798.2 Tero HOVILA 601.6 Markku HAKLIN 600.9 Ilkka RATAMO 595.7 3. Keski-Suomen Ampujat (KSA) 1793.2 Jari LEHTINEN 600.5 Jukka SALONEN 599.6 Veijo SIVULA 593.1 4. Raseborgs Skyttar 1 (RS1) 1782.9 Lasse VOUTILAINEN 598.8 Erkki KALLIO 592.3 Vesa NISSINEN 591.2 5. Lempäälän Ampujat (LeA) 1776.6 Arto SILLANPÄÄ 594.6 Hanna-Kaija NIEMINEN 591.3 Jukka JOKINEN 590.7 6. Raseborgs Skyttar 2 (RS2) 1773.5 Ralf WESTERLUND 604.2 Kauko KAARTINEN 590.8 Ilmo KINNUNEN 578.5 7. Kuusankosken Ampujat (KuusA) 1765.0 Jarmo JÄRVELÄ 593.1 Hannu YLÄOUTINEN 592.5 Jouko VALTONEN 579.4 8. Poliisien Ampumaseura (PAS) 1758.9 Sergei TRETJAKOV 591.5 Esko RANTA 585.5 Esko TÖRÖLÄ 581.9 9. Säkylän Seudun Ampujat (SäSA) 1754.0 Jorma RÖPPÄNEN 587.8 Matti VILJAKAINEN 586.7 Jouko FORSTÉN 579.5 10. Kuopion Ampuma- ja Metsästysseura (KAMS) 1721.7 Tapio KAJAN 601.3 Kimmo RYTKÖNEN 580.7 Heikki PÄÄKKÖNEN 539.7

300 m:n vapaakiväärin 60 ls makuun SM -kilpailu Lahdessa 28.-30.6.2019

SM300, 2019, Sarjat M. N ja M20 Hollola, Hälvälä 28. – 30.06.2019
300m Kivääri 60 ls, makuu, sarja M
1. Juho Autio OMAS 100 98 99 100 99 99 595 2. Juha Rutonen HAS 98 99 100 99 99 98 593 3. Antti Puhakka HAS 100 100 98 99 98 97 592 4. Björn Friman ESF 99 96 97 99 99 99 589 5. Aleksi Leppä HAS 99 96 99 98 97 98 587 6. Mikko Mattila MyA 96 98 98 98 98 98 586 28x 7. Juha Rinta-Keturi SäSA 97 99 99 96 98 97 586 21x 8. Lasse Voutilainen RS 97 99 96 97 99 97 585 9. Matti Viljakainen SäSA 97 94 96 94 99 99 579 18x 10. Ville Leskelä IMAS 95 96 99 99 96 94 579 17x 11. Pertti Sinkko MyA 97 98 95 96 96 95 577 12. Jere-Juhani Salo NoSA 98 96 97 93 96 96 576 17x 13. Jukka Jokinen LeA 92 96 93 96 100 99 576 12x 14. Hannu Teitto KuusA 94 94 100 99 94 94 575 17x 15. Kalle Leskinen KontU 96 98 96 95 94 96 575 14x 16. Juha Korpi IMAS 92 98 96 94 98 96 574 17. Seppo Laakso LeA 93 97 97 92 98 94 571 16x 18. Henri Haapsaari PAS 94 96 97 96 92 96 571 15x 19. Jouko Forstén SäSA 96 95 95 94 92 94 566 20. Arto Sillanpää LeA 93 95 94 91 91 93 557 21. Jukka Nieminen LeA 92 93 89 89 96 97 556 22. Juha Haavisto KuusA 94 94 89 91 88 98 554 23. Jan Liljeberg KSF 83 92 97 94 92 94 552 24. Bo Liljeberg KSF 95 89 91 93 86 91 545 25. Ilkka Virkkunen SäSA 94 76 6 176 DNF 26. Tero Lahti MyA 89 66 155 DNF 27. Kari Pennanen KouMAS 0 D

MyA:n nuoret pienoiskiväärin SM -kilpailuissa Mikkelissä 10.-11.8.2019

Mikkeli 10.-11.8.2019
50m Kiväärin nuorten SM-kilpailu
50m Kivääri 40 ls, makuu sarja M16:
1) Lauri Syrjä AsAs 391, 2) Henrik Karlsson K-UAS 387, 3) Eemil Nykänen KuusA 384 15x, 4) Lauri Tylli KuusA 384 14x, 5) Aapeli Rinta-Koski IMAS 382, 6) Niko Elonen KaA 381, 7) Topi Juonoja MyA 379, 8) Samuli Vainikka KuusA 375 10x, 9) Antti Turunen K-UAS 375 9x, 10) Eetu Rissanen HAS 369, 11) Joonas Oksanen MyA 368, 12) Kaapo Jäppinen KuusA 365, 13) Elias Ruusunen AsAs 364.
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja M18:
1) Mikko Helenius NoSA 583, 2) Luukas Koota ESF 581, 3) Ville Ketolainen IMAS 579, 4) Aleksi Kasi IMAS 577, 5) Rasmus Ritari K-UAS 572, 6) Miiko Mäkinen PAS 571, 7) Arttu Lång MyA 570, 8) Eemeli Rinta-Koski IMAS 568, 9) Aatu Suo MyA 566, 10) Arttu Vaittinen KitA 565, 11) Jeremi Juottonen PAS 561, 12) Severi Mauno MyA 553, 13) Aleksi Tamminen NoSA 552, 14) Roni Airo K-UAS 551, 15) Roope Hyytiäinen K-UAS 547, 16) Tuomas Tapper KSF 543.
50m Kivääri 40 ls, makuu sarja N16:
1) Santra Mauno MyA 383, 2) Aada Heikkilä P-HA 382 15x, 3) Tuulevi Suomus VihA 382 14x, 4) Tiia Koivisto KA 381, 5) Hilkka Rinta-Koski IMAS 380, 6) Sonja Myllys Hahlo 377 9x, 7) Lotta Kärnä NoSA 377 9x, 8) Pinja Tapio KuusA 377 8x, 9) Sanni Ylinen HSA 375, 10) Alexandra Rosenlew KaA 373, 11) Neea Vuorela NoSA 370, 12) Aino Nenonen Hahlo 369, 13) Helena Dreyer-Perkiömäki IMAS 368, 14) Katja Olkkonen MA 353.
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja N18:
1) Essi Heiskanen PiekSA 611,9 2) Viivi Kemppi MyA 611,4 3) Elli Männistä PuKu 602,9 4) Johanna Uusitalo LA 597,0 5) Salla Torniainen KuusA 595,2 6) Laura Norolampi IMAS 595,2 7) Aurora Räsänen PAS 586,5 8) Johanna Hakanperä SäSA 571,7
50m Kivääri 60 ls, makuu sarja N20:
1) Jonna Mauno KuusA 611,1 2) Jenna Kuisma KSF 602,6 3) Susanna Petäjäsaari MyA 596,8 4) Sonja Siitonen Hahlo 594,6 8)
50m Kivääri makuu joukkue, sarja Y16:
1) Kuusankosken Ampujat 1136, 2) Myllykosken Ampujat 1130 , 3) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1130
50m Kivääri makuu joukkue, sarja Y18:
1) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 1724, 2) Myllykosken Ampujat 1715, 3) Keski-Uusimaan Ampumaseura 1670
50m Kivääri 3×40 ls sarja M18:
1) Luukas Koota ESF 1121, 2) Aleksi Kasi IMAS 1117, 3) Ville Ketolainen IMAS 1107, 4) Rasmus Ritari K-UAS 1103, 5) Mikko Helenius NoSA 1096, 6) Arttu Lång MyA 1080, 7) Antti Turunen K-UAS 1076, 8) Roni Airo K-
50m Kivääri 3×40 ls sarja N18:
1) Viivi Kemppi MyA 1148 SE, 2) Elli Männistö PuKu 1140, 3) Essi Heiskanen PiekSA 1135, 4) Johanna Uusitalo LA 1104, 5) Laura Norolampi IMAS 1082, 6) Johanna Hakanperä SäSA 1010.
50m Kivääri 3×20 ls sarja M16:
1) Lauri Syrjä AsAs 571, 2) Lauri Tylli KuusA 555, 3) Niko Elonen KaA 551, 4) Henrik Karlsson K-UAS 547, 5) Samuli Vainikka KuusA 539, 6) Eetu Rissanen HAS 528, 7) Aatu Suo MyA 503, 8) Elias Ruusunen AsAs 455.

MyA:n mitalitilasto v.2018

Myllykosken Ampujat r.y Luettelo

MYLLYKOSKEN AMPUJIEN SUOMEN MESTARUUS- JA KAAKKOISEN ALUEEN MITALIT SEKÄ MUUT SIJOITUKSET V. 2018
SUOMEN MESTARUUSKILPAILUT
Sijoitus, henkilökohtaiset mitalit; 7x Kulta, 3x Hopea, 2x Pronssi
KULTAA, Suvi Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N20, 6.4.2018, 632,2 p DSE
KULTAA, Viivi Kemppi, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N16, 6.4.2018, 412,6 p
KULTAA, Viivi Kemppi, SM Ilmakivääri Lohja 3×2+ ls, N16, 6.4.2018, 590 p (6)
KULTAA, Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N50, 6.4.2018, 387,3 p
KULTAA, Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N50, 6.4.2018, 572 p
KULTAA, Tiina Ylä-Outinen, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N50, 6.4.2018, 618,1 p
KULTAA, Mikko Mattila, SM ilmakivääri Lohja M60, 3×20 ls, 6.4.2018, 577 p
HOPEAA, Tiina Ylä-Outinen, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N50, 6.4.2018, 385,6 p
HOPEAA, Tiina Ylä-Outinen, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N50, 6.4.2018, 565 p
HOPEAA, Mikko Mattila, SM ilmakivääri Lohja, 60 ls ma, M60, 6.4.2018, 624,4 p
PRONSSIA, Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N50, 6.4.2018, 611,1 p
PRONSSIA, Suvi Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N20, 6.4.2018, 586 p
4. Arttu Lång, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, M18, 6.4.2018, 617,5 p
4. Suvi Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N20, 6.4.2018, 397,2 p, Finaali 200,6 p
4. Susanna Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, N18, 6.4.2018, 618,6 p
5. Susanna Petäjäsaari, SM Ilmakivääri 3×20 ls, N18, 6.4.2018, 574 p (5)
5. Lång Arttu, SM ilmakivääri Lohja, 3×20 ls, M16, 6.4.2018, 576 p (5)
5. Pertti Sinkko, SM ilmakivääri Lohja 60 ls ma, M50, 6.4.2018, 622,0 p
6. Santra Mauno, SM ilmakivääri Lohja 40 ls ma, N16, 6.4.2018, 406,0 p
6. Pertti Sinkko, SM ilmakivääri Lohja, 3×20 ls, M50, 6.4.2018, 568 p
7. Susanna Petäjäsaari, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N18, 6.4.2018, 396,7 p
8. Severi Mauno, SM ilmakivääri Lohja M18 60 ls ma, 6.4.2018, 589,9 p
8. Mikko Mattila, SM ilmakivääri Lohja 40 ls py, M60, 6.4.2018, 375,6 p
12. Arttu Lång, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, M18, 6.4.2018, 385,3 p
15. Hannu Yläoutinen, SM ilmakivääri Lohja 40 ls py, M50, 6.4.2018, 372,5 p
17. Severi Mauno, SM ilmakivääri Lohja M18 60 ls py, 6.4.2018, 538,6 p
19. Matti Venäläinen, SM ilmakivääri Lohja 40 ls py, M60, 6.4.2018, 359,5 p
22. Santra Mauno, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N16, 6.4.2018, 373,1 p
27. Jouni Jokinen, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls py, M, 6.4.2018, 595,6 p
39. Eila Väisänen, SM Ilmakivääri Lohja 40 ls py, N, 6.4.2018, 396,7 p

SM Joukkuemitalit, kilpailupaikka, aika, tulos ja osallistujat; 1x kulta, 3x hopea
KULTAA, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, N20, 6.4.2018, 1750 p (Suvi Petäjäsaari, Viivi Kemppi, Susanna Petäjäsaari)
HOPEAA, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, Y18, 6.4.2018, 1835 p (Susanna Petäjäsaari, Ärttu Lång, Severi Mauno)
HOPEAA, SM Ilmakivääri Lohja 60 ls ma, Y50, 6.4.2018, 1864,6 p (Mikko Mattila, Pertti Sinkko, Tiina Ylä-Outinen)
HOPEAA, SM Ilmakivääri Lohja 3×20 ls, Y50, 6.4.2018, 1714 p (Mikko Mattila, Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen)
KAAKKOIS-SUOMEN ALUEMESTARUUSKILPAILUT
Henkilökohtaiset mitalit, kilpailupaikka, aika, sijoitus ja tulos
KULTAA, Viivi Kemppi, ilmakivääri N16 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 398 p
KULTAA, Suvi Petäjäsaari, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 381 p
KULTAA, Tiina Ylä-Outinen, ilmakivääri N50 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 376 p
KULTAA, Silja Petäjäsaari, ilmakivääri 10IT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 186 p
KULTAA, Ursula Finne, ilmakivääri 12HT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 193 p

HOPEAA, Arttu Lång, ilmakivääri M 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 371 p
HOPEAA, Mikko Mattila, ilmakivääri M 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 363 p

PRONSSIA, Aatu Suo, ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 297 p
PRONSSIA, Suvi Petäjäsaari, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 380 p
PRONSSIA, Eila Väisänen, ilmakivääri N50 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 371 p
4. Eila Väisänen, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 380 p (6X)
4. Matti Venäläinen, ilmakivääri M 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 359 p
4. Topi Juonoja, ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 296 p (24X)
4. Silja Petäjäsaari, ilmakivääri 12HT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 184 p
4. Jouni Jokinen, ilmakivääri M 60 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 579 p
5. Susanna Petäjäsaari, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 374 p
5. Tiina Monto, ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 338 p
5. Iiris Finne, ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 296 p (17X)
5. Niki Myllylä, ilmakivääri 12HT 20 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 180 p
5. Siiri Petäjäsaari, ilmakivääri 14VT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 259 p

Joukkuemitalit, kilpailupaikka, aika, sijoitus ja tulos
KULTAA, AM ilmakivääri 12HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 557 p (Niki Myllylä, Ursula Finne, Silja Petäjäsaari)
KULTAA, AM ilmakivääri N 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 1098 p (Eila Väisänen, Suvi Petäjäsaari, Tiina Monto)
KULTAA, AM ilmakivääri N20 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 1098 p (Susanna Petäjäsaari, Viivi Kemppi, Suvi Petäjäsaari)
KULTAA, AM ilmakivääri Y50 40 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 1110 p ( Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen, Mikko Mattila)
HOPEAA, AM ilmakivääri 14HT 30 ls, Kotka Mussalon sisärata 10.-11.2.2018, 889 p ( Iiris Finne, Topi Juonoja, Aatu Suo)

50m Kivääri, makuu sarja 14T: (28 osall.)
1) Tiia Koivisto KA 288, 2) Jesse Virola KuusA 285, 3) Alexandra Rosenlew KaA 284, 4) Janita Piilola HlAS 283 8x, 5) Sulo Vaheristo MA 283 4x, 6) Lotta Kärnä HlAS 282 10x, 7) Aapeli Rinta-Koski IMAS 282 6x, 8) Joonas Oksanen KuusA 281 8x, 9) Niko Elonen KaA 281 7x, 10) Eemil Nykänen KuusA 281 7x, 11) Aatu Suo MyA 281 6x, 12) Ville Ahonen KA 279 10x, 13) Nicole Kamila RS 279 7x, 14) Iiris Finne MyA 279 6x, 15) Pinja Tapio KuusA 279 3x, 16) Aada Heikkilä P-HA 278, 17) Samuli Vainikka KuusA 276, 18) Topi Juonoja MyA 275, 19) Pauliina Karonen KA 274, 20) Ossi Härkönen YK 273 8x, 21) Emmi Ahonen KA 273 5x, 22) Henri Karlsson K-64 272,

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 14T:
1) Kauhavan Ampujat 846, 2) Kuusankosken Ampujat 845, 3) Hämeenlinnan Ampumaseura 836, 4) Myllykosken Ampujat 835, 5) Kuusankosken Ampujat 825, 6) Kankaanpään Ampumaurheilijat 804.

50m Kivääri, makuu sarja 12T:
1) Ursula Finne MyA 194, 2) Lili Kemppi MyA 193, 3) Johannes Lähde KA 191, 4) Elias Ruusunen AsAs 189 4x, 5) Jesse Riihimäki IMAS 189 3x, 6) Helmi Pietinalho SaSA 189 3x, 7) Sanni Ylinen HSA 188, 8) Jimi Henriksson K-UAS 185 4x, 9) Tiitus Hautamäki KeAmS 185 2x, 10) Teo Hietakangas HSA 182, 11) Liina Viinamäki LappjA 179, 12) Samu Mäkinen IMAS 178 6x, 13) Oona Poikela SodA 178 6x, 14) Viivi Väliaho MA 176 1x, 15) Joona Salmela KA 176 1xX,4×10,9×9,3×8,3×7, 16) Kaius Helaste KeAmS 176 1xX,2×10,11×9,5×8,1×7, 17) Jimi Ojanperä HSA 172, 18) Jami Salmela KA 168, 19) Emil Laaksonen IMAS 163, 20) Veeti Suo MyA 158, 21) Eetu Kontinen SaSA 148, 22) Niilo Kirjalainen MA 78.

50m Kivääri, makuu joukkue, sarja 12T:
1) Myllykosken Ampujat 545, 2) Härmän Seudun Ampujat 542, 3) Kauhavan Ampujat 535, 4) Isonkyrön Metsästys ja Ampumaseura 530, 5) Mikkelin Ampujat 405.

MyA:n SM -mitalitilasto 2017

Myllykosken Ampujat r.y Mitali/menestysluettelo

26.9.2017

SM menestys 2017; joukkueet ja henkiläkohtaiset

Joukkueet:

N20-Joukkue

SM -kultaa Ilmakivääri 40 ls, Kankaanpää 18.-19.2.2017 (osall.4 joukkuetta)

Suvi Petäjäsaari, Susanna Petäjäsaari, Viivi Kemppi 1215,5 p, DSJE

Y50-Joukkue

SM –kultaa Ilmakivääri 40 ls, Kankaanpää 18.-19.2.2017 (osall.7 joukkuetta)

Tiina Ylä-Outinen, Eila Väisänen, Mikko Mattila 1157,9 p. DSJE

SM –hopeaa, Pienoiskivääri 3xs20 ls, tulos 1631 p. Inkoo 26.-27.8.2017.

Hannu Yläoutinen, Eila Väisänen, Mikko Mattila.

12HT Hopeaa joukkuekilpailussa talvella

Ilmakiväärin Kultahippufinaali, Savonlinna 8.-9.4.2017

Iiris Finne, Ursula Finne ja Lili Kemppi

12T Kultahipun joukkuemestarit kesällä

Pienoiskivääri 50 m, yht.tulos 576 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Lili Kemppi, Iiris Finne ja Ursula Finne. Joukkueita yhteensä 8 kpl.

Y16-Joukkue:

SM –kultaa ilmakivääri 60 ls ma 10 m, 1238,1 p, DSJE, Pirkkala31.3.-2.4.2017 (osall.3 joukk)

Arttu Lång, Santra Mauno, Severi Mauno

Y16-Joukkue:

SM -hopeaa pienoiskivääri 40 ls ma,tulos 1180,9 p. Tyrri 11.-13.8.2017 (osall.6 joukkuetta)

Vilma Huhtanen, Viivi Kemppi, Arttu Lång

N-Joukkue:

SM –kultaa ilmakivääri 60 ls ma 10 m, 1870,8 p DSJE, Pirkkala31.3.-2.4.2017

Suvi Petäjäsaari, Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen

SM 4. ilmakivääri 3×20 ls 10 m, tulos 1714 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

Suvi Petäjäsaari, Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen

M-Joukkue:

SM –kultaa vapaakivääri 300 m makuu, 1755 p, Hollola 8.-10.9.2017

Hannu Yläoutinen, Jouni Jokinen, Tero Lahti

M-joukkue:

SM -kultaa 1-trap, 100 kiekkoa, 271p JSE, Mäntsälä 9.9.2017 (osall.4 joukk.)

Juha Seppä, Juha Töyrylä, Juha Tuominen

M50 –joukkue:

SM –hopeaa, vapaakivääri 40 ls makuu, tulos 1158 p. Hollola 29.-30.7.2017 (osall.6 joukk.)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

SM -pronssi, ilmakivääri 60 ls ma 10 m, tulos 1857,1 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall.5 joukk.)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

SM pronssi, ilmakivääri 3×20 ls 10 m, tulos 1695 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall.4 joukk.)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

SM –pronssi, vapaakivääri 3×20 ls 300 m, tulos 1620 p. Hollola 29.-30.7.2017 (osall.6 joukk,)

Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila

Henkilökohtaiset SM –mitalit ja sijoitukset

Viivi Kemppi:

Olympiapaikan hankinta ilmakiväärin Euroopan karsinnassa Bakussa nuorten olympialaisiin v. 2018, lisäksi henk.kohtaisia tuloksia joukkuetulosten lisäksi

SM -Kultaa ilmakivääri N16 sarja 40 ls, tulos 409,2 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017. (22 osall.)

SM –Kultaa, pien.kiv. 3×20 ls N16 tulos 562 p, Tyrri 11.-13.8.2017 (6 osall.)

SM 7. pienoiskiväärin 40 ls makuu N16 sarja, 398,3 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (16 osall.)

SE ilmakiväärillä N16 -sarjassa ja SE 18 –sarjassa Bakussa; SE 18 –sarjassa vahvistamatta

Tiina Ylä-Outinen:

SM –kultaa, ilmakivääri 3×20 ls 10 m, sarja N50, tulos 571 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –kultaa, pienoiskiväärin makuu N50, 603,9 DSE, 26.-27.7.2017 Inkoo

SM -hopeaa, ilmakivääri 40 ls 10 m, sarja N50, tulos 389.9 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –hopeaa, ilmakivääri 60 ls makuu 10 m, sarja N50, tulos 618,1 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –hopeaa, pienoiskivääri 3×20 ls makuu, sarja N50, tulos 540, Inkoo 26.-27.8.2017.

Eila Väisänen:

SM –kultaa, ilmakivääri 40 ls, 10 m N50, 398,4 p DSE, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM – kultaa, ilmakivääri 60 ls makuu 10 m N50, 620,8 p DSE, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM –hopeaa, pienoiskivääri 60 ls makuu 50 m, tulos 597,9 p. Inkoo 26.-27.8.2017.

SM –kultaa, pienoiskivääri 3×20 ls N50, 546 p, Inkoo 26.7.2017

SM –pronssia, ilmakivääri 3×20 ls 10 m, sarja N50, tulos 562 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

Suvi Petäjäsaari:

SM –kultaa, ilmakivääri 3×20 ls 10 m N20, 584 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (3 osall.)

SM –kultaa, ilmakivääri 60 ls makuu 10 m N20, 631,9 p DSE, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (1 osall.)

SM 9. pienoiskivääri 60 ls makuu N20, tulos 591.1 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (17 osall.)

SM 11. Ilmakivääri, N20 –sarja 40 ls, tulos 397,0 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (13 osall.)

Lili Kemppi:

12HT Suomen Kultahippumestari, ilmakivääri 10 m, tulos 197 p, Savonlinna 8.-9.4.2017 (osall.)

12HT Hopeaa. Suomen Kultahippumestaruuskilpailu, pienoiskivääri 50 m, tulos 195 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Mikko Mattila:

SM –kultaa, ilmakivääri 3×20 ls 10 m Y60 -sarja, 579 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall. 13)

SM –hopeaa, ilmakivääri, Y60, tulos, 385,5 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (osall.25)

SM –hopeaa, vapaakivääri 40 ls, makuu 300m, sarja Y60, tulos 392 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –pronssi, vapaakivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y60, tulos 548 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –pronssi, pienoiskivääri 3×20 ls, sarja Y60, 544 p, Inkoo 26.7.2017

SM 4. Ilmakivääri 60 ls makuu, Y60, tulos 625.3 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 6. Vapaakivääri 40 ls makuu, 300m, sarja Y60, tulos 384 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 10. Vakiokivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y60, tulos 529p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 10. Pienoiskivääri 60 ls makuu, sarja Y60, tulos 603.8, Inkoo 26.-27.8.2017.

Juha Töyrylä:

SM –kultaa, 1.-trap, M –sarja, 93 kiekkoa SE, Mäntsälä 9.9.2017 (17 osall.)

Tuominen Juha:

SM –kultaa, 1.-trap, M50 –sarja, 93 kiekkoa SE, Mäntsälä 9.9.2017 (10 osall.)

Santra Mauno:

SM Hopeaa, pienoiskivääri 40 ls makuu, N16 –sarja, 400,6 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (16 osall.)

SM 4. Ilmakiväärin 40 ls makuu, N16 –sarja, tulos 413,3 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (8 osall.)

6. Kultahippufinaali, ilmakivääri 30 ls, VT14 -sarja. Savonlinna 8.-9.4.2017

15. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 14T, tulos 280 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Hannu Yläoutinen:

SM –hopeaa, vapaakivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y50, tulos 565p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –hopeaa, vakiokivääri 40 ls ma, 300m, sarja Y50, tulos 392p. Hollola 29.-30.7.2017

SM –pronssi, vakiokivääri 3×20 ls, 300m, sarja Y50, tulos 560p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 6. Ilmakivääri 3×20 ls 10 m, M50 sarja, tulos 566p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017.

SM 6. vapaakivääri 40 ls makuu 300m, tulos 382 p. Hollola 29.-30.7.2017

SM 6. Pienoiskivääri 60 ls makuu 50 m, tulos 607,3 p. Inkoo 26.-27.8.2017.

SM 8. Pienoiskivääri 3×20 ls 50 m, tulos 541 p, Inkoo 26.-27.8.2017.

SM 11. Ilmakivääri 60 ls makuu 10 m, sarja M50, tulos 616,4 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 16. Ilmakivääri, M50 –sarja 40 ls, tulos 380,7 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

Susanna Petäjäsaari:

SM –pronssi, ilmakivääri 3×20 ls, N20 –sarja, tulos 575p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (3 osall.)

SM 5. Pienoiskivääri 60 ls makuu, N18 sarja, tulos 598.5, Tyrri 11.-13.8.2017. (6 osall.)

SM 6. Ilmakivääri, N18 –sarja 40 ls, tulos 397,2 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (14 osall)

SM 10. Pienoiskivääri 60 ls makuu, N20 sarja, tulos 591.1, Tyrri 11.-13.8.2017. (17 osall.)

Muut SM sijoitukset 4 -.

Juha Seppä:

SM 4. 1.-trap, M50 –sarja, 85 kiekkoa, Mäntsälä 9.9.2017

Vilma Huhtanen

SM 4. Pienoiskivääri 40 ls makuu, 399,6 p N16, Tyrri 11.-13.8.2017. (16 osall.)

SM 7. Kultahippufinaali, ilmakivääri 30 ls, VT14 –sarja, tulos 281 p. Savonlinna 8.-9.4.2017.

Arttu Lång:

SM 4. Pienoiskivääri 3×20 ls, M16, tulos 539 p, Tyrri 11.-13.8.2017. (10 osall.)

SM 11. Ilmakivääri, M16 –sarja 40 ls, tulos 385,3 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017. (Osall. 25)

SM 17. Pienoiskivääri 40 ls makuu, 383,0 p M16, Tyrri 11.-13.8.2017. (22 osall.)

Topi Juonoja:

SM 4. Kultahippufinaali, ilmakivääri 10 m, 14HT tulos 299 p, Savonlinna 8.-9.4.2017

SM 8. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 14T, tulos 283 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Ursula Finne

SM 4. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 12T, tulos 191 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Iiris Finne

SM 6. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 12T, tulos 190 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Pertti Sinkko:

SM 5. Vapaakivääri 40 ls makuu 300m, Sarja M50, tulos 384 p. Hollola 8.-10.9.2017

SM 8. Ilmakivääri 3×20 ls, sarja M50, tulos 550 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 8. Vapaakivääri 3×20 ls, 300m, sarja M50, tulos 507p. Hollola 8.-10.9.2017

SM 12. Ilmakivääri 60 ls makuu 10 m, sarja M50, tulos 615,3 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017

SM 15. Pienoiskivääri 3×20 ls, sarja M50, tulos 510 p, Inkoo 26.-27.8.2017

SM 19. Pienoiskivääri 60 ls makuu 50 m,sarja M50, tulos 591,1 p. Inkoo 26.-27.8.2017

Severi Mauno

SM 6. Ilmakivääri 40 ls makuu, sarja M16, tulos 409,8 p. Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (6 osall.)

SM 14. Pienoiskivääri 40 ls makuu, 387,1 p M16, Tyrri 11.-13.8.2017. (22 osall.)

Rasmus Nironen:

SM 11. Ilmakivääri, M20 60 ls, tulos 589,8 p, Pirkkala 31.3.-2.4.2017 (15 osall.)

Finne Rasmus

SM 30. Kultahippufinaali, pienoiskivääri 50 m, sarja 14T, tulos 265 p, Siilinjärvi 5.8.2017

Esitys parhaaksi tyttöampujaksi Kaakkois-Suomen Alueella:

Viivi Kemppi MyA

Olympiapaikan hankkiminen nuorten olympialaisiin v. 2018 Bakussa pidetyssä Euroopan karsinnassa, SE:n haltija sekä Suomen mestaruudet vuoden aikana.

SE –tuloksia v. 2017

Joukkueet yhteensä viisi (5) kpl

Henkilökohtaisia yhteensä seitsemän (7) kpl

Yhteensä joukkuemitaleita

SM –kultaa 8 kpl, seitsemän (7) eri joukkuetta

SM –hopeaa 4 kpl, kolme (3) eri joukkuetta

SM –pronssia 3 kpl, yksi (1) joukkue

Yhteensä henkilökohtaisia mitaleita

SM –kultaa 12 kpl, kahdeksan (8) eri henkilöä

SM –hopeaa 7 kpl, viisi (5) eri henkilöä

SM –pronssia 4 kpl, neljä (4) eri henkilöä

Myllykosken Ampujille SM -mitaleita ja SE tuloksia

Mestaruuksia ja SE tuloksia Ilma-aseiden SM-kilpailuista Myllykoskelle

Ilma-aseiden SM –kilpailut pidettiin Tampereen Pirkkahallissa 31.3.-2.4.2017.

Henkilökohtaisia suorituksia oli yhteensä 817 ja edustajia 94 seurasta. Kisoihin osallistui yhteensä 635 urheiluampujaa. Järjestelyistä vastasivat Nokian Seudun Ampujat, Pohjois-Hämeen Ampujat ja Kymppi 64.

Kouvolan ampumaseurat Myllykosken Ampujat (MyA) ja Kuusankosken Ampujat (KuusA) menestyivät mainiosti voittaen yhteensä 14 henkilökohtaista mitalia.

Ilmapistoolin ja ilmakiväärin asentokilpailujen tulokset ovat peruspisteillä, muut kilpailut osapisteillä.

Suomen Mestareita sarjoissa ovat MyA:n N16 40ls Viivi Kemppi tuloksella 409,9p, N50 –sarjassa 40ls Eila Väisänen tuloksella 398,4p, 60 ls makuulta Eila Väisänen tuloksella 620,8p SE. N20 -sarjassa 3x20ls Suvi Petäjäsaari tuloksella 584p SE, N50 -sarjassa Tiina Ylä-Outinen 571p ja Y60 -sarjassa Mikko Mattila tuloksella 579p.

Lisäksi SE tuloksen ampui Suvi Petäjäsaari 60 ls makuulta tuloksella 631,9p, mutta osallistujia oli sääntöjen mukaan liian vähän, joten mestaruutta ei jaettu, mutta uusi henkilökohtainen SE.

Naisten joukkue (Eila Väisänen, Tiina Ylä-Outinen, Suvi Petäjäsaari) voittivat makuun joukkuekilpailun tuloksella 1870,8p, uusi SE.

Ilmapistoolin 40 ls kilpailussa KuusA:n Paavo Westman voitti Y70 –sarjassa SM:n tuloksella 359p.

Hopeamitaleita voittivat N18 –sarjassa KuusA:n Jonna Mauno 3×20 ls tuloksella 579p, Roope Pohjoisaho M20 –sarjassa tuloksella 587 sekä MyA:n N50 –sarjassa pystyasento 40 ls Tiina Ylä-Outinen 389,9p ja makuuasennossa tuloksella 618,1p sekä Y60 –sarjassa Mikko Mattila 40 ls pystyasennosta tuloksella 385,5p.

Pronssimitaleita voittivat MyA:n N20 –sarjassa Susanna Petäjäsaari 3×20 ls kilpailussa tuloksella 575p sekä Eila Väisänen N50 –sarjassa tuloksella 562p.

KuusA:n Armi Häkkinen oli N20 –sarjassa sijalla 2 ilmakiväärin peruskilpailussa tuloksella 407,8p ja voitti pronssia finaalissa tuloksella 220,8p.

Joukkueiden SM:n voittivat Y16 –sarjassa 40 ls makuun kilpailussa MyA:n Santra Mauno (413,3) ja Severi Mauno (409,8) sekä Arttu Lång (415,0p) tuloksella 1238,1p SE, hopeaa Isonkyrön 1. joukkue 1234,2p. ja kolmas oli myös Isonkyrön 2. joukkue 1224,6p.

M50 -sarjassa MyA:n Hannu Yläoutinen, Pertti Sinkko ja Mikko Mattila voittivat joukkueena pronssia niin 60 ls makuu- kuin 3×20 ls joukkuekilpailussa, molemmissa lajeissa voitot menivät Säkylään ja Saloon, KuusA:n joukkue sijoittui neljänneksi (4.)

 

Tuloksia, mukana vain voittajat sekä HAS, KAS, KouMAS, KuusA ja MyA:n edustajat

10m Ilmakivääri, makuu 60 ls N20 -sarja

1. PETÄJÄSAARI Suvi MyA 105.9, 105.3 , 104.5, 106.1, 104.5, 105.6, 631.9p SE

10m Ilmakivääri, makuu 40 ls M16

1. VAITTINEN Arttu KitA 105.1, 104.2, 104.8, 104.7, 418.8p SE, 2) SUORTTI Markus HAS 103.8, 104.1, 104.6, 105.2 417.7p, 4) LåNG Arttu MyA 104.2, 103.7, 103.4, 103.7, 415.0p, 6) MAUNO Severi MyA 101.5, 103.9, 102.1, 102.3, 409.8p

10m Ilmakivääri, makuu N50

1. VäISäNEN Eila MyA 103.6, 102.5, 104.3, 103.1, 104.4, 102.9, 620.8p SE, 2) YLä-OUTINEN Tiina MyA 101.5, 103.9, 103.6, 102.9, 102.9, 103.3, 618.1p.

10m Ilmakivääri, makuu M50

1. LAUSTE Lauri SA 104.6, 105.3, 105.9, 104.9, 105.6, 106.4, 632.7p SE, 7) KARHU Ari KuusA 100.5, 103.0, 103.1, 102.9, 104.4, 104.3, 618.2, 10) HAAVISTO Juha KuusA 102.6, 102.7, 103.6, 103.0, 103.2, 102.3, 617.4, 11) YLä-OUTINEN Hannu MyA 103.4, 102.8, 99.9, 103.4, 103.5, 103.5, 616.5p, 12) SINKKO Pertti MyA 103.4, 100.7, 104.0, 104.1, 103.4, 99.7, 615.3p.

10m Ilmakivääri, makuu Y60

1. RANNE Heikki SäSA 103.8, 105.4, 106.1, 105.2, 104.5, 104.9, 629.9 SE, 4) MATTILA Mikko MyA 104.2, 105.5, 103.9, 103.6, 104.0, 104.1, 625.3, 8)  JäRVELä Jarmo KuusA 104.0, 104.3, 101.2, 102.2, 104.8, 102.7, 619.2

10m Ilmakivääri 3x20ls M (Täysin pistein, polvi, makuu, pysty)

1. KURKI Juho KaA 100, 100, 100, 99, 98, 98, 595p, 50x, 2) LEPPä Aleksi HAS 98, 99, 99, 100, 99, 99, 594p, 47x, 7) RUTONEN Juha HAS 98, 97, 100, 99 98, 97, 589p, 40x, 8) KATAJAMAA Juho KuusA 98 , 98, 99, 98, 97, 97, 587p, 40x, 9) POHJOISAHO Roope KuusA 97, 96, 100, 100, 97, 96, 586p, 41x, 10) PIIPPONEN Mika KuusA 97, 94, 100, 100, 97, 98, 586p, 40x, 12) PUHAKKA Antti HAS 99, 99, 99, 98, 97, 94 586 40x

10m Ilmakivääri 3×20 M20

1. SALO Jere-Juhani NoSA 96 , 98, 100, 100, 97, 99, 590, 38x, 2) POHJOISAHO Roope KuusA 95, 98, 100, 100, 96, 98, 587, 40x, 6) PIIPPONEN Mika KuusA 98, 100, 99, 99, 93, 92, 581p, 36x.

10m Ilmakivääri 3×20 N20

1. PETäJäSAARI Suvi MyA, 96, 98, 100, 100, 96, 94, 584p, 36x, 3) PETäJäSAARI Susanna MyA 92, 96, 99, 97, 96, 95, 575p, 27x.

10m Ilmakivääri 3×20 N18

1. KUISMA Jenna KSF 97, 96, 100, 98, 98, 99, 588, 41x, 2) MAUNO Jonna KuusA 94, 94, 99, 100, 98, 94, 579, 34x.

10m Ilmakivääri 3×20 N50

1. YLä-OUTINEN Tiina MyA 95, 96, 98, 99, 94, 89, 571, 26x, 3) VäISäNEN Eila MyA 92, 92, 97, 99, 90, 92, 562p, 23x.

10m Ilmakivääri 3×20 M50

1. LAUSTE Lauri SA 96, 99, 99, 100, 96, 96, 586p, 37x, 4) HAAVISTO Juha KuusA 92, 98, 97, 98, 94, 93, 572p, 27x, 6) YLä-OUTINEN Hannu MyA 96, 99, 98, 94, 90, 89, 566p, 27x, 7) KARHU Ari KuusA 94, 94, 98, 98, 86, 85, 555p, 17x, 8) SINKKO Pertti MyA 93, 96, 95, 98, 78, 90 550p, 18x.

10m Ilmakivääri 3×20 Y60

1. MATTILA Mikko MyA 96, 96, 100, 100, 92, 95, 579p, 36x, 9) JäRVELä Jarmo KuusA 92,92, 98, 100, 86, 93, 561p, 25x.

10m Ilmakivääri 3×20 Y70

1. LINDFORS Pekka SMY 88, 90, 98, 98, 79, 86, 539p, 17x, 3) HEINO Mauri KAS 96, 93, 97, 99, 75, 73, 533p, 22x.

10m Ilmakivääri M20 Finaali

1. FRIMAN Cristian ESF 247,7p, 2) LåNGSTRöM Sebastian KSF 244,8p, 5. POHJOISAHO Roope KuusA 180,4p.

10m Ilmakivääri M20 Peruskilpailu 60 ls osapistein

1. FRIMAN Cristian ESF 104.9, 103.8, 102.0, 102.7, 99.7, 104.3, 617.4, 42x, 6) POHJOISAHO Roope KuusA 102.8, 101.9, 97.8, 99.9, 99.2, 101.8, 603.4p, 28x, 9) PIIPPONEN Mika KuusA 99.2, 100.6, 100.0, 102.7, 99.5, 95.3, 597.3p, 31x, 11) NIRONEN Rasmus MyA 98.3, 97.6, 97.8, 99.1, 95.8, 101.2, 589.8p,16x

10m Ilmakivääri N20Finaali

1. PALO Marianne IMAS 243,1p, 3) HäKKINEN Armi KuusA IK 220,8p

10m Ilmakivääri N20 Peruskilpailu

1. PALO Marianne IMAS 102.9, 102.9, 101.4, 101.8, 409.0p, 27x, 2) HäKKINEN Armi KuusA 102.0, 101.8, 102.8, 101.2, 407.8p, 24x, 10) PETäJäSAARI Suvi MyA 98.6, 102.3, 96.9, 99.2, 397.0p, 15x.

10m Ilmakivääri N18

1. KUISMA Jenna KSF 100.9, 102.3, 103.6, 99.2, 406.0p, 23x, 3) SIITONEN Sonja Hahlo 100.9, 101.2, 100.4, 101.2, 403.7p, 19x, 5) MAUNO Jonna KuusA 96.5, 99.7, 100.8, 100.4, 397.4p, 17x, 6) PETäJäSAARI Susanna MyA, 98.7, 99.8, 99.3, 99.4, 397.2p, 17x.

10m Ilmakivääri M16 40 ls

1. SUORTTI Markus HAS 100.5, 99.5, 103.0, 98.9, 401.9p, 23x, 11) LåNG Arttu MyA 96.5, 94.5, 95.4, 98.9, 385.3p, 11x, 21) RISSANEN Eetu HAS 96.6, 91.0, 90.6, 87.7, 365.9p, 8x.

10m Ilmakivääri N16

1. KEMPPI Viivi MyA 102.3, 101.6, 103.1, 102.2, 409.2p, 26x, 5) VALKONEN Nea HAS 100.2, 100.4, 98.7, 100.3, 399.6p, 17x, 22) MAUNO Santra MyA 86.6, 92.1, 91.2, 83.2, 353.1p, 5x.

10m Ilmakivääri N50

1. VäISäNEN Eila MyA 98.6, 99.3, 101.1, 99.4, 398.4, 18x, 2) YLä-OUTINEN Tiina MyA 96.7, 97.0, 99.2, 97.0, 389.9p,11x.

10m Ilmakivääri M50

1. LAUSTE Lauri SA 102.0, 101.8, 100.3, 101.5, 405.6p, 22x, 16) YLä-OUTINEN Hannu MyA 88.8, 99.8, 96.5, 95.6, 380.7p. 11x, 19) HAAVISTO Juha KuusA 93.9, 95.5, 91.4, 98.2, 379.0p, 13x, 20) KARHU Ari KuusA 92.1, 98.4, 89.3, 96.4, 376.2p, 10x.

10m Ilmakivääri Y60 (Osall. 24)

1. HAKLIN Markku SaSA, 95.6, 100.7, 92.1, 97.4, 385.8p, 11x, 2) MATTILA Mikko MyA 95.5, 92.2, 101.6, 96.2, 385.5p, 13x.

10m Ilmakivääri M Finaali

1. KURKI Juho  KaA 245.9p, 16x, 6) RUTONEN Juha HAS 160.8p, 8x, 7) LEPPä Aleksi HAS 139.2p, 3x.

10m Ilmakivääri M peruskilpailu (Osall. 48)

1. KURKI Juho KaA 103, 103,8, 102,7, 103,7, 103,9, 104,7, 621.8p, 48x, 7) LEPPä Aleksi HAS 101,9, 102,9, 100, 102,8, 103,5, 103,1, 614.2p, 36x, 8) RUTONEN Juha HAS 101,2, 102,8, 102,1, 102,5, 104, 101, 613.6p, 38x, 9) POHJOISAHO Roope KuusA 102,5, 102,6, 103, 100,3, 103,5, 101,4, 613.3p, 36x, 15) PIIPPONEN Mika KuusA 102,8, 103, 100,3, 100,7, 101,2, 98,5, 606.5p, 31x, 16) KATAJAMAA Juho KuusA 99,8 , 99,4, 100,4, 100,7, 102,9, 103,2, 606.4p, 28x, 17) PUHAKKA Antti HAS 100, 101, 100,6, 101,1, 100,3 102,4, 605.4p, 34x, 27) SUORTTI Markus HAS 100,4, 102,8, 97,6. 98,8. 100,3, 97,7, 597.6p, 24x

10m Ilmakivääri N Finaali

1. HYRKäS Emmi Hahlo 242,6p, FSE, 4) HäKKINEN Armi KuusA 200,8p

10m Ilmakivääri N peruskilpailu

1. VILJANEN Henna KSF 105,2, 104,6, 102, 102,6, 414.4p, 33x, 8) HäKKINEN Armi KuusA 103,2, 103,4, 100,1, 103,5, 410.2p, 27x, 27) SIITONEN Sonja Hahlo 98, 101,1, 101,7, 100,7, 401.5p, 18x, 39) VALKONEN Nea HAS 99,7, 99,4, 101,8, 95,2, 396.1p, 12x, 46) VäISäNEN Eila MyA 99,9, 95,4, 98,7, 97, 391.0p, 12x.

10m Ilmapistooli N50

1. VIITASAARI Paula PAS 93, 90, 92, 87, 362p, 4x, 5) MäKELä Heli KuusA 85, 89, 89, 86, 349p, 4x, 10) MäKELä Jaani KuusA 81, 78, 84, 83, 326p, 2x

10m Ilmapistooli M50

1. KASI Heikki IMAS 95, 91, 95, 93, 374p, 7x, 4) VALJUS Juha KAS 92, 90, 95, 94, 371p, 5x, 27) KOSKIVIRTA Markku KAS 91, 89, 89, 84, 353p, 0x

10m Ilmapistooli Y60

1. ANNALA Torsti PorkkA 92 , 92, 86, 95, 365p, 6x, 8) RYTKöLä Markku KuusA 89, 93, 89, 90, 361p, 4x, 18) HELLSTEN Matti KAS 92, 90, 89, 84, 355p, 2x

10m Ilmapistooli Y70

1. WESTMAN Paavo KuusA 86, 88, 90, 95, 359p, 3x 14) SEPPä Hannu KAS 83, 84, 84, 89, 340p, 6x

10m Ilmapistooli Y75

1. MäKINEN Seppo TSA 89, 94, 88, 92, 363p, 6x, 12) KIRI Rauno KAS 81, 84, 81, 79, 325p, 4x

10m Ilmapistooli M peruskilpailu

1) TURUNEN Karri NAS 97, 95, 98, 98, 96, 93, 577p, 15x, 64) TULOKAS Timo KAS 81, 90, 94, 86. 87, 88, 526p, 8x

10m Ilmapistooli N Finaali

1)Reetta Hynninen PAS 233,7p., 3) Kirsti Kaaro KAS 204,7p

10m Ilmapistooli N peruskilpailu

1. KARRI Ritva KokMAS 91, 97, 92, 94, 374p 10x, 6) KAARO Kirsti KAS 90, 92, 92, 92, 366p, 7x 18) BAUMGARTNER Kristina KAS 86, 90, 88, 93, 357p., 2x, 38) TURU Kati KAS 82, 92, 90, 76, 340p, 3x

Joukkueet:

10m Ilmakivääri, makuu N -sarja

1. MyA 1870,8p. JSE

Eila Väisänen 620,8

Tiina Ylä-Outinen 618,1

Suvi Petäjäsaari 631,9

10m Ilmakivääri, makuu Y16 -sarja

1. MyA 1238,1 JSE

Arttu Lång 415,0

Santra Mauno 413,3

Severi Mauno 409,8

2. IMAS 1 1234,2p.

Eemeli Rinta-Koski 417,0

Ville Ketolainen 412,9

Uki Torkko 404,3

3. IMAS 2 1224,6p.

Iiris Karppi 415,0

Sonja Häkki 404,6

Hilkka Rinta-Koski 405,0

10m Ilmakivääri, makuu Y50 -sarja

1. SäSA 1883,7p. JSE

Heikki Ranne 629,9

Matti Viljakainen 629,4

Jorma Röppänen 624,4

2. SaSA 1873p.

Markku Haklin 627,6

Veikko Laine 622,7

Ilkka Ratamo 622,7

3. MyA 1857,1p

Pertti Sinkko 615,3

Hannu Ylä-Outinen 616,5

Mikko Mattila 625,3

4. KuusA 1854,8p.

Juha Haavisto 617,4

Ari Karhu 618,2

Jarmo Järvelä 619,2

10m Ilmakivääri, makuu Y20 -sarja

1. KaA 1894,4 JSE Y20 ja Y

Riku Koskela 635,9

Jimi Lång 630,2

Lauri Vähä-Savo 628,3

2. KuusA 1874,9p.

Roope Pohjoisaho 622,7

Mika Piipponen 626,9

Jonna Mauno 625,3

3. IMAS 1852,3

10m Ilmakivääri, 3×20 N -sarja

1. KSF 1762p.

Petra Liljeberg 584

Jenna Kuisma 591

Aina Kivi 587

2. PiekSA 1759

Essi Heiskanen 587

Tea Sikanen 582

Pauliina Frilander-Soini 590

3. HlAS 1750p.

Saana Tattari 586

Katariina Laine 594

Meri-Tuulia Leppänen 570

4. MyA 1714

Eila Väisänen 562

Tiina Ylä-Outinen 571

Suvi Petäjäsaari 581

10m Ilmakivääri, 3×20 Y20 -sarja

1. ESF 1764p. JSE

Luukas Koota 582

Cristian Friman 596

Björn Friman 586

2. KaA 1752p.

Riku Koskela 588

Lauri Vähä-Savo 583

Jimi Lång 581

3. KuusA 1747p.

Mika Piipponen 581

Roope Pohjoisaho 587

Jonna Mauno 579

10m Ilmakivääri, 3×20 Y50 -sarja

1. SaSA 1703p.

Markku Haklin 565

Kari Nevala 566

Ilkka Ratamo 572

2. SäSA 1695 (88*)

Jorma Röppänen 550

Heikki Ranne 564

Matti Viljakainen 581

3. MyA 1695 (81*)

Pertti Sinkko 550

Hannu Ylä-Outinen 566

Mikko Mattila 579

4. KuusA 1688p.

Juha Haavisto 572

Ari Karhu 555

Jarmo Järvelä 561

 

SVA Mestaruuskilpailut ilmakivääri 3×20 ls Kuusankoski 301.12016

Suomen Veteraaniampujien mestaruuskilpailut Kuusankoskella 30.1.2016

10m kivääri 3x20ls sarja Y45:

1) Tero Hovila SaSA 588, 2) Ilkka Ratamo SaSA 584, 3) Hannu Yläoutinen KuusA 571, 4) Vesa Pöntiö TSA 568, 5) Ari Karhu KuusA 568, 6) Juha Haavisto KuusA 564, 7) Arto Tiihonen TSA 562.

10m kivääri 3x20ls joukkue, sarja Y45:

1) Salon Seudun Ampujat 1736, 2) Kuusankosken Ampujat 1 1702, 3) Kuusankosken Ampujat 1685.

10m kivääri 3x20ls sarja N45:

1) Tiina Ylä-Outinen KuusA 562 SVA E.

10m kivääri 3x20ls sarja N55:

1) Eeva Kyrölahti SaSA 567, 2) Eila Väisänen MyA 566.

10m kivääri 3x20ls sarja Y55:

1) Mikko Mattila MyA 579, 2) Esko Ranta PAS 572, 3) Jarmo Järvelä KuusA 567, 4) Veikko Laine SaSA 564, 5) Kari Nevala SaSA 564, 6) Kalervo Partanen NAMe 562, 7) Jouko Valtonen KuusA 555, 8) Jorma Kuivanen ESA 553.

10m kivääri 3x20ls sarja Y65:

1) Ismo Kärmeniemi ESA 570, 2) Olli Lehtimäki ESA 546, 3) Touko Koivisto MU 541.

10m kivääri 3x20ls joukkue, sarja Y65:

1) Etelä-Saimaan Ampujat 1683, 2) Salon Seudun Ampujat 1524.

10m kivääri 3x20ls sarja Y70:

1) Pekka Valtonen ESA 567 SVA E, 2) Mauri Heino KAS 554, 3) Sakari Ahola KuusA 544, 4) Martti Syrjäoja ESA 542, 5) Raimo Novari SaSA 537, 6) Jorma Koski SaSA 515.

10m kivääri 3x20ls sarja Y75:

1) Paavo Pyykkönen SMY 553, 2) Jussi Ruohonen LAS 518, 3) Tauno Lindström LAS 499.

10m kivääri 3x20ls sarja Y80:

1) Olli Silanto SaSA 472 SVA E.

 

SM ilmakivääri 10 naisten joukkue Ylihärmä 15.3.2015

10m ilmakivääri, Naisten joukkue SM 14.-15.2.2015 Ylihärmässä

1) Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura 1 1167

2) Kyrkslätt Skytteförening 1166

3) Sodankylän Ampujat 1158

4) Savonlinnan Metsästys- ja Ampumaseura 1155

5) Hämeenlinnan Ampumaseura 1 1152

6) Myllykosken Ampujat 1146 (Eila Väisänen 383, Susanna Petäjäsaari 371 ja Suvi Petäjäsaari 387)

7) Kuusankosken Ampujat 2. 1139/51x

8) Punkalaitumen Kunto 1139/44x

9) Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura 2. 1122

10) Kauhajoen Ampujat 1114

11) Kuusankosken Ampujat 1. 1113

12) Hämeenlinnan Ampumaseura 2 1097

13) Härmän Seudun Ampujat 1087

14) Salon Seudun Ampujat 1085

SM 300 m ikäsarjat 14.-15.9.2014 Lahti

SM –kilpailut 300 m 14.-15.9.2014 Lahti Hälvälä

300m Kivääri 30 ls, makuu, sarja Y60

1. Mikko Mattila MyA 98 96 98 =292 17x

2. Markku Haklin SaSA 99 97 96 =292 14x

3. Kalle Leskinen KontU 97 99 96 =292 11x

4. Veikko Laine SaSA 99 96 96 =291 11x

5. Juhani Ojala VäVi 97 97 97 =291 8x

6. Torsti Hellman Rihla 97 98 95 =290 11x

7. Jorma Röppänen SäSA 98 96 96 =290 7x

8. Jukka Salila KSA 97 96 97 =290 5x

9. Ismo Kärmeniemi ESA 97 97 96 =290 4x

10. Tapio Lehto P-HA 96 96 97 =289 8x

Osall. 25

300m Kivääri 30 ls, makuu, sarja Y70

1. Raimo Novari TSA 95 95 95 =285

2. Markku Puhakainen MA 94 94 96 =284 6x

3. Kauko Kaartinen RS 96 92 96 =284 6x

9. Pauli Kähönen MyA 95 84 91 =270

300m kivääri, 3×20 ls, sarja Y60

1. Markku Haklin SaSA 99 97 196 80 93 173 94 94 188 557

2. Kalle Leskinen KontU 97 99 196 78 89 167 98 95 193 =556

3. Mikko Mattila MyA 98 96 194 90 82 172 92 96 188 =554

4. Veikko Laine SaSA 99 96 195 82 84 166 95 94 189 =550 14x

5. Jorma Röppänen SäSA 98 96 194 82 86 168 93 95 188 =550 11x

6. Ismo Kärmeniemi ESA 97 97 194 85 79 164 95 94 189 =547

Osall. 17

300m kivääri, 3×20 ls, sarja Y70

1. Tapani Nousiainen KarttA 88 91 179 86 83 169 93 88 181 529

2. Kauko Kaartinen RS 96 92 188 85 82 167 81 88 169 =524

3. Markku Puhakainen MA 94 94 188 71 68 139 94 89 183 =510

7. Pauli Kähönen MyA 95 84 179 69 69 138 88 80 168 =485

Osall. 8.

 

SM Nuoret pienioiskivääri 50 m 1.8.2014 Mikkeli

Nuorten SM –kilpailut pienoiskivääri 50 m Mikkeli 1.8.2014

50m Kivääri 40 ls, makuu, sarja N16

1. Susanna Peräaho HaaAs 96 95 97 98 =386

2. Jenna Kuisma PAS 95 98 96 96 =385

3. Laura Norolampi IMAS 94 97 96 96 =383 13x

4. Armi Häkkinen PAS 94 96 96 97 =383 10x

5. Henna Viljanen PAS 96 93 96 97 =382

6. Laura Sipola SodA 97 94 96 93 =380

11. Suvi Petäjäsaari MyA 92 93 97 91 =373

Osall. 20

50m Kivääri 60 ls, makuu, sarja N24

1. Petra Liljeberg KSF 98 98 97 94 99 97 =583 26x

2. Gisela Miettinen KAMS 95 97 100 97 97 97 =583 23x

3. Pia Vänninen MA 93 97 100 96 96 96 =578

4. Roosa Leinonen MyA 94 93 96 97 95 98 =573

5. Nita Törmänen SodA 95 96 95 93 95 97 =571

Osall. 8

50m Kivääri 3×20 ls, sarja N16

1. Marianne Palo IMAS 89 91 180 99 97 196 92 91 183 =559

2. Henna Viljanen PAS 91 86 177 100 95 195 93 93 186 =558

3. Armi Häkkinen PAS 94 94 188 97 97 194 85 90 175 =557

7. Suvi Petäjäsaari MyA 91 82 173 96 94 190 78 87 165 =528

Osall. 9